Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Szkoła Muzyczna I i II Stopnia

ul. Józefińska 10, 30-529 Kraków
tel./fax (12) 656-09-45
www:   http://www.sm1krakow.pl
e-mail:   dyrekcja@sm1krakow.pl


SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA

- Wydział Instrumentalny
  ukończenie 10 i nie przekroczenie 21 roku
  życia

- Wydział Wokalny - ukończenie 16 lat
  i nie przekroczenie 21 roku życia

- sekcja instrumentów klawiszowych
- sekcja instrumentów smyczkowych
- sekcja instrumentów dętych
- śpiew solowy
- instrumentalistyka dawna
- instrumentalistyka jazzo wa i rozrywkowa
- wokalistyka jazzowa i rozrywkowa
- zajęcia z muzyki etnicznej nauką gry
  na instrumentach


W szkole realizowane są tylko przedmioty muzyczne - bez przedmiotów ogólnokształcących

 

SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA

- prowadzi naukę gry na instrumentach:
- fortepian
- skrzypce
- gitara
- harfa
- kontrabas

- wiolonczela
- klarnet
- saksofon
- obój
- flet
- akordeon

- puzon
- trąbka
- waltornia
- perkusja

- w dwóch działach:
- dziecięcym (6-letni cykl nauczania)
  przyjmowani są kandydaci w wieku
  od 6 do 10 roku życia

- młodzieżowym (4-letni cykl nauczania)
  przyjmowani są kandydaci w wieku
  11 - 17 lat

Dodatkowo część zajęć teoretycznych naszej szkoły odbywa się w salach Gimnazjum nr 34 im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie, ul. kpt. Andrzeja Potiebni 7

Misja szkoły: "Wychowanie przez sztukę".

Szkoła Muzyczna I stopnia, nosząca imię znakomitego polskiego pedagoga i organisty - Bronisława Rutkowskiego powstała w 1964 r. z inicjatywy pierwszego dyrektora doc. Antoniego Mroczka. W swej obecnej siedzibie przy ulicy Józefińskiej 10 mieści się od roku 1968 i to tu uzdolniona artystycznie młodzież wchodzi w arkana sztuki dźwięków, poznaje historię i literaturę muzyczną, zasady solfeżu, a przede wszystkim tajniki gry na wybranych przez siebie instrumentach.

W dniu 9 lipca 2008 roku Rada Miasta Krakowa podjęła Uchwałę w sprawie założenia Szkoły Muzycznej II stopnia z siedzibą przy ul. Józefińskiej 10. Istniejącą szkołę I i II stopnia połączono w zespół pod nazwą Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Krakowie.

System nauki w szkole oparty jest na indywidualnych lekcjach instrumentu głównego(wokal w szkole II stopnia) oraz na zajęciach zbiorowych - przedmioty ogólnomuzyczne, zespół, chór, orkiestra, Big Band. Szkoła przygotowuje instrumentalistów i wokalistów do działań estradowych oraz do dalszego kształcenia w kierunku muzycznym. Celem działania szkoły jest profesjonalne kształcenie dzieci i młodzieży jak również ich umuzykalnianie.

Rekrutacja do Szkoły Muzycznej I stopnia

O przyjęcie do szkoły mogą ubiegać się kandydaci w wieku od 6 do 17 roku życia. Kandydaci, którzy nie ukończyli 10 roku życia są kwalifikowani na sześcioletni cykl nauczania w dziale dziecięcym, zaś kandydaci starsi - na cykl czteroletni w dziale młodzieżowym.

Kurs przygotowawczy

Kandydaci mogą wziąć udział w kursie przygotowawczym, organizowanym przez szkołę, który odbywa się w miesiącach wiosennych. Zapisy w sekretariacie po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Uczestnictwo w kursie jest dobrowolne i bezpłatne. Nie ma też wpływu na przyjęcie kandydata do szkoły.
Jedynym kryterium kwalifikacji kandydatów jest wynik egzaminu wstępnego.


Edukacja

Zadaniem szkoły jest rozniecanie w dzieciach miłości do muzyki. Wspieranie utalentowanych młodych ludzi uważamy za swój przywilej i obowiązek. Staramy się, by w czasie systematycznej, cierpliwej i często żmudnej pracy, dzieci nie traciły właściwej im spontaniczności i radości. Pragniemy, by muzyka, którą będą coraz lepiej poznawać i samodzielnie wykonywać, stała się w ich życiu źródłem nieustającej satysfakcji.

Chcemy, by pierwsze lata muzycznej edukacji na zawsze pozostały w ich pamięci, nie tylko jako czas zdobywania wiedzy i umiejętności, ale otwarcia na nieznaną i wspaniałą rzeczywistość, wejścia w nowy i fascynujący świat muzyki.

Głównym założeniem pracy szkoły jest działalność artystyczna. Uczniowie biorą udział w licznych koncertach, audycjach i uroczystościach. Ważnym elementem kształcenia jest także udział uczniów w konkursach muzycznych krajowych i międzynarodowych oraz przesłuchaniach organizowanych przez CEA. Szkoła jest organizatorem Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży "Srebrna Szybka" oraz Małopolskiego Przeglądu Grup Rytmicznych. W szkole panuje twórcza, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera skierowana na dobro i rozwój ucznia.

Lekcje gry na instrumencie są indywidualne, co sprzyja stworzeniu atmosfery partnerstwa, a nauczycielowi daje możliwość dostosowania programu do umiejętności ucznia. Zajęcia z teorii muzyki, rytmiki i audycji muzycznych odbywają się w małych grupach.

Nasza szkoła zapewnia naukę w zakresie podstawowym (szkoła I stopnia), co oznacza, że po jej ukończeniu można uczyć się dalej w średniej szkole muzycznej (II stopnia).

Zdobyte umiejętności dają zawsze poczucie sukcesu i ogromną satysfakcję. Jest ona jeszcze większa, gdy dopełniają ją uznanie słuchaczy czy nawet smak zwycięstwa w szlachetnej rywalizacji.

Pokonywanie własnych słabości - stresu i tremy, zawsze towarzyszących występom przed publicznością, współodpowiedzialność za wyniki pracy zespołowej - to elementy nie do przecenienia w kształtowaniu osobowości młodego człowieka.

Dzieci uczą się muzykowania w zespołach - orkiestrze smyczkowej, orkiestrze dętej, w chórze oraz w różnego rodzaju zespołach kameralnych.

Atuty szkoły

Uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych orkiestr (smyczkowej i big bandu), zespołów kameralnych i chóru.

Od najmłodszych lat poznają smak indywidualnych i grupowych występów, koncertując nie tylko w szkolnej auli, ale również w zabytkowych salach: Filharmonii Krakowskiej, Kopalni Soli w Wieliczce, w kościołach Krakowa i na Zamku w Niepołomicach. Biorą udział w festiwalach i konkursach w kraju i za granicą - występowali m. in. w Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Ukrainie.

Orkiestry, chór, zespoły kameralne i soliści naszej szkoły tworzą wspaniałą muzyczną oprawę uroczystości, spotkań czy festynów, na które są zapraszani przez organizatorów. W starych murach szkoły panuje niepowtarzalna atmosfera wzajemnej życzliwości i kreatywnej pracy w obcowaniu ze sztuką.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnejZachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie