Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Fizyka i astronomia » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "Siły grawitacyjne"

Ważenie ciał


Masę ciała można wyznaczyć przy użyciu wagi, ponieważ ciężar ciała związany jest z jego masą.
Waga pozwala porównać ciężar ciała ważonego z ciężarem odważników, gdyż dwa ciała mające taką samą masę są przyciągane przez Ziemię z taką samą siłą. Wynika więc z tego, że ciała te mają taki sam ciężar.
F1 = F2
m1 ∙ g = m2 ∙ g
m1 = m2

Znamy wiele wag, ale najstarszą z nich jest waga szalkowa. Stosowano ją już w starożytności. Ważenie na wadze szalkowej trzeba zacząć od przygotowania ciała, które chcemy zważyć i odważników, które pozwolą nam określić wagę ciała. Potem należy ustawić wagę w położeniu równowagi (wskazówka wagi powinna wskazywać środkową kreskę na skali). Następnie układamy na lewej szalce towar, a na prawej odważniki. Jeżeli wskazówka wychyla się w prawo, oznacza to, że ciało ma większą masę niż odważniki umieszczone na szalce. Natomiast jeśli wskazówka wychyla się w lewo, oznacza to, że nałożono za dużo odważników. Kiedy wskazówka utrzymuje się na zerze oznacza to, że ciało i odważniki ważą tyle samo.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie