Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 15 lutego 2022 » Starzenie się włosów – czy ...

Starzenie się włosów – czy można temu zapobiec?

Cykl życia włosa

Każdy z nas ma na głowie średnio 100-150 tysięcy mieszków włosów, z których regularnie wyrastają włosy. Naturalną rzeczą jest, że wszystkie znajdują się w różnych tzw. fazach cyklu włosowego, stąd daje się zaobserwować codzienną utratę części z nich (przyjęło się, że norma wynosi od 50 do 100 kosmyków dziennie). Pełen cykl rozwojowy składa się z trzech etapów: wzrostu, inwolucji i spoczynku. Pierwszy z nich trwa od 3 do 6 lat, drugi – od kilku dni do 2 tygodni, zaś trzeci – od 2 do 4 miesięcy. Proces ten trwa nieprzerwanie całe życie, jednak po przekroczeniu 60. roku dochodzi do jego zaburzenia. Efektem jest fizjologiczna utrata włosów.

Starzeją się włosy czy skóra głowy?

Mówiąc o postępującym procesie utraty młodzieńczego wyglądu przez nasze włosy, mamy na myśli skórę głowy. To ona wraz z wiekiem jest gorzej ukrwiona, a także wytwarza coraz mniej sebum, co ma bezpośrednie przełożenie na przesuszenie kosmyków, ich podatność na kruszenie i łamliwość. Naturalnie, zmiany na głowie trudniej dostrzec gołym okiem, ponieważ przysłaniają je włosy. Jednak to one same zdradzają nam powolne i często subtelne procesy. Zaliczamy do nich:

utratę naturalnego pigmentu we włosach, która jest związana z zatrzymaniem produkcji melaniny przez melanocyty – komórki znajdujące się w mieszkach włosowych. W rezultacie pasma stają się białe/siwe (stąd potocznie mówi się o siwieniu kosmyków). Nie jest to jednak główny wyznacznik procesu starzenia, ponieważ siwiejące pasma pojawiają się już u 25-latków, co może być związane z chronicznym stresem lub zaburzeniami w gospodarce hormonalnej,

ilość włosów wyrastających z mieszków włosów zostaje mocno ograniczona, co przekłada się na przerzedzenie fryzury (u kobiet często zmiany te są widoczne na czubku głowy, wzdłuż naturalnego przedziałka, u mężczyzn zaś są to powiększające się zakola), pasma są coraz cieńsze, czasami ledwo widoczne. Zmianie ulega także stopień nawilżenia pasemek, ponieważ znajdujące się w mieszkach włosowych gruczoły łojowe produkują mniej sebum. W rezultacie pasma tracą naturalną warstwę ochronną, blask, stają się przesuszone, matowe i pozbawione witalności,

wzmożone wypadanie włosów, a także miejscowe łysienie – zmiany te są nierozerwalnie związane z hormonami – u kobiet w okresie menopauzy. Wynika to z coraz gorszego ukrwienia skóry oraz otrzymywania przez nią śladowych ilości potrzebnych składników odżywczych.

Na ratunek – specjalistyczne kosmetyki

Zmiany w skórze, zarówno tej na twarzy, jak i głowie, są natury biologicznej, dlatego trudno mówić o skutecznych metodach ich powstrzymania. Możemy jednak – poprzez właściwą pielęgnację – próbować nieco je opóźnić. Istotne jest to, by wybierać odpowiednie preparaty, przeznaczone do starzejącej się skóry głowy – dobrej jakości kosmetyki znajdziemy w ofercie marki Kérastase (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/brand/29891/). Ich zadaniem jest m.in. zatrzymanie pigmentów we włosach, zwiększenie objętości fryzury, zapobieganie utracie pasemek, a także intensywna regeneracja tych słabych i zniszczonych, poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Właściwa pielęgnacja powinna także pobudzać krążenie krwi i wzmacniać cebulki włosów. Warto też pomyśleć o wizycie u specjalisty. Trycholog zbada nasz skalp i podpowie, jakie działania przyniosą największe korzyści.

Siwe też piękne!

W dobie ideologii smart aging oraz ruchu body positive, coraz więcej osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn zaczęło akceptować siwy kolor włosów, świadomie rezygnując z koloryzacji. Zjawisko to daje się zauważyć także wśród znanych aktorów: Andie MacDowell, Jodie Foster czy Patrick Demspey śmiało prezentują na czerwonym dywanie srebrne pasma, czyniąc z nich wartościowy element swoich stylizacji. To doskonały dowód na to, że zmiany zachodzące w naszych ciałach, związane z wiekiem, są akceptowane, a przy tym piękne. Jeśli więc nie mamy nic przeciwko „naturalnej koloryzacji”, zadbajmy jedynie o to, by pasma były zdrowe, mocne i lśniące.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie