Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jan Zygmunt Skrzynecki

Jan Zygmunt Skrzynecki

Jan Zygmunt Skrzynecki
Bończa

Bończa
Data urodzenia 8 lutego 1787
Miejsce urodzenia Żebrak
Data śmierci 12 stycznia 1860
Miejsce śmierci Kraków
Rodzina Skrzyneccy

Jan Zygmunt Skrzynecki herbu Bończa (ur. 8 lutego 1787 w Żebraku k. Siedlec , zm. 12 stycznia 1860 w Krakowie ) – polski generał.

Życiorys

Kształcił się we Lwowie , gdzie ukończył uniwersytet . W roku 1807 wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego . Szybko awansował po zasługach w boju - po bitwie pod Raszynem został mianowany podporucznikiem . Następnie w czasie wojny polsko-austriackiej , po szturmie na Sandomierz ( 1809 ) - mianowany został kapitanem i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari . W roku 1813 w bitwie pod Arcis-sur-Aube uratował Napoleona od śmierci lub niewoli. W 1814 został kawalerem Legii Honorowej . Był odznaczony Orderem św. Anny II klasy. [1]

Nagrobek gen. J. Skrzyneckiego

Po kongresie wiedeńskim został w wojsku Królestwa Polskiego , od 1818 w randze pułkownika 8 Pułku Piechoty Liniowej . W roku 1828 był członkiem sądu , który zajmował się sprawą Towarzystwa Patriotycznego ; pod naciskiem księcia Konstantego złamał się i przychylił się do wyroku.[2]

3 lutego 1831 został mianowany generałem brygady i objął dowództwo 3 Dywizji Piechoty . W czasie powstania listopadowego odznaczył się w bitwie pod Zakrzewem, bitwie pod Dobrem i bitwie pod Grochowem . Bezpośrednio po tej bitwie 26 lutego 1831 Rząd Narodowy mianował go naczelnym wodzem, w miejsce Michała Radziwiłła .

Pozbawiony szerszej wizji strategicznej, zaniechał nadarzającej się okazji rozbicia korpusu gwardii cesarskiej i stracił w ten sposób inicjatywę zaczepną. Niweczył wszystkie plany swojego doradcy Ignacego Prądzyńskiego. Nie wierzył w wygraną w wojnie z Rosją. Postanowił zawrócić do Warszawy. 26 maja 1831 roku Rosja wydała powstańcom decydującą bitwę pod Ostrołęką. Wojska polskie poniosły klęskę. Zatarg z Sejmem o reformę rządu zwrócił przeciw niemu opinię publiczną. Zmuszony został do złożenia dowództwa pod Bolimowem ( 10 sierpnia ) i wycofania się z armii ( 17 sierpnia ).

Udał się na emigrację do Brukseli , gdzie w latach 18321839 pełnił wysokie stanowiska w armii belgijskiej. W roku 1839 powrócił do Krakowa, gdzie zmarł. Pochowano go początkowo na Cmentarzu Rakowickim , a w 1865 przeniesiono jego szczątki do kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego w kościele Dominikanów w Krakowie, gdzie postawiono pomnik nagrobny.

Przypisy

  1. Xsięga pamiątkowa w 50-letnią rocznicę powstania roku 1830 zawierająca spis imienny dowódzców i sztabs-oficerów, tudzież oficerów, podoficerów i żołnierzy Armii Polskiej w tymż roku Krzyżem Wojskowym „Virtuti Militari” ozdobionych, Lwów 1881 , s. 1.
  2. J. Łojek , Kalendarz historyczny : polemiczna historia Polski, Wydawnictwo Alfa, Warszawa 1994 , s. 282.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Zygmunt Skrzynecki":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Zygmunt Skrzynecki":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 7) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie