Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 30 grudnia 2021 » Czym objawia się nastoletnia ...

Czym objawia się nastoletnia depresja?

Depresja nastolatków jest zaburzeniem trudnym do zdiagnozowania, ponieważ może obejmować objawy porównywalne z typowym smutkiem i wahaniami nastroju u nastolatków. Niemniej jednak jest to bardzo poważna choroba, która może mieć znaczący wpływ na rozwijającą się osobowość nastolatka i prowadzić do takich problemów, jak samookaleczanie, nadużywanie niebezpiecznych substancji, zapaść edukacyjna, skrajny lęk i chęć popełnienia samobójstwa.


Przykłady sygnałów ostrzegawczych

Rozpoznaj ostrzegawcze objawy depresji u nastolatków, aby jak najszybciej móc interweniować i wspierać ich. Często borykają się z problemami dotyczącymi samoprzyznania się do własnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Jest kilka znaków ostrzegawczych dotyczących nastoletniej młodzieży, na które należy zwrócić uwagę. Mowa tu o:

 • smutku,
 • rozpaczy,
 • braku wiary we własne możliwości,
 • gniewie,
 • rozdrażnieniu,
 • wybuchach płaczu,
 • wycofaniu społecznym,
 • utracie zainteresowania poprzednimi zajęciami,
 • zmianami nawyków jedzeniowych i tych dotyczących snu,
 • nadmiernie surowym obrazie siebie,
 • braku energii,
 • problemach dotyczących koncentracji,
 • samookaleczeniu,
 • w skrajnych przypadkach próbach samobójczych.

Nastoletni nastrój a depresjaWszystkie wymienione powyżej cechy można znaleźć w spektrum zachorowania. Aby określić, czy faktycznie jest to epizod depresyjny, należy ocenić intensywność i czas trwania wyżej wymienionych kryteriów. Drastyczne zmiany w zachowaniu i osobowości są sygnałem ostrzegawczym rozwijającego się problemu. Wielu młodych ludzi, którzy próbują poradzić sobie z emocjonalnymi zmartwieniami, będzie działać (zewnętrznie) poprzez drażliwość, agresję, problemy szkolne i wahania nastroju, podczas gdy inni mogą działać (wewnętrznie) poprzez zaburzenia odżywiania, wycofanie, niską samoocenę i próby zrobienia sobie krzywdy.

Różnice między nastoletnią depresją a tą u osób dorosłych

Depresja nastolatków różni się od depresji dorosłych. Wiele osób mylnie zakłada, że choroba ta wymaga „pójścia do łóżka”, a niższy stan psychiczny tego ostatniego często wykazuje tę cechę. W przypadku osób młodych sprawa ma się inaczej.

Smutek i odosobnienie społeczne zwykle nie są wskaźnikami nastroju danej osoby. Z drugiej strony gniew, irytacja i gniew mogą być znacznie bardziej widoczne. Depresja nastolatków jest również mniej powszechna, a wielu rodziców lekceważy jej objawy u swoich dzieci, ponieważ wydaje się, że ich dziecko nie jest w depresji, gdy jest wśród przyjaciół. Ten brak konsekwencji nie wyklucza możliwości postawienia diagnozy. Zwiększona drażliwość, psychosomatyczny lub niewytłumaczalny dyskomfort, wysoka wrażliwość na krytykę i niewyjaśnione wycofanie się z aktywności to kolejne cechy, które zwykle wyróżniają chorobę u nastolatków i dorosłych.


Aplikacja Helping Hand 

Podsumowanie

Kwestii depresji młodzieńczej nie należy w żadnych okolicznościach ignorować ani minimalizować. Niezwykle ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i regularnie obserwować zachowanie kłopotliwego dzieciaka, ponieważ niewykonanie prawidłowych ruchów we właściwym czasie może być druzgocące. Korzystna może być bezpośrednia komunikacja z psychologiem lub psychiatrą poprzez dedykowane aplikacje.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie