Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 03 listopada 2021 » Jak wybrać odpowiedni rodzaj ...

Jak wybrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła do ogrzewania domu?


Pompę ciepła można zastosować w niemal każdym domu, aby jednak była ona w pełni ekologiczna, oszczędna i bezobsługowa należy odpowiednio dobrać jej rodzaj, do danych potrzeb związanych z ogrzewaniem budynku, a niekiedy także wody użytkowej. Chcąc tego dokonać, trzeba jednak wiedzieć, na jakiej zasadzie działają pompy ciepła i jakie ich parametry są najważniejsze. Dlatego też te kwestie omawiamy poniżej.


Jak działa pompa ciepła?

W przypadku pomp ciepła i sposobu ich działania należy przede wszystkim wiedzieć, że w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów nie produkują one energii cieplnej, a pozyskują ją z otoczenia, przekazując następnie do instalacji grzewczej w postaci podgrzanego czynnika. Samo miejsce jej pozyskiwania nazywane jest natomiast w ich przypadku dolnym źródłem, a miejsce oddawania ciepła źródłem górnym. Aby ciepło mogło przepływać swobodnie z dołu do góry, niezbędne jest jednak zastosowanie sprężarek, w które wyposażone są pompy ciepła mających za zadanie sprężać i rozprężać gaz czynnika roboczego wytwarzając tym samym transportowane ciepło. Dlatego też urządzenia te, do działania, wymagają podłączenia ich do zasilania. Pomimo to pompy ciepła pozostają jednak wciąż energooszczędnym rozwiązaniem, gdyż ich uzysk utrzymuje się na wysokim poziomie.

Chcąc więc dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na odpowiednie dolne źródło ciepła, a następnie na podstawie kilku informacji lub wykorzystując do tego kalkulator pompy ciepła dobrać jej moc.
Jakie dolne źródło wybrać w pompie ciepła?

Ze względu na rodzaj dolnego ciepła wyróżnić można trzy typy pomp ciepła. Pierwszymi z nich są gruntowe pompy ciepła, które pozyskując energię cieplną z zakopanych na głębokości około 1,5 metra wężownic z rur, przez które przepływa odporny na zamarzanie płyn lub kolektorów pionowych będących rurami umieszczonymi w odwiertach. 

Drugim rodzajem tych urządzeń są natomiast wodne pompy ciepła, czerpiące ciepło z wód powierzchniowych lub podziemnych. Z kolei powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pozyskują ciepło z powietrza, pod względem stopnia skomplikowania ich montażu są one więc najmniej problematycznym rozwiązaniem. 

Dobór odpowiedniego dolnego źródła ciepła powinien być więc dokonany na podstawie analiz związanych z dostępnością miejsca na działce, kosztami eksploatacyjnymi, a także kosztami montażu danego rozwiązania. Jest więc ono niezwykle indywidualną kwestią.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Kolejną istotną kwestią przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła jest jej moc. Powinna być ona dobrana w jak najdokładniejszy sposób, gdyż zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne urządzenie będzie przysparzać problemy użytkownikom. 

Dlatego też w przypadku mocy pompy ciepła uwzględnia się dane z charakterystyki energetycznej budynku. Jeśli nie można z niej jednak skorzystać w dobraniu odpowiedniej mocy urządzenia, pomocny okazuje się specjalistyczny kalkulator pompy ciepła, który wylicza jej minimalną moc na podstawie takich parametrów, jak między innymi:

  • rodzaj budynku i data jego powstania,
  • powierzchnia budynku,
  • rodzaj zastosowanego w nim dachu,
  • grubość ścian, 
  • pożądana temperatura w sezonie grzewczym.

Jakie dodatkowe parametry są istotne przy wyborze pompy ciepła?

Sam wybór dolnego źródła ciepła oraz mocy pompy ciepła to jednak nie wszystko. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe parametry urządzenia takie jak, chociażby współczynnik COP. Określa on bowiem efektywność urządzenia, wskazując stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Jeśli współczynnik COP wynosi przykładowo 4, oznacza to, że pompa ciepła zużywając 1 kWh prądu, jest w stanie zapewnić 4 kWh energii cieplnej. 

Podsumowując, wybór odpowiedniej pompy ciepła nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego też najlepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów, którzy bazują nie tylko na swoim doświadczeniu, ale także odpowiednich kalkulatorach pomp ciepła.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie