Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajeć integracyjnychPlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.


 

Scenariusz zajęć przeznaczony jest dla uczniów klas I gimnzajum. Uczniowie w trakcie zabaw i gier mają szansę na wzajemne poznanie, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie oraz wyjaśnianie powstałych nieporozumień.
Przeprowadzenie zajęć integracyjnych wskazane jest w pierwszym semestrze klasy I.

CELE:
·wzajemne poznanie się uczestników;
·pogłębienie kontaktów między uczniami danej klasy;
·uczenie efektywnego współdziałania grupy;
·poprawianie umiejętności wzajemnej komunikacji;
·wzrost akceptacji siebie i innych;
·doraźne rozwiązywanie pojawiających się nieporozumień i problemów.

POMOCE: Małe karteczki, pisaki, ołówki.

CZAS: 4 godzin lekcyjnych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przedstawienie się prowadzących, omówienie celu spotkania, ustalenie norm czasowych i zasad pracy w grupie oraz zawarcie kontraktu.
2.Przedstawienie się uczestników zajęć. Uczniowie podają swoje imię, do jakiej szkoły podstawowej uczęszczali i krótko o swoich odczuciach i obserwacjach dotyczących pobytu w nowej klasie. W podsumowaniu prowadzący podkreśla, że ludzie często czują się nieswojo w nowej sytuacji, boją się zmian, tęsknią za znanymi kolegami i nauczycielami. Pokazuje dobre strony zmiany szkoły: poznanie nowych ludzi, nawiązanie nowych przyjaźni.
3.Zabawa aktywizująca: „Sałatka owocowa”
4.Ćwiczenie „Wywiad”. W parach uczniowie przeprowadzają wywiady, w których pytają o marzenia, ulubione kolory, potrawy, sposób spędzania wolnego czasu itp. Następnie „dziennikarz” opowiada innym uczniom o osobie, z którą przeprowadził rozmowę.
5.Ćwiczenie „Oś w klasie”. Prowadzący prosi o wyobrażenie sobie osi, która przebiega przez środek sali i będzie wyrażała natężenie poszczególnych cech u uczestników. Prowadzący zadaje pytania a uczestnicy odnajdują swoje miejsce na osi w zależności od upodobań.
Jak bardzo lubisz czytać książki?
- coca- colę?
- uczyć się matematyki?
- chodzić do szkoły?
- Spotykać się z przyjaciółmi?
- Oglądać TV?
- Jeść hamburgery?
- Jeździć na wycieczki?
- Uczyć się języka polskiego?
- Wstawać wcześnie rano?
6.Ćwiczenie „Autobus” . Dzielimy klasę na dwa zespoły. Uczniowie siadają w dwóch kręgach na krzesłach naprzeciwko siebie. Każdy z uczniów po kolei wymyśla temat, na który osoby siedzące naprzeciwko siebie rozmawiają (np. o wakacjach, przyjacielu, ulubionej porze roku...).
7.Strach do kapelusza. Uczestnicy na karteczkach, anonimowo, piszą o tym co nie podoba im się w klasie, co chcieliby zmienić. Prowadzący odczytuje karteczki (bez imion i nazwisk, tylko konkretne zachowania) i metodą burzy mózgów uczniowie wymyślają co można zrobić aby poprawić sytuację w klasie.
8.Zbieranie pozytywnych informacji o sobie. Uczniowie na karteczkach zbierają pozytywne informacje na swój temat. Zachęcamy do podchodzenia do uczniów, z którymi spędza się mniej czasu. Odczytanie informacji w kręgu.
9.Podsumowanie. Każdy z uczestników kończy zadanie: „Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się...”

W scenariuszu wykorzystano zabawy z:
Sawicka K.: „Socjoterapia”, CMPPP, Warszawa, 1999.
Vopel K.: „Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży”, Wydawnictwo Jedność, Warszawa, 1996

Opracowała: Agnieszka Gajewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie do wykorzystania na lekcjach -> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnejZachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie