Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
"Polokacyjne" początki miasta - "...gdy zacni rycerze władali na Żarach..." - czyli okres feudalny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1949 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Kiedy to w 1260 roku w Żarach wskutek dynamicznego rozwoju postanowiono dokonać reform prawnych i administracyjnych nikt nawet nie przewidywał, że przez kolejne pięć wieków, Żary będą perełką tej części Europy. Albrecht Dewin dokonując lokacji sięgnął do prawa magdeburskiego a dokładniej do jego zbioru tzw. Weichbildu, który na tych ziemiach w owym okresie był nader popularny. Albrecht połączył swoją siedzibę z podgrodziem, wskutek czego powstało jak się później okazało prężnie rozwijające się miasto. Miasto otoczono fosą i drewnianym "murem". W znacznej mierze zasługą podniesienia rangi i rozwoju miasta było jego atrakcyjne położenie. Przez Żary przebiegał Trakt Solny, ówcześnie bardzo ważna arteria handlowa. Niestety nie mam pewności czy dokument lokacyjny został na pewno wystawiony w 1260 roku, bowiem nie zachował się do dziś. Co prawda pojawia się wiele razy w materiałach źródłowych ale zgodnie z zasadą obowiązującą wśród badaczy dziejów, każdy nawet wydawałby się mogło najbardziej wiarygodny zapis należy traktować z pewną ostrożnością. Wśród historyków nie ma również pewności kto ten dokument wystawił. Jedno jest pewne, jeśli lokacja miasta Żary nie nastąpiła w 1260 roku to na pewno w pobliżu tej daty. W 1274 roku Albrecht Dewin sprowadził do Żar zakon franciszkanów, którzy w płd-zach. części miasta wybudowali swój konwikt i kościół (dziś jest to po wielu przebudowach kościół garnizonowy). Strategiczna lokalizacja zabudowań, przy murach miejskich, była charakterystyczna dla "franciszkańskiego" budownictwa. Po zadomowieniu się, franciszkanie zajmowali się szpitalnictwem oraz szkolnictwem niestety tylko na poziomie podstawowym. W 1280 roku zmarł Albrecht Dewin.

(...)

Arkadiusz Daniel Prokopowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie