Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 14 stycznia 2022 » Mieszkanie dla studenta - ...

Mieszkanie dla studenta - jak wybrać?Rozpoczęcie studiów bardzo często wiąże się z wyprowadzką do innego miasta i szukaniem nowego mieszkania. W takiej sytuacji warto skrupulatnie przeliczyć finanse i zastanowić się, która opcja nabycia mieszkania będzie najlepszym rozwiązaniem. Czy lepiej jest wynająć, czy kupić mieszkanie? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.

Studenci w Polsce - podstawowe statystyki

Według corocznego raportu ZBP „Portfel Studenta” pod koniec 2020 roku liczba studentów w Polsce wynosiła ponad 1,2 mln i tak, jak w ubiegłych latach, większość studiujących osób stanowiły kobiety (58%). Niezmiennie od lat najwięcej studentów jest w województwie mazowieckim (ponad 250 tys. studentów) oraz małopolskim (ponad 140 tys.). Podium zamyka województwo pomorskie (ponad 120 tys. studentów).

Warszawa i Kraków to dwa miasta, w których ceny wynajmu mieszkania są najwyższe. Jak pokazują dane, większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych - aż 54% badanych zaznaczyło tę odpowiedź. Co warto tu podkreślić, 50% ankietowanych nie dokłada się do wydatków, z kolei 4% płaci za najem. Drugą najpopularniejszą opcją była ta dotycząca najmu, w wynajmowanej nieruchomości mieszka aż 35%. Własną nieruchomość ma 6%, a 5% mieszka w akademiku.


Wynajem mieszkania - wady i zalety

Studia to czas, w którym chętnie poznajemy nowych ludzi oraz miejsca. Wynajem zdecydowanie to umożliwia i jest mniejszym zobowiązaniem niż zakup mieszkania. Co przemawia za wynajmem mieszkania? Wymienić tu można: możliwość wypowiedzenia umowy i zmienienia mieszkania, wprowadzenie się do wyposażonego już lokum, stała miesięczna kwota oraz brak dodatkowych kosztów - koszty remontu są po stronie właściciela.

Wśród wad należy wymienić: brak możliwości inwazyjnych zmian, konieczność uzyskania zgody właściciela w wielu kwestiach, a w niektórych przypadkach - roszczeniowi właściciele.


Zakup mieszkania - wady i zalety

Zakup mieszkania to opcja, z której mogą skorzystać nieliczni studenci. Nic w tym dziwnego, większość osób z tej grupy dopiero ma w planach zaczęcie swojej kariery, więc jest to dla nich za duży wydatek. Mimo to warto poznać zalety, które niesie ze sobą zakup mieszkania. Można tu wymienić: komfort posiadania własnej nieruchomości, możliwość sprzedaży lub najmu mieszkania w przyszłości, czy możliwość wprowadzania zmian na własną rękę.

Własne mieszkanie to nie tylko zalety, ale również wady. Wśród nich znajdują się: wieloletnie zobowiązanie, dużą odpowiedzialność, a także spory wkład własny. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli kredyt oraz kwestie związane z wykończeniem i umeblowaniem mieszkania. Także wszelkie usterki należy pokryć z własnej kieszeni.

Jeśli opcja zakupu własnego mieszkania wydaje Ci się lepszą inwestycją niż wynajem, zacznij poszukiwania dobrego dewelopera. Na śląskim rynku sprawdzoną firmą deweloperską jest Dombud. Znajdziesz u nich różnorodne ogłoszenia, oferują m.in. nowe mieszkania w Katowicach https://www.dombud.pl/oferta/mieszkanie/katowice. Sprawdź całą ich ofertę i przekonaj się, co mogą Ci zaproponować. Zapraszamy.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie