Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Realizacja edukacji regionalnej w przedszkolu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1963 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Motto:
Gwaro kociewska, mały ojczyzny,
Bóg sóm toć uż przed wiekami halał cie nóm.
Chto czuje cie łucham, tan odgadnie ducham,
jak tobó rozbrzmniywa kóżdyn kociewski dóm.



Świadomość odpowiedzialności za europejskie dziedzictwo kulturowe, przez które jesteśmy kształtowani, jak również to, że człowiek tworzy kulturę każdego dnia w środowisku lokalnym, społeczności regionalnej, narodowej i wielkiej rodzinie europejskiej, nakłada na nas obowiązek wypełnienia testamentu pozostawionego nam przez naszych przodków – zwłaszcza na ziemi pomorskiej i kociewskiej.
W roku szkolnym 2004 / 2005 rozpoczęłyśmy realizację programu edukacyjnego pt. „ Dawno, dawno temu, czyli wędrówki po kociewskich steczkach’’. Program ten jest drogowskazem i mapą dla tych, którzy chcą przejść szlakiem swoich dziadków i pradziadów, szansą, by to co w kulturze i historii Kociewia najcenniejsze upowszechniać, pokazać, pomnażać.
W celu poszerzania wiadomości o naszym regionie, odbywały się w naszym przedszkolu warsztaty, konkursy, spotkania, prezentacje.
Wprawdzie nie posiadamy izby regionalnej w naszej placówce, ale małe kąciki kociewskie powstają każdego roku przy sposobności realizacji tematyki np.
„ Świecie – moje miasto’’. Przez cały rok w realizowanych tematykach zajmują miejsce elementy kultury kociewskiej np. podczas „ Jasełek’’, z okazji „ Dnia Babci i Dziadka’’, „ Dnia Dziecka’’, „ Andrzejek’’, „Świąt Bożego Narodzenia” i „Wielkanocy”, „ Topienia Marzanny’’ itp.
Chcąc, aby wychowankowie nasi przyswajali wiedzę o Kociewiu w sposób przystępny organizujemy szereg zabaw, wycieczek i spotkań. W ostatnich latach nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolem „ Modraczek’’ w Subkowy, gdzie nasi wychowankowie prezentują swe talenty w różnego rodzaju konkursach i odnoszą spore sukcesy. W ubiegłym roku szkolnym przedszkole nasze wzięło udział w konkursie plastycznym oraz na najciekawszą kronikę o naszej działalności kociewskiej. Sami również organizujemy konkursy np. w ubiegłym roku na najładniejszy stroik lub ozdobę wielkanocną z elementami kociewskimi.
Zorganizowane w naszej placówce warsztaty dotyczące tematyki kociewskiej pozostały na długo w pamięci wszystkich, ponieważ dzieci z ogromną pasją i przejęciem zaprezentowały scenkę pt. „ Bumsa kociewska’’.
Nasze przedszkole odwiedziło wielu ciekawych ludzi. Jednym z nich był p. Józef Wawroń – poeta, który pisze, recytuje i wydaje swoje wiersze oraz opowiadania. Pani Teresa Felczykowska zaskoczyła wszystkich sposobem wykonania koszyczka wielkanocnego z siana. Po kilku wskazówkach wszystkie dzieci pod okiem swych pań wykonały samodzielnie koszyczek i ozdobiły je elementami kociewskimi.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wycieczki organizowane do Chrystkowa, Tucholi, Osia i Przysierska. Zwiedzanie Izby Regionalnej, która istnieje w naszym mieście już od 2002 roku, zawsze wzbudza w naszych dzieciach pozytywne emocje. Wiele z istniejących tam eksponatów przynieśli ich dziadkowie i babcie.
„ Jarmark Kociewski’’, który odbywa się w naszym mieście już od wielu lat stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z muzykami, gawędziarzami, rzeźbiarzami, malarzami, hafciarkami itd. Wspólne śpiewy, tańce i osobisty kontakt z twórczością ludową stanowi dowód na to, że utożsamiamy się z Kociewiem.
Wiedzę o Kociewiu, jego motywach kwiatowych oraz mowie i obrzędach czerpiemy z kursów, warsztatów oraz z literatury. Nasz regionalny regał zapełniają takie książki jak: „ Ogród wyśniony’’- B. Ronowskiej, „ Bajki i opowiadania’’ – A. Grzyba, „ Tomiki poezji’’- M. Rachwała i B. Janowicza.
Ważnym elementem poszerzenia wiedzy o regionie są kompletowane przez nas czasopisma regionalne i lokalne. Gromadzeniem stałym objęliśmy „ Kociewski Magazyn Regionalny’’. Nasza przedszkolna płytoteka powiększa się z każdym rokiem o nowe wydania przyśpiewek i tańców kociewskich. Są one wspaniałym materiałem dydaktycznym i relaksacyjnym.

Te wszystkie nasze działania mają jeden cel – poznanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Kształtowanie tożsamości kulturowej dzieci, ich poczucie więzi ze swoją „ Małą Ojczyzną’’ w toku poznawania jej kultury i zwyczajów będzie realizowane w naszym przedszkolu w następnych latach.



Grażyna Jagła
Teresa Nowakowska
Przedszkole nr 6
w Świeciu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie