Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rola telewizji w życiu uczniów klas III i VI

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1194 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Przy pomocy wychowawców przeprowadziłam anonimową ankietę wśród uczniów klas III i VI nt. roli telewizji i komputera w ich życiu. W ankiecie wzięło udział 31 uczniów. Wszyscy odpowiedzieli na 10 pytań.
Seriale najczęściej wymieniane przez uczniów nadawane są w poszczególne dni od poniedziałku do piątku, niektóre codziennie, w godzinach 17.00-20.00. Czy jest wam znana treść tych filmów? Czy są to filmy przeznaczone dla dzieci? Czy zawsze film nie zawierający scen drastycznych czy erotycznych jest filmem dla dzieci? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami.
W szkole zauważa się przejawy agresji wśród uczniów. Odpowiedzią na te zachowania jest popularność tzw. "filmów akcji", które według ankiety ogląda ponad 1/2 uczniów, w tym większość chłopców. Filmy te oglądają uczniowie w różnych godzinach, także w późnych godzinach wieczornych. Ponadto przywiązują się oni do pewnych stałych godzin.
Oprócz filmów uczniowie oglądają wiele innych programów, głównie sportowych i rozrywkowych i kryminalnych. Dużą popularnością cieszą się teleturnieje.
Ogółem nasi uczniowie znają wspólnie tytuły około 25 seriali. Tytuły fimów oglądane przez nasze dzieci to : M jak miłość, Pierwsza miłość, Plebania, Rodzina zastępcza, Fala zbrodni, Detektywi, Kryminalni, Skazany na śmierć, 4400, W-11.
Z analizy ankiety wynika, iż uczeń ogląda średnio 3-4 seriale w ciągu tygodnia. Do tego dochodzą jeszcze inne filmy, filmy wideo i gry komputerowe.
Uczniowie przychodzą na pierwsze lekcje często niewyspani, nadpobudliwi. Dotyczy to także uczniów rozpoczynających naukę na drugiej zmianie. Często przychodzą oni do szkoły po kilkugodzinnym seansie filmowym i prowadzą dyskusje nt. obejrzanych programów (na lekcjach i przerwach). Uczniowie posiadający komputer korzystają z niego przede wszystkim w celu zabawowym. Korzystanie czasowe z komputera jest różne. Dla porównania zadałam pytanie o ilość przeczytanych książek w bieżącym roku szkolnym. 2/5 uczniów przeczytała trzy książki. Jak widzimy, rola telewizji w życiu ucznia jest ogromna. Jest to w wielu wypadkach kilka godzin dziennie obcowania z tym środkiem wychowującym. Moim celem nie jest ukazanie wpływu telewizji i komputera na dziecko, choć jest on wyraźnie widoczny. Musimy to zauważyć i z tym się liczyć. Są filmy i programy pouczające i wpływające wychowawczo na młodego odbiorcę, dzięki którym poszerza on swoją wiedzę, uczy się rozwiązywać problemy, dobrze się bawi. Ale ten wpływ może mieć także działanie antywychowawcze, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowany przez rodzica. Wielu uczniów ma problemy z pisaniem i czytaniem - wtedy całą odpowiedzialność zrzuca się na szkołę. Nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie pomóc dziecku, któremu rytm dnia wyznacza telewizor i brak kontroli ze strony rodziców.
Zainteresowanie się dzieckiem w domu, poświęcenie mu czasu, wybiórcze traktowanie telewizji - to zadania rodziców, które pomogą w normalnym funkcjonowaniu dziecka w szkole.
A przecież o dobro dziecka chodzi nam - rodzicom i nauczycielom - przede wszystkim.

(...)

mgr Barbara Olech
Zespół Szkół W Suchej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie