Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
I Liceum Ogólnokształcące

im. Marii Sklodowskiej - Curie

al. Piastów 12, 70-331 Szczecin
tel. (91) 484-18-72
www:   http://lo1.szczecin.pl
LO 1 na Facebooku
e-mail:   lo1szczecin@wp.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 7332 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

- klasa lingwistyczno - turystyczna
- klasa biologiczno - medyczna
- klasa matematyczno - fizyczna
- klasa lingwistyczno - europejska
- klasa matematyczno - przyrodnicza
- klasa lingwistyczno - europejska
- klasa dziennikarsko - prawnicza

I Liceum Ogólnokształcące jest najstarszym liceum na Pomorzu Zachodnim, istnieje od 1 września 1945 roku. W ciągu tych lat zawsze lokowaliśmy się w ścisłej czołówce najlepszych szczecińskich liceów. Możemy poszczycić się wspaniałymi absolwentami, którzy zajmowali i zajmują znakomite miejsca w życiu społecznym, naukowym i kulturalnym naszego kraju.

Przy liceum działa Stowarzyszenie Absolwentów im. Janiny Szczerskiej. Warto wspomnieć, iż pierwsza Dyrektorka "jedynki" mgr. J. Szczerska zajęła wysoką lokatę w plebiscycie na szczecinianina XX wieku.

Budynek szkoły, wzniesiony w 1903 roku w stylu neoromańskim usytuowany jest w samym centrum miasta przy alei Piastów 12. Szkoła posiada basen do nauki pływania, salę gimnastyczną, siłownię, dwie pracownie komputerowe, gabinety przedmiotowe, wspaniale wyposażoną bibliotekę i skomputeryzowaną czytelnię z dostępem do internetu, działa też bufet.

Realizujemy autorskie innowacje pedagogiczne w poszczególnych typach klas, przez w pełni wykwalifikowanych nauczycieli. Organizujemy wyjazdy edukacyjne w kraju i za granicę. Realizujemy program polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, uczestniczymy w tworzeniu projektów europejskich.

Przeprowadzamy tradycyjne imprezy szkolne (turnieje sportowe, sesje naukowe, konkursy artystyczne). Posiadamy tytuł "Szkoły z klasą" i Zachodniopomorski Znak Jakości.

Młodzież z naszej szkoły uczestniczy również w realizacji wielostronnego partnerskiego projektu Comenius ze szkołami z Danii i Norwegii. Uczniowie mogą rozwijać i poszerzać zainteresowania uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez nauczycieli: kołach przedmiotowych, sportowych, teatralnych i turystycznych.

Oprócz realizacji programu nauczania potrafimy się także świetnie bawić! Czynimy to na różnorodnych imprezach: "Otrzęsinach", "Belferiadzie", "Turnieju klas drugich", "Turnieju Piłki Nożnej" "Koszykariadzie" i "Siatkariadzie". Organizujemy wspólne wyjścia na przedstawienia teatralne, seanse filmowe i koncerty muzyczne.

Możemy też pochwalić się sukcesami naukowymi. Na przestrzeni lat uczniowie liceum brali udział w wielu konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zajmując w nich znaczące lokaty. Zostało to docenione przez władze miasta i uhonorowane Nagrodami Prezydenta Miasta Szczecina.

Wydajemy szkolne gazetki i pisma (których każdy może zostać redaktorem).

W środowisku miasta postrzegani jesteśmy jako szkoła bezpieczna i przyjazna uczniom oraz rodzicom. Wraz z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Rodziców tworzymy tzw. sieć szkół przyjaznych.

OFEROWANE KLASY W I LO

KLASA LINGWISTYCZNO - TURYSTYCZNA

Od II klasy rozszerzone treści kształcenia z języka angielskiego i języka niemieckiego,geografii oraz wiedzy o społeczeństwie .

Klasa objęta patronatem Wydziału Filologicznego Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach (wykładach i warsztatach) prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu.

W zakresie języków obcych nauczanie obejmuje język angielski oraz język niemiecki na poziomie rozszerzonym. Nauczanie w/w języków odbywa się w oparciu o programy, które poza treściami podręcznikowymi określonymi w podstawie programowej obejmują także, ogólne zagadnienia z branży hotelarsko-turystycznej oraz realioznawstwo krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. W ramach kształcenia z języków uczniowie mają możliwość udziału w wyjeździe edukacyjnym do Wielkiej Brytanii i Niemiec, podczas których poznają oni atrakcje turystyczne tego kraju, historię i kulturę poszczególnych regionów.

Uczniowie mają możliwość w ramach zajęć pozalekcyjnych nabywać umiejętności z języka włoskiego oraz języka rosyjskiego.

KLASA BIOLOGICZNO - MEDYCZNA

Od klasy II rozszerzone treści kształcenia z zakresu biologii, chemii oraz do wyboru fizyki lub informatyki.
  • Klasa objęta patronatem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydział Nauk o Zdrowiu.
  • W ramach patronatu uczniowie uczestniczą w warsztatach dydaktycznych i prelekcjach pracowników naukowych uczelni.
  • Co roku uczniowie klasy biologiczno-medycznej biorą udział w projekcie MAM PUM. Poszerzają oni swoją wiedzę w zakresie anatomii i fizjologii człowieka podczas wykładów prowadzonych przez szczecińskich lekarzy i pracowników naukowych PUM. Wyróżniający się uczestnicy projektu otrzymują cenne nagrody rzeczowe.
  • Istnieje możliwość indywidualizacji nauczania w ramach pracy z uczniem zdolnym z biologii i chemii.
  • Od klasy II przedmiot uzupełniający „Niemiecki w medycynie”.
  • Organizowane są warsztaty biologiczne w Rezerwacie Ornitologicznym nad Jeziorem Świdwie, w Muzeum Historii Naturalnej, a także w Muzeum Historii Medycyny w Berlinie.

KLASA MATEMATYCZNO - FIZYCZNA

Od klasy II rozszerzone treści kształcenia z zakresu matematyki, fizyki i informatyki.
Współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Narodowym Bankiem Polskim.

To klasa dla osób, które wiążą swoją przyszłość z naukami ścisłymi. Ten profil ułatwia dalszą naukę w celu zdobycia wykształcenia, na które jest aktualnie największe zapotrzebowanie na rynku pracy. To właśnie absolwenci studiów technicznych i informatycznych są poszukiwanymi specjalistami zarówno w kraju, jak i za granicą. Realizowane są języki w poziomie podstawowym: język angielski, język niemiecki.

KLASA LINGWISTYCZNO - EUROPEJSKA

Od klasy II rozszerzone treści kształcenia w zakresie języka angielskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Nauczanie języka angielskiego w systemie rozszerzonym w oparciu o autorski program. Program nauczania tego języka obejmuje nie tylko treści podręcznikowe, ale także realioznawstwo, czyli wiedzę o krajach anglojęzycznych z zakresu historii, geografii i kultury.

Drugim językiem obcym jest język włoski nauczany od podstaw.

Uczniowie mają także możliwość podjęcia nauki trzeciego języka obcego, niemieckiego lub rosyjskiego w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych oraz udziału w wyjeździe edukacyjnym do Wielkiej Brytanii organizowanym w pierwszej klasie bądź do Włoch.

Zajęcia z przedmiotu wiedza o społeczeństwie odbywają się w oparciu o autorski program.

Nauka języka angielskiego odbywa się w grupach międzyodziałowych uwzględniających poziom zaawansowania językowego, po odpowiednim teście językowym przeprowadzonym na początku września

KLASA MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA

Od klasy II rozszerzone treści kształcenia z matematyki, biologii i chemii.
W zakresie języków obcych, nauczanie obejmuje język niemiecki oraz język angielski. Uczniowie mają możliwość, dodatkowo w ramach zajęć pozalekcyjnych nabywać umiejętności w zakresie języka rosyjskiego.

Uczniowie uczestniczą w zajęciach terenowych m.in. do rezerwatu Świdwie, w ramach których mogą poznać środowisko przyrodnicze regionu, ukształtowanie terenu, formy jego ochrony. Ponadto, w ramach kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, przewiduje się udział uczniów w wyjeździe do Berlina, połączonym z warsztatami w Muzeum Historii Naturalnej, a także w Międzynarodowych Targach Turystycznych.

Uczniowie biorą udział w projekcie MAM PUM. Uczniowie biorą udział w projekcie organizowanym przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny „Licealista w świecie nauki”, który odbywa się w nowym budynku nanotechnologii przy al. Piastów. Licealiści mają możliwość samodzielnego przeprowadzania badań i doświadczeń, w nowoczesnym laboratorium biotechnologicznym. Istnieje możliwość indywidualizacji nauczania, w ramach pracy z uczniem zdolnym z biologii, chemii i geografii. Uczniowie przygotowywani są do konkursów i olimpiad przedmiotowych.

KLASA DZIENNIKARSKO-PRAWNICZA

Od II klasy rozszerzone treści kształcenia z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.
Realizowane języki w poziomie podstawowym: język angielski, język niemiecki. Patronat nad klasami objął Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, celem którego jest umożliwienie uczniom pogłębiania zainteresowań dotyczących nauk humanistycznych, w szczególności historii, dobre przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym oraz przygotowanie do studiów uniwersyteckich na kierunkach humanistycznych. Patronat polega na prowadzeniu zajęć edukacji regionalnej Historii Pomorza Zachodniego z uwzględnieniem szerokiego tła społeczno-politycznego epoki w klasie drugiej. Uczniowie klas patronackich będą mieli możliwość korzystania na określonych warunkach z księgozbioru Biblioteki Głównej US i Biblioteki Humanistycznej US.

W zakresie wiedzy o społeczeństwie w klasach patronackich planowana jest kontynuacja zajęć realizujących treści edukacji prawnej, organizowanych przy współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Szczecinie.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie