Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawa andrzejkowa w szkole specjalnej dla dzieci upośledzonych umysłowo

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5681 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Andrzejki obchodzono już w bardzo dawnych czasach. Podczas tego wieczoru panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Był i jest to wieczór wróżb poświęcony miłości i małżeństwu. Dawno temu był jeszcze jeden taki wieczór- przypadał na 24 listopada- były to Katarzynki. Podczas nich to kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona. Katarzynki, jako dzień wróżb wyłącznie dla chłopców odeszły już w zapomnienie. Pozostały Andrzejki, 29 listopada, będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dla dziewcząt i chłopców.
Proponujemy więc zabawę w przepowiadanie przyszłości, a po niej zabawę przy muzyce.
Scenariusz zabawy andrzejkowej w szkole specjalnej dla dzieci upośledzonych umysłowo

I. Wywieszenie na szkolnym korytarzu ogłoszenia o zabawie andrzejkowej dla całej szkoły (tydzień wcześniej):

KLASA V ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY NA ZABAWĘ ANDRZEJKOWĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ
dn. ... o godz. ... !!! W tym dniu planujemy:
1. Apel- zbiórka uczniów wszystkich klas na korytarzu na parterze (godz. 1200).
2. Andrzejkowe wróżby- uczniowie spokojnie i kulturalnie (indywidualnie) wchodzą do SALONÓW WRÓŻB- sala 54, 55, 59.
3. Dyskoteka do godz. 1400:
klasy IV- VI i gimnazjum- sala 44
klasy I- III i zespół edukacyjno-terapeutyczny- sala 49
Zapraszamy. Miłej zabawy!

II. Gromadzenie „magicznych przedmiotów”, ustalenie z uczniami ról wróżek, czarodziejów, kominiarczyków i Baby Jagi. Dzieci będą prowadziły wróżby w poszczególnych salonach wróżb.

III. Przygotowanie salonów. W wyznaczonych klasach przygotowuje się stanowiska z poszczególnymi wróżbami- stoliki za którymi siedzą uczniowie przebrani za wyżej wymienione postaci, na stolikach potrzebne rekwizyty. W każdej sali nauczyciel czuwający nad bezpieczeństwem, porządkiem i pomagający w „nagłych” sytuacjach.

IV. Apel- uczeń odczytuje Wstęp przedstawiający krótką historię wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Zaprasza do zabawy.

Andrzejki to jeden z tych wyjątkowych magicznych dni w roku, podobnie jak noc świętojańska. Tradycja wróżenia w Andrzejki sięga jeszcze czasów pogańskich. Wróżby to sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice.

Podczas wieczoru andrzejkowego zwanego dawniej Jędrzejkami lub Andrzejówkami panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Był to wieczór wróżb poświęcony miłości i małżeństwu. Panny zaglądały zatem nocą do studni, lub zerkały w lustro o północy, aby ujrzeć twarz ukochanego. Do wróżb wykorzystywały też buty, drobne przedmioty ukryte pod talerzykami, gałązki wiśni, a nawet obierki z jabłek. Bardzo dużą wagę przywiązywano też do snów w Andrzejki. Dobrym sposobem na wróżby andrzejkowe było pisanie imion na kartkach chowanych potem pod poduszkę, a rano losowanie jednej z nich. W Andrzejki nawet zwierzęta domowe przepowiadały, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż, a także z której strony nadejdzie narzeczony.

Dawno temu był jeszcze jeden taki wieczór- przypadał na 24 listopada- były to Katarzynki. Podczas nich to kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona. Katarzynki, jako dzień wróżb wyłącznie dla chłopców odeszły już w zapomnienie. Pozostały Andrzejki, 29 listopada, będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami przepowiadającymi przyszłość dla dziewcząt i chłopców.

To bardzo sympatyczne święto, kojarzy się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby, więc my- klasa V zapraszamy wszystkich do Salonów Wróżb na pierwszym piętrze, a później na zabawę przy muzyce w sali 44 i 49.

Prowadzący proponuje wykrzyknięcie hasła: Święty Andrzeju! Mój dobrodzieju powiedz, ach powiedz, co mnie spotka, czy przyszłość moja będzie słodka? Dzieci chórem powtarzają.

Wychowawca kl. V przypomina uczniom, jak należy się zachować w salonach wróżb i na dyskotece.

V. Dzieci rozchodzą się do sal- na drzwiach widnieją wielkie napisy: Salon wróżb. Drzwi są otwarte, w salach przyciemnione światło.

VI. Dyskoteka wg. ustalonego planu.

WRÓŻBY:
1. Obrączka, czy różaniec?
Dzieci mogą dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości, dzięki wróżbie z talerzykami. Należy je rozłożyć na stoliku i ukryć pod nimi przedmioty symbolizujące drogę życiową lub przyszły zawód.
I tak: obrączka wróży małżeństwo, pierścionek - zaręczyny, różaniec - zakon, kwiatek lub liść - staropanieństwo, chleb lub klucze - dobrobyt, cukier - słodkie życie, woda - panieńskie dziecko, liść bobkowy - sławę, pieniądze - bogactwo.

2. Czyj but pierwszy?
Dzieci ustawiają po kolei swoje buty wzdłuż ściany. Którego but pierwszy przekroczy próg- wkrótce wyjdzie za mąż/ się ożeni.
Można również rzucać butem przez lewe ramię, jeżeli spadnie szpicem w stronę drzwi, oznacza to "wyjście z domu", czyli zamążpójście.

3. Szpilka prawdy.
13 szpilek włóż do kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem.
Następnie odczytaj, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki:
litera A - przed tobą podróż lub przeprowadzka; E - pomyślność w miłości i w pracy; jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty; K - sukces zawodowy; L - uważaj na złodziei; jeśli litera jest odwrócona - ostrzega przed wypadkiem lub chorobą; M - wyjątkowo korzystna propozycja; N - okres dobrej passy; T - pomoc przyjaciół; W - uważaj na oszustów wokół siebie; V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać; X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.

4. Drzewko szczęścia.
Wskaż kopertę na drzewku (sztuczny świerk). Sprawdź, jaki znajduje się w niej symbol:
orzeł- wysoki lot, osiągniesz sukces; mrówka- pracowitość, czeka cię pracowity rok; mleko- zyskasz szacunek; lustro- masz dar jasnowidzenia zdarzeń; pieniądz- dobra materialne, wygrasz na loterii; jabłko- niezgoda, pokłócisz się z przyjacielem; książka- wiedza, zdobędziesz świetne wyniki w nauce; korona- władza i potęga, czekają cię pochwały i nagrody; język- zło, plotka, ktoś cię obgaduje koło- harmonia, podejmiesz bezpieczne przedsięwzięcia; róg- triumf, okażesz się lepszy od innych w jakiejś dziedzinie; serce- czeka cię miłość i szczęście; słońce- początek kariery; drzwi- duża zmiana w twoim życiu; 1- ktoś cię doceni; 4- szczęście przez cały rok; 7- szczęśliwa liczba- czeka cię zwycięstwo, szczęście, zdrowie, przygoda; 8- masz „głowę do interesów”; .

5. Kim będę.
Na stoliku odwrócone są obrazki przedstawiające różne zawody. Trzeba wybrać sprawdzić, jaki zawód może będziesz wykonywał w przyszłości.

6. A imię jego... jej...
Na odwrocie dużego serca wypisane są imiona żeńskie, na odwrocie drugiego- imiona męskie. Trzeba przekłuć igłą serduszko w dowolnym miejscu i odczytać, na jakie imię trafiła szpilka.

7. Mowa kwiatów.
Na stole rozłożone są ilustracje kwiatów: aster- uważaj, czekają cię kłopoty; bez- miłe towarzystwo; dalia- sukces w życiu; goździk- zazdrość; jemioła- przyjaźń, zgoda; lilia- niewinność i samotność; nasturcja- gorąca miłość; niezapominajka- będziesz tęsknić; piwonia- szczęście w podróży; stokrotka- dobieraj staranniej przyjaciół.

8. Nie może oczywiście zabraknąć lania wosku. Tu prowadzi wróżbę nauczyciel. Bowiem musi się wykazać fantazją w rozpoznawaniu kształtów magicznego wosku.

mgr Maria Leoniewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie