Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sakrament bierzmowania skaramentem ducha świętego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4588 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Referat nosi tytuł: „Sakrament bierzmowania sakramentem Ducha Świętego i dojrzałości chrześcijańskiej”. Jest skierowany do rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia tego sakramentu, ale również może być lekturą dla osób opiekujących się młodzieżą w tym wieku; wychowawców i katechetów.
Zawiera pewne wskazania, jak postępować i kierować młodzieżą i podkreśla rolę dawania dobrego przykładu z naszej strony, a więc nauczycieli, wychowawców i katechetów.
Myślę, że jego niewielka objętość będzie zachętą, aby go przejrzeć, czy nawet przeczytać w całości.


      Jego treść skonsultowałam z Doradcą Metodycznym z katechezy, który po zapoznaniu się z nim wydał pozytywną opinię na jego temat. Udostępniłam go rodzicom i nauczycielom zostawiając egzemplarze w bibliotece szkolnej, ale chciałam się nim podzielić z jeszcze szerszym gronem czytelników.

Informacje o autorze:

     Jestem nauczycielką religii od 7 lat. Pracuję obecnie w szkole podstawowej w Dębicy i w przedszkolu w Pilźnie łącząc w ten sposób niepełny i tak etat. W ubiegłym roku szkolnym pracowałam również w miejskim gimnazjum w Dębicy i szkole średniej w Tarnowie. Również wtedy łączyłam w ten sposób etat.
     W gimnazjum przygotowywałam przez 3 lata młodzież do sakramentu bierzmowania. Organizowałam także spotkania z rodzicami tej młodzieży, stąd pomysł skierowania do rodziców kilku słów w formie referatu.

Dane kontaktowe:
Katarzyna Persak
kpersak@op.pl

SAKRAMENT BIERZMOWANIA SAKRAMENTEM DUCHA ŚWIĘTEGO I DOJRZAŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

      Drodzy Rodzice młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, chciałabym przypomnieć Warn dzisiaj treści związane z tym właśnie sakramentem; dlaczego tak się go określa, po co i jak długi jest czas przygotowania się do przyjęcia tego sakramentu. Jaki jest jego sens i jakie wypływają z niego zadania, również dla Was rodzice.
      Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego". Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.
      Na tym pierwszym etapie rozwoju wiary dziecko opiera się na przykładzie i pomocy rodziców, dlatego w tym momencie rozpoczyna się dla Was rodzice wypełnianie ważnego zadania. Macie pokazywać swoim pociechom słowem i przykładem życia; silną, mocna i głęboką wiarę. Uczyć i wpajać jej zasady, żyć i kierować się nią. Wasze dzieci widząc ten dobry przykład z pewnością pójdą Waszym śladem, by dojrzewać i dorastać do pełnienia coraz ważniejszych zadań w Kościele.
      Konieczne jest więc Wasze osobiste odrodzenie życia religijnego w Duchu Świętym, ponieważ otrzymaliście Ducha Świętego w sakramencie chrztu i bierzmowania. On w Was przebywa, ale nie zawsze dopuszczacie go do działania w Waszym życiu. Dlatego my, dorośli, być może już dawno bierzmowani, powinniśmy brać udział, w tym, co proponuje nam Kościół, aby odradzać nasze życie w Duchu Świętym, np. rekolekcje, misje, kierownictwo duchowe.
      Bierzmowanie jest, więc ważnym krokiem w stronę dojrzałości chrześcijańskiej, osoba, która do tej pory miała wiarę niejako odziedziczoną, przekazaną przez Was i innych, opartą na przejętych z zewnątrz uzasadnieniach, powinna przejść teraz do wiary osobistej i znaleźć dla niej własne uzasadnienia, osobiste racje.
      Kiedy młody człowiek wzrasta w wierze, również wzrasta łaska płynąca z sakramentów. Osoba przystępująca do sakramentu bierzmowania osiąga nie tylko wyższy poziom dojrzałości, ale w sposób pełny i odpowiedzialny wchodzi w życie wspólnoty Kościoła. Tym samym każdy chrześcijanin ubogaca wspólnotę, a ona ubogaca jego.
      I tu znowu ważna jest rola Was - rodziców. Wasze szybko dorastające dzieci potrafią już dokonywać wyborów i postępować w wielu kwestiach odpowiedzialnie i samodzielnie.
      Należy nimi tylko odpowiednio pokierować, aby ich wybór był trafny i słuszny. Wybór, którego dokonują może być dobry i trafny, ale nie zawsze, ponieważ oni wciąż uczą się, nabywają różnych doświadczeń w wielorakich dziedzinach życia. Dlatego ważna jest tu i Wasza rola drodzy Rodzice. Nie bójmy się stawiać wymagań i zadań naszym dzieciom, zadań rozsądnych i dobrych, dzięki, którym wiele się nauczą, poznają i zrozumieją. Nie zapominajmy jednak o jednej podstawowej, ale jakże ważnej rzeczy. Bądźmy przy nich, aby pokierować ich dobrą radą, słowem, pocieszeniem, czy samą tylko obecnością. Pozwólmy im też na trochę samodzielności, pokazując tym samym, że im ufamy. Z pewnością będą nam za to wdzięczni, jeśli ni od razu to później.
      Skoro bierzmowanie jest tak ważne, bo prowadzi do dojrzałości w wierze, to logiczne wydaje się, że trzeba się do niego dobrze przygotować, nie szybko i byle jak. Odpowiedzialna decyzja, by żyć po chrześcijańsku wymaga czasu. Młody człowiek czuje, że niedługo będzie uważany za dorosłego, zbliża się do wieku pełnoletności, staje się zdolny do podejmowania ważnych decyzji i do wzięcia odpowiedzialności za ich konsekwencje. Stad też czaspoświęcony na przygotowanie do dorosłego życia chrześcijańskiego, więc i do bierzmowania trwa zazwyczaj około trzech lat.
      Pomagajmy w tym przygotowaniu naszym dzieciom, wspierajmy ich przykładem i modlitwą, aby nie tylko "wykuli" na pamięć wiele potrzebnych wiadomości, ale aby zaangażowali się sercem.
      To przygotowanie powinno mieć na celu doprowadzenie Waszych pociech do głębszego zjednoczenia z Chrystusem, do większej zażyłości z Duchem Świętym, Jego działaniem, darami i natchnieniami, aby mogli lepiej podjąć apostolską odpowiedzialność życia chrześcijańskiego. Przygotowanie to powinno również obudzić zmysł przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej.
      Efektem tych przygotowań jest przyjęcie sakramentu i jego skutków, które tu pragnę przypomnieć. Głównym skutkiem sakramentu bierzmowania jest "wylanie" Ducha Świętego, jakie niegdyś stało się udziałem Apostołów dniu Pięćdziesiątnicy. Bierzmowanie przynosi, zatem wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej, zakorzenia nas głębiej w Bożym Synostwie, ściślej jednoczy nas z Chrystusem, pomnaża w nas dary Ducha Świętego, udoskonala naszą więź z Kościołem, udziela nam jako prawdziwym świadkom Chrystusa specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa, oraz do tego, by nie wstydzić się jej.
      Wszystkie te skutki sakramentu bierzmowania my już posiadamy. Pozwalają nam one być blisko Chrystusa i Kościoła. Działać w nim pełniąc różne ważne zadania, które dla nas są nieraz zwykłymi, normalnymi i oczywistymi. Pokazujmy nadal naszym dzieciom po przyjęciu tego sakramentu, jak żyć z tymi darami, jak ich nie zmarnować, jak je prawidłowo rozwijać, aby przynosiły dobre owoce w ich życiu. Nasze zadanie jako rodziców trwa i trwać będzie póki żyjemy tu na ziemi.
      Zatem, co to znaczy być bierzmowanym? Chrześcijańskim doświadczeniem bierzmowanego powinno być odkrycie solidarności wśród uczniów Chrystusa i troska o Kościół. Rysem charakterystycznym bierzmowania jest, więc spotkanie się w wierze chrześcijan. Przyjmując bierzmowanie odkrywamy więź istniejącą między Duchem Świętym a Kościołem. Sakrament bierzmowania, dla kogoś, kto naprawdę chce być chrześcijaninem jest, więc czymś niezbędnym, koniecznym do normalnego życia, do rozwoju i osiągnięcia dojrzałości.
      W sakramencie tym Duch Święty nieustannie działa umacniając wewnętrznie chrześcijan, pomagając w wypełnianiu powierzonych im zadań we wspólnocie Kościoła. Duch Święty wspomaga nas w naszych słabościach, niezdecydowaniu, rutynie. Dla chrześcijan jest to oczywiste, powinni oni uznać obecność Ducha Świętego w swoim codziennym, zwyczajnym życiu, choćby ta obecność była mała, ledwo dostrzegalna.
      Tą obecność wy rodzice i ja wychowawca powinniśmy pomóc im dostrzec przez przykład naszego życia. Sami, więc starajmy się być otwarci na Jego działanie, pozwalajmy Mu prowadzić się, słuchajmy Jego natchnień, nie gaśmy ich, ale dbajmy o tę codzienną, żywą i rzeczywistą obecność Ducha Świętego wśród nas. Obecność tę możemy dostrzec w życzliwości i trosce wszystkich członków rodziny względem siebie, wyrażonej przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Wtedy z pewnością młodzież przygotowująca się do tego sakramentu rzeczywiście i autentycznie pozna działanie Ducha Świętego, w zwykłym codziennym życiu. Jego pomoc w osiągnięciu prawdziwej chrześcijańskiej dojrzałości i odpowiedzialności.
      Dlatego przyjęcie pełni Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania nie jest w ich życiu i naszym również czymś nieistotnym, wręcz przeciwnie, należy starać się szczerze i z oddaniem zrobić wszystko, aby Duch Święty napełniał nas nieustannie swą mocą, działając szczególnie w sakramencie bierzmowania, aby nasze życie było zgodne z wolą Chrystusa.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie