Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy

Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy

Artykuł z serii
Świadkowie Jehowy
Dzieje
Geneza
Chrześcijaństwo · Restoracjonizm
Historia
Badacze Pisma Świętego
Wierzenia i praktyki
Nauki

Imię Boże · Antytrynitaryzm · Dni ostatnie
· Armagedon · Odstępstwo
Królestwo Boże · Zbawienie · Dusza

Zebrania

Sala Królestwa · Sala Zgromadzeń
Pieśni Królestwa · Modlitwa
Wykład publiczny · Studium Strażnicy
Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej
Zebranie służby · Zborowe studium Biblii

Szczególne wydarzenia
Kongres · Chrzest
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
Organizacja i działalność
Struktura organizacyjna
Ciało Kierownicze · Towarzystwo Strażnica
Starszy zboru · Sługa pomocniczy
Betel · Zbór · Głosiciel · Pionier · Szkoła Gilead
Służba Informacji o Szpitalach
Publikacje
Strażnica · Przebudźcie się!
Nasza Służba Królestwa
Biblia w Przekładzie Nowego Świata
Prezesi Towarzystwa Strażnica
C. T. Russell · J. F. Rutherford
N. H. Knorr · F.W. Franz · M. G. Henschel
D. A. Adams · M. H. Larson
Strażnica (tzw. wydania do rozpowszechniania oraz do studium ; na zdjęciu po holendersku )

Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah's Kingdom) czasopismo religijne wydawane przez Świadków Jehowy jednocześnie w 185 językach w przeciętnym nakładzie ok. 42,162,000 egzemplarzy (wydanie miesięczne "do rozpowszechniania"), co czyni je obecnie najbardziej rozpowszechnianym czasopismem świata.

Strażnica, razem z czasopismem Przebudźcie się! przedstawia zainteresowanym poglądy religijne Świadków Jehowy , jednak w porównaniu do drugiego pisma koncentruje się w większym stopniu na aspektach religijnych i biblijnych . Czasopismo to jest udostępniane nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podczas pracy kaznodziejskiej, przyjmuje się jedynie dobrowolne datki na pokrycie kosztów działalności wydawniczej. Służy ono (wydanie "do studium") również do przeprowadzania zebrania w każdym zborze raz w tygodniu tzw. Studium Strażnicy (studium Biblii przy pomocy "Strażnicy") .

Spis treści

Historia

Publikacja czasopisma rozpoczęła się 1 czerwca 1879 pod nazwą Zion's Watch Tower and Herald of Christ's Presence. 1 stycznia 1909 z nazwy zostało usunięte słowo Zion (The Watch Tower and Herald of Christ's Presence), 15 października 1931 roku nazwę zmieniono na Watchtower and Herald of Christ's Presence, 1 stycznia 1939 na Watchtower and Herald of Christ's Kingdom, a 1 marca 1939 roku została przyjęta obecna nazwa, The Watchtower Announcing Jehovah's Kingdom.[1][2][3] W 1920 wydano 7-tomową publikację zawierającą reprinty Strażnicy z lat 1879-1919.[4]

Edycje

Czasopismo to jest również dostępne w formie elektronicznej. Od 1976 r. jest wydawane w alfabecie braille'a po angielsku (obecnie dostępne są wesje brajlowskie w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim i portugalskim), w 1988 r. powstała wersja audio na kasecie magnetofonowej, a 1996 na płycie CD . W 2003 r. powstała wersja VHS w amerykańskim języku migowym , która doczekała się także edycji na DVD w 2004 roku. Ponadto w tym samym roku ukazała się edycja płytowa w formacie MP3 ), a w 2005 roku została wydana edycja DVD w brazylijskim języku migowym (aktualnie wersje DVD – w wydaniu "do studium" – są dostępne w następujących językach migowych: amerykańskim, brazylijskim, kolumbijskim i meksykańskim). Od stycznia 2008 roku czasopismo jest również dostępne on-line (również w j. polskim) a od grudnia 2009 roku w wersji PDF [5]. Od 2008 roku czasopismo dostępne jest również w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie (j. angielski, francuski i hiszpański) oraz w wersji audio na CD-ROMie . W języku polskim poza wersją tradycyjną dostępne są wydania dużym drukiem, oraz w wersji audio na płytach CD lub MP3 lub on-line na stronie www.jw.org [6]. Czasopisma z poszczególnych lat są również dostępne w formie oprawnego tomu oraz w wersji elektronicznej na CD (program komputerowy Biblioteka Strażnicy ).

Od numeru z 1 stycznia 2008 czasopismo ukazuje się w dwóch edycjach:

  • Wydanie z pierwszego dnia każdego miesiąca (tzw. wydanie do rozpowszechniania) przewidziane jest dla wszystkich (bez artykułów analizowanych na zebraniu świadków Jehowy Studium Strażnicy ). Posiada stałe rubryki np.: "Biblia pomaga zmienić życie", "Czy o tym wiedziałeś?", "Zbliż się do Boga", "Czego uczył Jezus", "Czytelnicy pytają", "Dla młodych czytelników" oraz "Naśladujmy ich wiarę", "Listy od misjonarzy" i "Jak zabiegać o szczęście w rodzinie" (seria artykułów co kwartał), "Ucz swoje dzieci" (co dwa miesiące), ostatnia strona okładki zawiera pytania z odsyłaczami do poszczególnych stron czasopisma.
  • Wydanie z 15 dnia każdego miesiąca (wydanie do studium) zawiera cztery lub pięć artykułów do analizy na zebraniu studium Strażnicy oraz inne artykuły (np. seria: "Czy sobie przypominasz", "Słowo Jehowy jest żywe"), szata graficzna okładki w każdym wydaniu jest taka sama, na której podano plan studium na poszczególne tygodnie, na stronie 2 podane są krótkie streszczenia artykułów.

Cel czasopisma

W czasopiśmie można przeczytać następujące wyjaśnienie idei publikacji:

Strażnica stawia sobie za cel uwydatnienie pozycji Boga Jehowy jako Władcy Wszechświata. Podobnie jak strażnice, które w dawnych czasach pozwalały z daleka obserwować wydarzenia, czasopismo to ukazuje znaczenie wydarzeń światowych w świetle proroctw biblijnych. Pociesza wszystkich dobrą nowiną, że Królestwo Boże – realny rząd panujący w niebie – wkrótce usunie z ziemi zło i przeobrazi ją w raj. Umacnia wiarę w już panującego Króla, Jezusa Chrystusa, który poniósł męczeńską śmierć, by ludzie mogli osiągnąć życie wieczne. Świadkowie Jehowy wydają to czasopismo od roku 1879. Jest ono całkowicie apolityczne i uznaje wyłącznie autorytet Biblii.

Czasopismo nie publikuje nazwisk autorów artykułów, którzy jak sami wyjaśniają, nie chcą przysparzać chwały sobie, tylko Bogu.

Linki zewnętrzne

Galeria

Przypisy

  1. Jehovah's Witnesses and the Third Reich: sectarian politics under persecution. Toronto: University of Toronto Press, 2004, ss. 384, 385. . 
  2. Heather Denise Harden Botting, Gary Norman Arthur Botting: The Orwellian world of Jehovah's Witnesses. Toronto: University of Toronto Press, 1984, ss. 204, 205. . 
  3. Edmond C. Gruss: Jehovah's Witnesses: Their Claims, Doctrinal Changes, and Prophetic Speculation. What Does the Record Show. Xulon Press, ss. IX. . 
  4. Church Schism & Corruption. Lulu.com, s. 538. . 
  5. Strażnica aktualnie jest dostępna także w plikach audio on-line w językach: angielskim, arabskim, chińskim (mandaryńskim i uproszczonym), czeskim, duńskim, fińskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, szwedzkim, ukraińskim, węgierskim i włoskim a oprócz tego artykuły do studium w wersji PDF w/w językach oraz chorwackim, ewe, gruzińskim, indonezyjskim, keczua, lingala, malgalskim, marszalskim, neosalomońskim, ormiańskim, perskim, rumuńskim, samoańskim, serbskim, słowackim, suahili, tetum, tshiluba i twi
  6. Strażnica w j. polskim do końca roku 2008 była dostępna również w wersji audio na kasetach magnetofonowych

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy":

Mieszko II Lambert ...

Trzcina cukrowa ...

Adwentyzm ...

1484 ...

1499 ...

Grzyby ...

Taryba ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie