Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

III Republika Francuska

III Republika Francuska

Troisième République
Trzecia Republika
1870-1940
Flaga Francji
Godło Francji
Flaga Francji Godło Francji
Dewiza : ( fr. Liberté, égalité, fraternité) ' Wolność, równość, braterstwo '
Hymn : La Marseillaise
(Marsylianka)
Położenie Francji
Język urzędowy francuski
Język używany francuski
Stolica Paryż
Ustrój polityczny republika
Ostatnia głowa państwa Prezydent Albert Lebrun
Liczba ludności  ()
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia

35 565 800
osób/km²
Jednostka monetarna frank francuski
Obalenie Napoleona III 4 września 1870
Przegrana bitwa o Francję 22 czerwca 1940
Religia dominująca rzymskokatolicyzm
Strefa czasowa UTC +1
Mapa Francji
Mapa Francji z 1885

Trzecia Republika Francuska ( franc. Troisième Republique) – proklamowana 4 września 1870 r., trwała 70 lat, do klęski Francji , zawarcia separatystycznego zawieszenia broni z III Rzeszą i udzielenia przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 10 lipca 1940 r. z pominięciem Prezydenta Republiki Alberta Lebrun nadzwyczajnych pełnomocnictw premierowi - marszałkowi Petain , który na ich podstawie ogłosił się "głową państwa francuskiego" ( fr. L' Etat Francais"). Sukcesorem III Republiki była w ten sposób Francja Vichy .

Spis treści

Okres do I wojny światowej (1870-1914)

Po zakończeniu wojny domowej w 1871 r. pomiędzy rządem wersalskim a komunardami paryskimi, prezydentem III Republiki Francuskiej został dotychczasowy szef rządu Adolf Thiers , głównie za zasługi w rozbiciu Komuny Paryskiej , za co z kolei ulica paryska zwała go „okrutnym karłem”. Starał się on przede wszystkim o szybką spłatę 5 miliardów kontrybucji wojennej, od której Niemcy uzależnili wycofanie swych wojsk okupacyjnych z Francji. Udało mu się to, dzięki znacznemu podniesieniu podatków pośrednich i podatkowi gruntowego.

Mimo licznych prób wskrzeszenia monarchii, nie udawało się tego dokonać, wobec sporów wśród jej zwolenników. Republika więc trwała, a nawet rozwijała się pomyślnie, czemu sprzyjał długi okres pokoju, trwający do 1914 r. W 1875 r. uchwalona została nowa konstytucja, która znacznie umocniła władzę prezydenta, czyniąc zeń praktycznie monarchę bez korony. Mimo protestów prawicy, „ Marsylianka ” stała się hymnem państwowym, a dzień zburzenia Bastylii 14 lipca świętem narodowym. Upowszechnione i rozbudowane zostało szkolnictwo wszystkich typów. Nastąpiła liberalizacja prasy i wydawnictw książkowych. Rozwinęło się ustawodawstwo socjalne. Utrzymujące się rządy prawicowe prowadziły politykę klerykalną, m.in. w reakcji na Komunę Paryską rozpoczęto w 1876 r. budowę wielkiej, białej bazyliki Sacre Coeur na Wzgórzu Montmartre w Paryżu, gdzie zaczął się ruch komunardów .

W okresie 1880 - 1914 r. produkcja przemysłowa podwoiła się i przekroczyła połowę produkcji globalnej Francji, która stała się w ten sposób państwem przemysłowo-rolniczym. Rozwinęły się stare i powstały nowe gałęzie przemysłu: górnictwa węglowego, czarnej metalurgii, aluminium, samochodowy, tekstylny, nawozów sztucznych, kinematograficzny i inne. Sieć kolejowa we Francji osiągnęła 50 tys. kilometrów długości. Spektakularnym obrazem gospodarczego rozwoju Francji były wystawy światowe, urządzone w Paryżu w 1889 r., w stulecie Wielkiej Rewolucji Francuskiej , oraz w 1900 r. Po pierwszej w Paryżu pozostała 300-metrowej wysokości stalowa, ażurowa konstrukcja wieży inż. Gustawa Eiffla , druga ściągnęła rekordową ilość ponad 50 mln zwiedzających. Podczas jej trwania odbyły się w Paryżu II Światowe Igrzyska Sportowe i nastąpiło uruchomienie pierwszej linii metra paryskiego, liczącego 16 stacji. Ostatnie dziesięciolecia we Francji przed I wojną światową to Belle époque (piękna epoka). Kwitło życie artystyczne, w sztuce zapanował impresjonizm i secesja (sztuka) , w 1895 r. narodziło się kino, a prasa awansowała do roli masowego medium. Przykładem znaczenia prasy była tzw. afera Dreyfusa , która przez 10 lat angażowała emocje Francuzów.

W latach III Republiki, Francja utrwaliła swe władztwo kolonialne w Algierii , Maroku , Tunezji i na Madagaskarze , a także rozszerzyła swe kolonie o Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią, Mauretanię , Senegal i Kongo (francuskie) w Afryce oraz o Północny Wietnam , Laos i Kambodżę w Indochinach. Gdy w 1904 r. Francja akceptowała włączenie Państwa Kościelnego do Królestwa Włoch i ustalenie Rzymu jako jego stolicy, nastąpiło zerwanie stosunków z Watykanem. Spór skończył się zniesieniem konkordatu , pełnym rozdziałem Kościoła od państwa, zlikwidowaniem subwencji państwowych dla Kościoła i upaństwowieniem jego majątku.

Równocześnie od początków XX w. narastała wrogość między Francją i Niemcami, oba państwa zawiązały wrogie sobie ugrupowania: Trójporozumienia , czyli Ententy , i Trójprzymierza państw centralnych, które rozpoczęły intensywny wyścig zbrojeń , co zaowocowało wybuchem I wojny światowej w 1914 r.

I wojna światowa (1914-1918)

    Historia Francji    
Monografie:Systemy ustrojowe:

Historia Galii
Francja wczesnośredniowieczna
Francja średniowieczna
Francja wczesnonowożytna
Francja w XVIII wieku
Francja w XIX wieku
Francja w XX wieku

Państwo frankijskie
Imperium Karolińskie
Państwo zachodniofrankijskie
Królestwo Francji
I Republika Francuska
Dyrektoriat
Konsulat
I Cesarstwo Francuskie
Restauracja Burbonów
Monarchia lipcowa
II Republika Francuska
II Cesarstwo Francuskie
III Republika Francuska
Francja Vichy
IV Republika Francuska
V Republika Francuska

Dynastie:

Merowingowie
Karolingowie
Kapetyngowie
Walezjusze
Burbonowie
Bonapartowie


Międzywojnie (1918-1939)

II wojna światowa (1939-1940)

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "III Republika Francuska":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "III Republika Francuska":

010b. Rzym (plansza 4) ...

010c. Rzym (plansza 18) ...

010c. Rzym (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie