Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718192021
Lekcja: "Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego"
Przykład 2

Temat: Odwołując się do wybranych przykładów literackich, zaprezentuj różne spojrzenia twórców na polską wieś.

Różne oblicza polskiej wsi to temat, który znajdował odbicie w literaturze polskiej od najdawniejszych czasów. Biedny chłop był zawsze warstwą niższą, krzywdzoną przez bogatszych. Najostrzej sytuacje taka zarysowała się na przełomie XVIII i XVX w. wszyscy ci którzy tylko mogli w jakiś sposób wykorzystywać biednego chłopa robili to bez żadnych skrupułów. Wiedzieli, że nie grozi im za to żadna kara. Po co oni mieli pracować na własnym polu. Uprawiać je, skoro mogli to za nich zrobić chłopi?
Już w okresie odrodzenia znajdujemy utwory, które poruszają problemy ówczesnej wsi. Szymon Szymonowic jest autorem zbioru utworów zatytułowanych „Sielanki”. Uchodzi on za prawdziwego mistrza tego gatunku literackiego, czego dowodem jest utwór „Żeńcy”. Jest to obrazek ukazujący dzień powszedni chłopów pracujących w polu.
Wiejskie dziewczyny pracując przy żniwach na wsi, narzekają na ciężką pracę, na swój beznadziejny los i na srogiego nadzorcę. Polska wieś XVI w. jest według Szymonowica miejscem wyzysku człowieka prostego; miejscem gdzie dochodzi do nadużyć i niesprawiedliwości. Pisarz nie ukrywa spraw bolesnych, ukazuje ujemne strony życia na wsi. Mikołaj Rej w utworze „Żywot człowieka poczciwego” ukazuje biografię szlachcica - ziemianina. Bohater umie odnaleźć w życiu złoty środek. Podział roku na cztery pory stanowi klucz do zrozumienia światopoglądu, który związany jest z ziemią, jej uprawą i jej prawami. Każda pora roku przynosi pożytki i rozkosze, z których korzysta człowiek żyjący w zgodzie z naturą.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie