Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusze do lekcji chemii w gimnazjum specjalnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3247 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Dokument zawiera propozycje scenariuszy lekcji chemii dla uczniów w gimnazjum specjalnym. Są to zajęcia prowadzone metodami aktywizującymi.

Autor: Katarzyna Józwiak - nauczyciel chemii w gimnazjum specjalnym.

Scenariusz do lekcji chemii w klasie III

Temat: Dlaczego należy segregować odpady?

Kompetencje:
  • twórcze rozwiązywanie problemów,
  • rozwój sprawności intelektualnej,
  • praca w zespole,
  • wzbogacanie zasobu słownictwa.
Cele operacyjne:
uczeń:
  • zna i rozumie pojęcie segregacji i recyklingu,
  • omawia zalety segregacji odpadów,
  • ocenia przedstawione punkty widzenia dotyczące segregacji odpadów,
  • rozumie, że jest współodpowiedzialny za ochronę środowiska naturalnego.
Środki dydaktyczne: kolorowe paski papieru.
Metody nauczania: pogadanka, placek decyzyjny, burza mózgów, metoda ewaluacyjna – barometr nastrojów.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą.

PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Sprawy organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności.
  2. Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej w formie ustnej wypowiedzi uczniów:
    Pyt. Co to są tworzywa sztuczne?
    Pyt. Jakie znasz przykłady tworzyw sztucznych?
  3. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy i w zeszytach uczniów.
  4. Opracowanie nowego tematu lekcji:
    Pyt. Co to jest segregacja?
    1. "Burza mózgów" – wypisywanie na tablicy propozycji uczniów odpowiadających na pytanie stawiane w temacie lekcji.
    2. Wybranie najbardziej realnych propozycji i przydzielenie im numerów, np.:
      1. Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
      2. Powtórne przetworzenie odpadów – wyjaśnienie pojęcia recyklingu.
      3. Oszczędność środków pieniężnych.
      4. Ochrona lasów przed wyrębem.
      5. Miejsca pracy dla wielu ludzi.
      6. Dbałość o środowisko, a tym samym nasz "dom".
    3. Podział klasy na dwuosobowe grupy.
    4. Rozdanie zespołom kolorowych pasków papieru i wyjaśnienie na czym polega ich zadanie – placek decyzyjny.
    5. Praca w zespołach.
    6. Zebranie pasków z poszczególnych grup przydzielonych danym aspektom, sklejenie ich razem i umieszczenie na tablicy. Pasek najdłuższy to priorytet grupy.
    7. Podsumowanie – uczniowie wyrażają własne opinie, co kierowało nimi przy dokonywaniu podziału paska.
  5. Zapis notatki do zeszytu:
    Uczniowie zapisują otrzymane rozwiązania z decyzyjnego placka.
  6. Ewaluacja:
    Oceniamy dzisiejszą lekcję.
    Jaki był Twój nastrój podczas dzisiejszej lekcji? Zaznacz w odpowiednim miejscu kropką (wykorzystujemy tu barometr nastrojów).
Opracowanie: mgr Katarzyna Józwiak

Scenariusz do lekcji chemii w klasie I

Temat: Znaczenie wody w życiu i gospodarce człowieka.

Kompetencje:
  • twórcze rozwiązywanie problemów,
  • rozwój sprawności intelektualnej,
  • praca w zespole.
Cele operacyjne:
uczeń:
  • omawia znaczenie wody dla człowieka,
  • ocenia pomysły przedstawione przez inne zespoły,
  • współdziała w grupie.
Środki dydaktyczne: karta pracy ucznia.
Metody nauczania: pogadanka, mapa skojarzeń, metoda niedokończonych zdań.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą.

PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Sprawy organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności.
  2. Podanie tematu lekcji – zapis na tablicy i w zeszytach uczniów.
  3. Opracowanie nowego tematu lekcji:
    1. Zapisanie na tablicy hasła, do którego uczniowie będą dopisywali skojarzenia – "Wykorzystanie wody w życiu i gospodarce człowieka".
    2. Podział klasy na trzy zespoły. Każdy z nich otrzymuje kartę pracy.
    3. Zapisanie przez uczniów hasła w centralnym miejscu karty pracy.
    4. Określenie na czym polega metoda mapy skojarzeń i czasu na wykonanie zadania (15 minut).
    5. Prezentacja poszczególnych grup. Omówienie.
  4. Zapis notatki do zeszytu:
    Znaczenie wody w życiu i gospodarce człowieka:
    • do picia,
    • do mycia się, do kąpieli,
    • do mycia naczyń,
    • do prania,
    • w kuchni do gotowania,
    • dla roślin i zwierząt,
    • zakłady przemysłowe, produkcyjne, usługowe,
    • dla rekreacji (basen, morze, jeziora).
  5. Zadanie pracy domowej:
    Narysuj kilka przykładów wykorzystania wody przez człowieka.
  6. Ewaluacja:

    Przy pomocy metody niedokończonych zdań (która jest znana) uczniowie próbują podsumować zajęcia:
    • Najbardziej w czasie trwania lekcji podobało mi się ....................................
    • Lekcja była ......................................
Opracowanie: mgr Katarzyna Józwiak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie