Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

III wojna syryjska

III wojna syryjska

Trzecia wojna syryjska (Λαοδίκεως πόλεμος) stoczona w latch 246 p.n.e. - 241 p.n.e. podobnie jak poprzednie wojny syryjskie była konfliktem pomiędzy ptolomejskim Egiptem a Królestwem Seleukidów .

Bezpośrednią przyczyną wojny stały się sporne postanowienia porozumienia pokojowego kończącego druga wojnę syryjską , wzmocnione małżeństwem Antiocha II z córką Ptolemeusza II Bereniką . Na mocy porozumienia Antioch II zmuszony był rozstać się ze swoją żoną Laodike I , do której powrócił jednak w roku 246 p.n.e.

Laodika przyjęła swojego byłego małżonka, którego wkrótce otruła. Po śmierci Antiocha II w Efezie , Laodika powołała na jego następcę syna Seleukosa, łamiąc tym samym warunki pokoju, na mocy którego władzę objąć jeden z synów Bereniki. Berenika przebywająca wówczas w Antiochii nad Orontesem wysłała wkrótce dwie grupy posłańców. Pierwsza z nich podążyła do Cylicji ku miastu Soloi, gdzie miała zagarnąć znajdujący się tam skarb królewski o wartości 1500 talentów, do którego prawa rościła już sobie Laodika. Druga grupa wyruszyła do Egiptu , gdzie miała o pomoc prosić brata Bereniki Ptolemeusza III .

Ptolomeusz III na czele małej floty wyruszył natychmiast w drogę. W porcie Seleukia Pieria został z honorami przyjęty przez wysłanników Bereniki. Tutaj też dowiedział się o śmierci swojej siostry i bratanków otrutych przez Laodikę. Ptolomeusz na czele swoich sił zajął wówczas Syrię, Mezopotamię i Cylicję, gdzie osadził swoich urzędników a następnie w pierwszej połowie 245 p.n.e. obładowany wielkimi łupami powrócił do Egiptu, po otrzymaniu informacji o wybuchu powstania nad Nilem (pierwszego powstania w historii Ptolemeuszy). Kampania Ptolemeusza III pochłonęła olbrzymie koszty, zakłócając socjalną równowagę w regionie.

Tymczasem Seleukosowi II w roku 245 p.n.e. udało się odzyskać Babilonię . Kolejne działania wojenne na obszarze syryjskim były już marginalne. Jedynie w roku 242 p.n.e. doszło do walk o Damaszek , a pod koniec wojny Seleukos podjął jeszcze próbę ataku na terytorium Egiptu.

Do walk dochodziło też w rejonie Morza Egejskiego , Od roku 246 p.n.e. rezydencją Ptolemeuszy był Efez , który pozostał pod ich panowaniem aż do roku 197 p.n.e. . W roku 243 p.n.e. Ptolemeuszowi Andromachosowi (prawdopodobnie nieślubny syn Ptolemeusza II) udało się zająć wybrzeże Tracji . W stoczonej bitwie morskiej pod Efezem Androchos poniósł jednak klęskę w starciu z Antygonem II Gonatasem, po czym został zamordowany przez własnych żołnierzy w Efezie.

W roku 241 p.n.e. obie strony zawarły pokój, korzystny dla strony egipskiej. Państwo Ptolemeuszy rozciągało się teraz od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego po Cyrenajkę i Trację. Państwu Seleukidów po zawrciu układu pokojowego groził rozpad, co wykorzystali satrapowie Baktrii i Partii , którzy praktycznie stali się niezależni.


Literatura

  • Günther Hölbl: Geschichte des Ptolemäerreiches. Politik, Ideologie und Religiöse Kultur von Alexander dem Großen bis zur römischen Eroberung. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1994, S. 46–50,

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "III wojna syryjska":

Wszystkich Świętych ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "III wojna syryjska":

008c. Grecja (plansza 12) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie