Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyroda - konspekt dla kl. IV - Etapy rozwoju człowieka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6497 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt przeznaczony jest dla klasy IV szkoły podstawowej. Dział: Czynności życiowe człowieka.
Temat: Etapy rozwoju człowieka. Jego realizacja opiera się na podręczniku - Przyroda aut. Elżbieta Błaszczyk, Ewa Kłos.
Autor: Eliza Podkańska

Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV

Dział: Czynności życiowe człowieka.

Temat: Etapy rozwoju człowieka.

Cel główny:
Zapoznanie uczniów z etapami rozwojowymi człowieka.

Cele szczegółowe:
Uczeń:

  • zna etapy rozwojowe człowieka;
  • potrafi wymienić charakterystyczne cechy poszczególnych etapów rozwojowych;
  • dostrzega różnice pomiędzy poszczególnymi okresami rozwojowymi;
  • potrafi scharakteryzować własny etap rozwoju;
  • czuje się odpowiedzialny za pracę własną i grupy.
Metody pracy:
  • podająca;
  • działań praktycznych;
  • poglądowa.
Formy pracy:
  • w grupach;
  • indywidualna;
  • zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
  • podręcznik "Przyroda 4", "Przyroda 4". Zeszyt ucznia semestr 2;
  • koperty z rozsypanką;
  • paski z nazwami etapów rozwojowych, ilustracje przedstawiające etapy rozwoju człowieka;
  • 6 reklamówek z rekwizytami potrzebnymi do przedstawienia scenek pantomimicznych;
  • magnesy, flamastry, klej, paski papieru.
Tok zajęć:
  1. Faza wprowadzająca
    • podział klasy na 6 grup (uczniowie wchodzą do klasy odliczając do sześciu i siadają przy stoliku z odpowiednim numerem);
    • wybranie lidera grupy;
    • zapisanie tematu lekcji;
    • omówienie celów lekcji i zasad pracy.
  2. Faza realizacji.
    • rozdanie kopert z rozsypanką – każda grupa ma ułożyć nazwę wylosowanego etapu rozwoju i nakleić na pasku papieru;
    • nauczyciel umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające poszczególne etapy rozwoju człowieka;
    • wybrany uczeń z każdej grupy umieszcza pod odpowiednim obrazkiem pasek z nazwą właściwego etapu rozwoju;
    • chętni uczniowie umieszczają ilustracje i podpisy etapów rozwoju w odpowiedniej kolejności;
    • przydział grupom opracowania krótkiej charakterystyki jednego z etapów rozwoju;
    • każdy uczeń z grupy zapisuje na pasku papieru jedną z cech charakterystycznych przydzielonego okresu rozwojowego (na podstawie wiadomości zawartych w podręczniku na stronach 118, 119,120,121);
    • lider grupy wyznacza ucznia, który umieszcza paski pod odpowiednią ilustracją i odczytuje cechy charakterystyczne dla danego okresu;
    • liderzy grup losują jeden etap rozwoju, a następnie przygotowują scenkę pantomimiczną na podstawie, której pozostali uczniowie z innych grup mają rozpoznać i prawidłowo nazwać wylosowany etap rozwoju (wykorzystują zgromadzone rekwizyty). Faza podsumowująca:
      • uczniowie w zeszytach ćwiczeń wykonują zadanie 1a s. 71 i zadanie 2b s. 72;
      • uczniowie odpowiadają na pytanie: "Co najbardziej podobało mi się podczas dzisiejszej lekcji?";
      • ocena aktywności uczniów;
      • praca domowa – zadanie 2a s. 72.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie