Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nauka na pamięć wiersza J. Brzechwy pt. KoziołeczekPlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.


 

Od kilku lat prowadzę zajęcia w ramach edukacji teatralnej. Do nowych pomysłów zabaw zainspirował mnie program pt. ,,Dzieci uczą misie wiersza’’opracowany przez E. Gruszczyk- Kolczyńską i E. Zielińską. Przedstawiam scenariusz zajęć, na których dzieci ucząc swoje misie na pamięć wiersza, same szybko zapamiętują jego treść, jednocześnie świetnie bawią się. Jest to bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób na naukę wierszy, podoba się dzieciom i rodzicom.

Temat : Nauka na pamięć wiersza Jana Brzechwy pt. "Koziołeczek".

Cele :
 • troska o to, aby dzieci dostrzegały piękno utworów poetyckich ;
 • opanowanie na pamięć wiersza z repertuaru dziecięcego ;
 • zapewnienie dzieciom satysfakcji i radości poprzez ciekawy sposób szybkiego opanowania treści wiersza ;
 • wspieranie dzieci w skupianiu uwagi na czynnościach występujących w sytuacji: Mam nauczyć się wiersza na pamięć ;
 • pomaganie dzieciom w wyciszeniu niepokoju ruchowego i skoncentrowaniu na realizacji obranego celu ;
 • przyuczanie dzieci do takiego prezentowania wyuczonego wiersza , aby inni obdarzali je uwagą i z zainteresowaniem słuchali;
 • zwracanie uwagi na treści wychowawcze zawarte w wierszu.
Formy : praca z całą grupą praca indywidualna

Pomoce : pluszowe misie dla każdego dziecka oraz prowadzącego, odbitki wiersza pt. " Koziołeczek" na ksero, tektura, plastelina, kolorowe tkaniny, klej, patyczki o długości 30 cm, taśma, nożyczki.

Przebieg zajęć :
 1. Dzieci ustawiają krzesełka w półkolu i przynoszą misie (mogą też siedzieć na dywanie ).
  Nauczyciel mówi: opowiem wam dzisiaj o małym koziołeczku, któremu często brakowało odwagi. Tata koziołka chciał, aby jego synek był dzielny i odważny. Kto z was chciałby taki być ?
  Prowadzący recytuje głośno wiersz inscenizując go gestem i ruchem, dzieci i misie uważnie słuchają.
  Potem pyta dzieci : dlaczego koziołek nie kupił bułeczek ? za co tata ukarał koziołka ? dlaczego koziołek beczał ? czy on był posłusznym synkiem?
 2. Następnie prowadzący bierze misia siedzącego najbliżej – i pyta go: Czy podoba ci się wiersz o koziołeczku ? A może chcesz się go nauczyć ?
  Przykłada pyszczek misia do swojego ucha ( na niby słucha, co miś mówi ), a potem oświadcza: On mi powiedział, że wierszyk o koziołeczku podoba mu się i bardzo chce się go nauczyć na pamięć. Następnie zwraca się do dzieci z propozycją : Wszystkim misiom wierszyk podoba się i chcą się go nauczyć. Misiów jest dużo a każdego trzeba uczyć osobno. Sama sobie nie poradzę i dlatego proszę was o pomoc. Niech każde z was weźmie misia i usiądzie na swoim krzesełku.
 3. Każde dziecko sadza misia na swoich kolanach, tuli do siebie, mocno trzyma za łapki, co pomaga dzieciom w redukowaniu niepokoju ruchowego i skupianiu uwagi na słuchaniu wiersza.
 4. Prowadzący recytuje wiersz w całości, a dzieci uważnie słuchają.
 5. W trakcie drugiego słuchania wiersza, inscenizowanego przez prowadzącego gestem i ruchem, wiele dzieci próbuje już mówić wiersz, wtórując prowadzącemu ( jest to pierwsze powtórzenie ).
 6. Spoglądając w oczy swojemu misiowi, mówią wiersz razem z prowadzącym ( drugie powtórzenie ), który także patrzy w oczy swojemu misiowi.
 7. Prowadzący proponuje dzieciom: Niech wasze misie popatrzą na mojego misia i zobaczą, jak on uczy się wiersza. Mogą cichutko mówić wiersz razem z nim; Dzieci odwracają misie w stronę prowadzącego i razem z nim mówią cicho wiersz ( trzecie powtórzenie ).
 8. Teraz dzieci mówią wiersz najpierw do lewego, a potem do prawego ucha swojego misia ( czwarte i piąte powtórzenie ), oczywiście dorosły także mówi wiersz do uszu swojego misia.
 9. Prowadzący chce sprawdzić, czy misie zapamiętały wiersz. Proponuje, aby najpierw powiedziały wiersz misie dziewczynek, a potem misie chłopców. Dziewczynki wstają i głośno w imieniu misiów mówią wiersz, to samo zrobią potem chłopcy ( siódme i ósme powtórzenie ). Misie mogą w tym czasie siedzieć na dywanie, natomiast dzieci recytują razem z prowadzącym, jednocześnie ilustrując treść wiersza gestem i ruchem. Gesty i wykonywane czynności powinny być wyraźne i naturalne.
 10. Prowadzący chwali wszystkie misie i mówi: Proszę, aby wszystkie misie razem powiedziały wiersz. Dzieci recytują wiersz ( dziewiąte powtórzenie ), a potem chwalą swoje misie.
 11. Dzieci siadają przy stolikach, na których są przygotowane materiały do pracy plastycznej i wykonują kukiełki koziołków. Wycinają narysowane na tekturze sylwety koziołków i pokrywają powierzchnię tkaniną i plasteliną. Następnie mocują kukiełki na patyczkach.
 12. Teatrzyk kukiełkowy : Dzieci urządzają przedstawienie z kukiełkami według własnych pomysłów. Wykorzystane są wykonane przez dzieci wcześniej dekoracje i rekwizyty.
 13. Utrwalanie wiersza " Koziołeczek". Pod koniec zajęć prowadzący wręcza dzieciom kartki z wierszem i mówi: To jest wierszyk " Koziołeczek". Gdy będziecie rodzicom opowiadać, jak uczyłyście misia wiersza, dajcie im tę kartkę. Będą mogli podpowiedzieć wam, jeżeli coś zapomnicie.
        W ten sposób dzieci będą mogły powiedzieć wiersz w całości, bo rodzice podpowiedzą, jeśli dziecko zapomni.
        Na następny dzień trzeba sprawdzić, czy misie zapamiętały to, czego się nauczyły. Dzieci sadzają misie na podłodze przed sobą i recytują wiersz gestykulując.
Literatura :
 1. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Wspomaganie dzieci w rozwoju do skupiania uwagi i zapamiętywania, WSiP, Warszawa 2005.
 2. Jan Brzechwa, Koziołeczek, Czytelnik, Warszawa 1985.
Opracowała :
Irena Jędruszczak
nauczycielka ze Szkoły Podstawowej
w Rejowcu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie do wykorzystania na lekcjach -> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnejZachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie