Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego
  i Zawodowego

im. prof. Sylwestra Kaliskiego

ul. Piłsudskiego 58, 41-800 Zabrze
tel./fax (32) 271-27-67
www:   http://www.zckoiz.zabrze.pl
ZCKOiZ na Facebooku
e-mail:   zckoiz@interia.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 9955 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 6


TECHNIKUM NR 6 (4 lata)

O szkole

Zespół Szkół Mechaniczno-Budowlanych w Zabrzu otwarto w 1978 roku. Szkoła ta powstała w wyniku połączenia dwóch innych szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych w Zabrzu i Zespołu Szkół Budowlanych w Zabrzu. 1 września 2002 roku Zespół Szkół Mechaniczno-Budowlanych w Zabrzu przekształcił się w Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego.

Zmianę nazwy szkoła traktuje jako inwestycję, która będzie procentować w przyszłości, gdyż szkoła czyni starania, aby rozszerzyć ofertę edukacyjną w kierunku kształcenia dorosłych. Wychodzi naprzeciw aspiracjom lokalnej społeczności, zgodnie z koncepcją edukacji przez całe życie. Nie boi się zmian, jest placówką otwartą na innowacje oraz przyjazną dla ucznia i słuchacza. Działania szkoły mają na celu uatrakcyjnienie kierunków i form kształcenia, w ścisłym powiązaniu z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego otrzymało kolejny Certyfikat Jakości. "Szkoła przedsiębiorczości" jest znakiem jakości w dziedzinie szeroko rozumianej przedsiębiorczości przyznawanym szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

Pracownie

ZCKOiZ w Zabrzu posiada dobrze wyposażone sale komputerowe, pracownie językowe, matematyczno-fizyczne, chemiczne, pracownie kształcenia zawodowego i przedmiotów humanistycznych. Szkoła ściśle współpracuje z Politechniką Śląską i innymi uczelniami. Bierze także czynny udział w europejskich programach edukacyjnych.

Oprócz fundamentalnej roli jaką jest nauczanie, spełnia również wiele innych funkcji, które owe nauczanie uprzyjemniają. Można do nich zaliczyć możliwość korzystania z pełnowymiarowej sali gimnastycznej, sali rekreacyjnej i siłowni, w których uczniowie mogą rozwijać swoje sportowe zainteresowania. Poza godzinami lekcyjnymi prowadzone są zajęcia SKS.

Pracownia techniczna CNC

W dniu 17.09.2014 Realizując założenia programu „Mam zawód, mam pracę w regionie” nasza Szkoła pozyskała wyposażenie pracowni praktycznej nauki zawodu. Wyposażenie obejmuje m.in. przyrządy pomiarowe, mierniki elektroniczne do pomiarów różnego typu wielkości fizycznych i mechanicznych, oprzyrządowanie związane z wykonywaniem połączeń spawalniczych i lutowniczych, przyrządy wykorzystywane podczas montażu i demontażu elementów maszyn i urządzeń oraz polskie normy.
Podstawą nowo powstałej pracowni stała się nowoczesna tokarka CNC 300x500, przeznaczona do obróbki powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych. Posiada ona m.in. możliwość toczenia stożkowego, wykonywania powierzchni sferycznych, a także nacinania różnego rodzaju gwintów wewnętrznych i zewnętrznych (walcowych, stożkowych, czołowych). Do sterowania tokarką wykorzystuje się sterowanie CNC FANUC. Ta nowoczesna pracownia umożliwia naszym uczniom naukę obsługi tokarki CNC, czyli tokarki sterowanej komputerem. W połączeniu z nauką rysunku technicznego oraz tworzenia rysunków 2D i 3D z użyciem programów typu CAD i CAM, uczniowie zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu projektowania jak i wytwarzania elementów i detali maszyn i urządzeń. Obrabiarka oraz wyposażenie posłuży uczniom kształcącym się w zawodach mechanicznych do nauki montażu, serwisu i obsługi maszyn obróbczych, a także zapozna ich z wyposażeniem nowoczesnego stanowiska pracy zorganizowanego zgodnie z zasadami ergonomii oraz przepisów BHP.

Maraton matematyczny

„Maraton matematyczny” jest organizowany przez naszą szkołę od 2005r. Pierwsza edycja odbyła się z udziałem 23 uczniów z różnych klas technikum i poświęcona była w całości funkcji kwadratowej i trwała 14 godzin lekcyjnych. Co roku uczniowie koncentrują swoją uwagę na różnych dziedzinach matematyki: ciągach liczbowych (2006), funkcjach trygonometrycznych i ich zastosowaniach (2007), geometrii płaskiej i geometrii w przestrzeni (2008), rachunkowi prawdopodobieństwa i elementom statystyki (2009), funkcjom (2010), liczbom rzeczywistym (2011), równaniom i nierównościom (2012), geometrii analitycznej (2013) oraz ponownie funkcji kwadratowej w 2014 roku, jako klamry zamykającej 10-lecie Maratonu Matematycznego. Wszystkie lekcje maratonu są urozmaicone. Uczestnicy uczą się nie tylko w klasach matematycznych, ale również w pracowniach komputerowych, na sali gimnastycznej, na boisku szkolnym i na korytarzach szkolnych. Lekcje prowadzą nie tylko nauczyciele matematyki z naszej szkoły, ale również nauczyciele innych przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów zawodowych. Nie poprzestajemy na tym i do współpracy co roku zapraszamy wykładowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy w przystępny i efektowny i efektywny sposób przekonują naszych maratończyków, że matematykę da się lubić , a nawet pokochać. W ten oto sposób młodzież nauczyła się zastosowań matematyki w różnych dziedzinach życia, np.: w fizyce, w geodezji, statystyce, a nawet w języku polskim. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród uczniów lekcje matematyki w językach obcych. Obecnie ta Finałem każdego maratonu jest lekcja artystyczna, na której wyczerpani lecz bardzo zadowoleni uczniowie obrazują efekty całodziennej pracy w formie plakatów, piosenek i rymowanek. W ostatnim roku szkolnym, w trakcie X Maratonu, padł rekord. Przeprowadziliśmy 20 lekcji od godziny 6.05 do 23.40. Warto zauważyć, że nie spada zainteresowanie tą akcją. Co roku zgłasza się podobna liczba uczniów chcących sprawdzić swoje siły. Często uczniowie, którzy uczestniczyli w jednym maratonie połykają bakcyla i wracają w kolejnych latach, nawet już po zakończeniu nauki w naszej szkole.

Biblioteka

Biblioteka ZCKOiZ jest jedną z największych bibliotek szkolnych w Zabrzu. Książki na półkach ułożone są według obowiązującej Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej - od wiedzy ogólnej poprzez filozofię, psychologię, religię, nauki społeczno-polityczne, nauki matematyczno-przyrodnicze, nauki techniczne, poezję, beletrystykę, geografię, historię po biografie.

Biblioteka bardzo dobrze zaopatrzona jest w lektury szkolne oraz w książki dotyczące spraw związanych ze Śląskiem tzw. silezjana.

Posiadamy bardzo bogaty księgozbiór podręczny udostępniany uczniom w czytelni (słowniki, encyklopedie, poradniki, leksykony, albumy). Młodzież chętnie korzysta z prenumerowanych przez szkołę czasopism.

Galeria

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie