Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zintegrowana lekcja wychowania fizycznego z matematyką w kl. IV

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3066 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to lekcja otwarta dla rodziców uczniów kl. IV szkoły podstawowej. Innowacją jest połączenie dwóch przedmiotów : wychowania fizycznego ( zajęcia ruchowe lubiane przez uczniów) z matematyką ( przedmiot trudny i wymagający skupienia).

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ DLA RODZICÓW

ZINTEGROWANA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z MATEMATYKĄ


Klasa IV dziewczęta

Ilość ćwiczących : 19 uczennic

Temat : Rozwijanie uzdolnień motorycznych oraz kształtowanie sprawności wykonywania

działań arytmetycznych.


Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna .


Czas trwania : 45 minut



Cele :

- kształtowanie zespołowego rozwiązywania problemów,

- rozwijanie zwinności, szybkości w biegu slalomem między „pachołkami”, w przechodzeniu przez szarfę, w kozłowaniu piłki do koszykówki zgodnie z przepisami gry,

- kształtowanie umiejętności poprawnego i szybkiego wykonywania działań sposobem pamięciowym,

- umiejętność sprawnego wykonywania najprostszych działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,

- współdziałanie w zespole i współpraca z partnerem,

- kształtowanie umiejętności współzawodnictwa podczas pokonywania przeszkód.


Metody realizacji :zabawowa – klasyczna, aktywnego uczestniczenia w lekcji, bezpośredniej

celowości ruchu.


Środki dydaktyczne : rysunki toru przeszkód z opisami zasad gry, dwa zestawy zadań matematycznych, kartki sędziowskie, piłki do koszykówki, kółka ringo, szarfy, przybory do pisania, stoliki na kartki z zadaniami.









Tok lekcji

Czynności uczennic

Czynności nauczyciela

Docelowe

Zadania

Część wstępna

Uczennice podejmują zadania, uczestniczą w zbiórce.

Słuchają informacji nauczyciela. Przygotowują się do udziału w lekcji.

Sprawdzają gotowość grup ćwiczebnych do zajęć. Podają cele lekcji.

Część główna A

Przygotowują organizm do wysiłku.

Wykonują ćwiczenia kształtujące w drużynach według inwencji własnej, pamiętając o przygotowaniu organizmu do zadań lekcji ( każda uczestniczka prowadzi po 3 ćwiczenia kształtujące).

Nauczyciel dzieli grupę na 4 drużyny, poleca prowadzenie ćwiczeń kształtujących według inwencji własnej uczennic. Zwraca uwagę na dobór różnych ćwiczeń.

Część główna B

Wspólne rozwiązywanie problemu. Integracja grupy.








Rozwijanie szybkości. Doskonalenie kozłowania, zwinności, logicznego myślenia, sprawnego wykonywania działań sposobem pamięciowym na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Organizują przybory i przyrządy do ćwiczeń. Zajmują miejsca w swojej grupie. Uczestniczą w zabawie „ Wróble i wrony”.





Uczestniczą w „Wyścigach w rzędach”( zabawa zwinnościowo – matematyczna)

- wykona bieg do 1 stojaka,

omija go z prawej strony,

- przechodzi przez szarfę,

rozpoczynając do nóg,

- kładzie szarfę

- wykonuje działanie mate-

matyczne (pierwsze wolne)

- podnosi piłkę umieszczoną

w kółku ringo,

- biegnie kozłując do pół-

metka,

- wraca kozłując,

- zostawia piłkę w kółku

ringo,

- podbiega do szarfy, prze-

chodzi przez nią,

- wraca slalomem między

stojakami

- mija linię i startuje następna

osoba z rzędu.

Rywalizacja powtarza się po wymianie zadań matematycznych .

Drużyny prezentują swoje okrzyki.

Poleca ustawienie się drużyn do udziału w zabawie „Wróble i wrony”.

Poleca organizację przyborów i przyrządów do ćwiczeń.

Wyznacza sędziego do prowadzenia punktacji (poprzez zawieszenie szarfy danej drużyny na szczeblu drabinki zgodnym z liczbą punktów zdobytych przez drużynę – licząc od dołu).

Przypomina, że kolejna osoba z drużyny rozpoczyna wyścig w momencie, gdy poprzednia osoba biegnąca minie linię start-meta.

Określa zasady rywalizacji zawarte w regulaminie zabawy. Zwycięża drużyna, która w dwóch biegach uzyskała najlepszy czas i poprawnie rozwiązała najwięcej działań matematycznych.

Wyznacza sędziów pomocniczych sprawdzających poprawność rozwiązanych działań matematycznych.

Daje sygnał do startu.

Określa poprawność wykonania i podaje punktację końcową.

Część końcowa

Uspokojenie organizmu po wysiłku.

Wykonują ćwiczenia oddechowe w miejscu w postawie swobodnej.

Omawiają swoje zaangażowanie w zabawie.

Nauczyciel wyjaśnia celowość stosowania ćwiczeń oddechowych.

Ocenia i podsumowuje pracę uczennic na lekcji.








Opracowała : Danuta Grzyl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie