Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
To właśnie ja. Tolerancja dla innościPlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.


 

Opracowany konspekt zajęć zintegrowanych w kl.II obejmuje treści dotyczące tolerancji i szacunku dla innych. Zajęcia nawiązują do Dnia Dziecka, ale mogą byc przeprowadzone przy innej okazji.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w oparciu o program “ Z Ekoludkiem w szkole ”

OŚRODEK TEMATYCZNY - To my - dzieci.

TEMAT DNIA - To właśnie ja. Tolerancja dla inności.

CZAS TRWANIA - 1 godzina zajęć zintegrowanych

UMIEJĘTNOŚCI MOŻLIWE DO OSIĄGNIĘCIA PRZEZ UCZNIA -
 • umie pisać imiona wielką literą
 • rozumie nazwę Międzynarodowy Dzień Dziecka
 • zna nazwy kontynentów i pisze je wielką literą
 • gestem i ruchem wyraża treść piosenki
 • umie ułożyć krótkie życzenia
 • dostrzega różnice w cechach fizycznych i psychicznych ludzi
 • określa cechy charakterystyczne twarzy
 • pracuje pod kierunkiem N-la
 • obrysowuje kontur postaci na arkuszu papieru
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna - jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE - kalendarz UNICEF - Dzieci Świata, papierowe słońce z promieniami, karteczki - kwiatki, duży styropian, nazwy kontynentów, nagrania muzyczne, kredki, mazaki

PRZEBIEG ZAJĘĆ
 1. Wysłuchanie fragmentu piosenki “ Dzieci na łąkach świata ”. Rozmowa kierowana nt. treści. Co to znaczy, że słońce świeci dla wszystkich dzieci ? Ustalenie, że Dzień Dziecka jest świętwm Mię- dzynarodowym i dotyczy dzieci na całej Ziemi.
 2. Pisanie swoich imion oraz imion innych dzieci na paskach papieru - promykach. Przyczepianie ich do słonka na tablicy. Pisownia imion wielką literą.
 3. Praca z książką str. 54. Omówienie wiersza i ilustracji. Dla kogo świeci słońce ? Dlaczego dziew- czynka siedzi na globusie ? Odczytanie życzeń Ekoludka.
 4. Przedstawienie “gości ” z różnych stron świata - zdjęcia dzieci. Próba redagowania życzeń dla tych dzieci. Krótka rozmowa o dzieciach z ilustracji.
 5. Dopasowanie do zdjęć nazw kontynentów, z których mogą pochodzić dzieci. Omówienie cech charakterystycznych każdego dziecka, na przykład czarne włosy, skośne oczy, czarna skóra. Stwierdzenie, że każdy jest inny i dlatego cały świat jest piękny i ciekawy. Każdemu może podobać się coś innego i ma do tego prawo. Rozmowa o tolerancji dla inności w różnym kontekście, nie tylko cech fizycznych.
 6. Zabawa muzyczno - ruchowa “ Burza i słońce ”. Tak jak różna może być pogoda, tak ludzie różnią się między sobą .
 7. Obserwacja twarzy kolegi z ławki. Napisanie na papierowych kwiatkach kilku cech charakterysty- cznych ( jasne włosy, wesoła buzia, duże oczy )
 8. Przyczepienie kwiatków na tablicę ze słonkiem. Odczytanie przykładowych cech .
 9. Praca do domu - Zadanie 1 i 2 str. 55 . Przyjrzyj się swojemu odbicu w lusterku i narysuj a utoportret. Napisz, co lubisz robić ?
 10. Rysowanie na arkuszach papieru konturów dwójki dzieci, różniących się między sobą - chłopiec i dziewczynka. Na następnych zajęciach dzieci pracując w grupach będą wypełniały kontury, rysując brakujące elementy, fragmenty postaci.
 11. Podsumowanie. Ocena pracy dzieci. N-el przyznaje uśmiechnięte słonko dzieciom aktywnym na zajęciach. Dzieci rysują w zeszytach swoje słonka : uśmiechnięte - gdy zajęcia się podobały, smutne-gdy nie były z nich zadowolone. Zaśpiewanie znanej dzieciom piosenki “ Podajmy sobie ręce ”.
opracowała : Anna Jagodzińska, nauczanie zintegrowane kl.II

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie do wykorzystania na lekcjach -> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnejZachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie