Szkoła powstała w 1971 roku, a jako Zespół Szkół Specjalnych nr 110 dla dzieci przewlekle chorych funkcjonuje od 1 września 2001 roku.
Naszym celem jest zapewnienie równych szans edukacyjnych
i wspieranie wielostronnego rozwoju dziecka przewlekle chorego na każdym etapie edukacji - od przedszkola do gimnazjum. Dlatego każdemu dziecku - już od 3-go roku życia zapewniamy możliwość uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych.
Szkoła zapewnia realizację obowiązku szkolnego, zachowanie ciągłości nauczania oraz pomaga w wyrównywaniu zaległości spowodowanych chorobą. Dzieci i młodzież pracują zgodnie z podręcznikami i programami wybranymi przez ich szkoły macierzyste. Czas trwania lekcji, sposób i tempo omawiania materiału dostosowywane są do potrzeb psychofizycznych pacjentów.
Opuszczając szpital, uczeń otrzymuje zaświadczenie o ocenach uzyskanych w trakcie zajęć edukacyjnych. Uczniowie mogą być klasyfikowani oraz mogą otrzymywać świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły. Mają też możliwość przystąpienia do egzaminów zewnętrznych – sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej i egzaminu gimnazjalnego.
Zajęcia lekcyjne prowadzone są najczęściej w małych grupach,
w oddziałowych salach dziennego pobytu oraz indywidualnie przy łóżku chorego dziecka.
Nauczaniem objęte są wszystkie dzieci. W toku zajęć lekcyjnych na plan pierwszy wysuwa się zasada indywidualizacji, a metody
i formy dostosowywane są do poziomu wydolności wysiłkowej ucznia.
Dążymy do tego, aby skutki choroby nie zaburzały poczucia własnej wartości i nie odbierały wiary w siły i możliwości dziecka.
Ważną i widoczną działalnością naszej placówki jest bogata oferta pozalekcyjnych zajęć wychowawczych.
Urozmaiceniem szpitalnej codzienności są:
* Imprezy i zajęcia cykliczne:
- Akademia Filmowa
- Muzeum bez ścian
- Muzyka lekarstwem duszy
- Cała Polska czyta dzieciom
- Kiermasz świąteczny
- Festyn z okazji Dnia Dziecka
* Spotkania z ciekawymi ludźmi
* Występy uczniów poznańskich szkół
* Wystawy, konkursy
* Uroczystości wynikające z kalendarza
Szkoła współpracuje z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami, fundacjami, którym nie jest obojętny los dziecka dotkniętego chorobą. Nauczyciele i wychowawcy zajęć pozalekcyjnych zapewniają dzieciom kompleksową profesjonalną opiekę dydaktyczno - wychowawczą
w trakcie leczenia.
Podstawowe cele Zespołu to zapewnienie uczniom:
-
realizacji obowiązku szkolnego w trakcie pobytu w szpitalu
- możliwości zdobywania rzetelnej wiedzy i umiejętności na poziomie umożliwiającym kontynuowanie nauki w szkołach macierzystych
- rozwijania zdolności oraz zainteresowań poznawczych, społecznych, artystycznych
- poznawania dziedzictwa kultury narodowej, światowej i europejskiej, podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej