Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Język tindyjski

Język tindyjski

Ъидараб миц̄и
Obszar Federacja Rosyjska ( Dagestan )
Liczba mówiących6693 ( 2000 )
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
  Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
    Zespół awaro-didojski
     Języki andyjskie
     Język tindyjski
Pismo brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639 -1-
SIL TIN
W Wikipedii
Zobacz też: język , języki świata

Język tindyjski (nazwa własna Ъидараб миц̄и, ros. тиндинский язык) – jeden z niewielkich języków kaukaskich , używany przez Tindów. Należy do języków andyjskich w zespole awaro-didojskim , tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Jest blisko spokrewniony z językiem bagulalskim .

Dane, mówiące o liczbie osób posługujących się tym językiem są bardzo rozbieżne i niepewne. Według statystyk w 1926 r. języka tego używało 3812 osób. W późniejszym czasie Tindowie uznawani byli za odłam Awarów i tak też zapisywani podczas kolejnych spisów powszechnych. Szacunki z roku 1958 mówiły o ok. 5 tys. użytkowników języka, natomiast późniejsze źródła podają bardzo się od siebie różniące dane, począwszy od liczby 10 tys. osób w niektórych encyklopediach, przez cyfrę 6693 osób ( 2000 r.), aż po niemal niewiarygodną liczbę... 44 osób (!), która to liczba została ustalona podczas spisu powszechnego, przeprowadzonego na terenie Federacji Rosyjskiej w 2000 r. Wyniki tego spisu są kwestionowane, przypuszcza się, iż Tindowie stali się ofiarami manipulacji władz Dagestanu i że prawdziwe dane zostały z jakichś powodów sfałszowane. Porównanie danych statystycznych z różnych lat pozwala stwierdzić, iż użytkownicy tindyjskiego zostali najprawdopodobniej uznani za użytkowników innego języka kaukaskiego ( andyjskiego , bądź też awarskiego ), o ile, oczywiście, statystyki zostały przekłamane. Możliwe jest bowiem, iż w ciągu ostatnich lat doszło do pełnej asymilacji Tindów.

Język tindyjski nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski , jako największy język literacki Dagestanu. Niektórzy Tindowie znają także rosyjski , jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej.

Studia nad językiem tindyjskim zapoczątkował niemiecki kaukazolog , Adolf Dirr (1867-1930) publikując pod koniec XIX w. niewielką rozprawę, zawierającą m.in. przykłady tekstów tindyjskich.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Język tindyjski":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Jonas Basanavičius ...

Szkoci ...

Wnioskowanie ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Maine ...

Stanisław Hozjusz ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Język tindyjski":

Rozprawa z rozprawką (plansza 7) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie