Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 09 marca 2022 » Gdzie znajdą zatrudnienie ...

Gdzie znajdą zatrudnienie absolwenci psychologii?


Często można usłyszeć, że osoby, które stoją przed wyborem studiów, powinny kierować się nie tylko własnymi zainteresowaniami, ale także zapotrzebowaniem na rynku pracy. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć jacy specjaliści będą poszukiwani w przyszłości, jednak istnieją pewne zauważalne trendy. Jakie możliwości kariery daje studiowanie psychologii?

Psychologia jest jedną z dziedzin, które w ostatnich latach przeżywają bardzo intensywny rozwój. Zasady formułowane przez tę naukę wykorzystywane są nie tylko w dziedzinach związanych ze zdrowiem, ale także w biznesie, marketingu czy mediach. Można więc stwierdzić, że specjaliści z zakresu psychologii mają obecnie bardzo szerokie perspektywy zawodowe. Studia psychologia – gdzie jeszcze można znaleźć pracę po ich ukończeniu?

Jak wyglądają takie studia?

Studiowanie psychologii nieco różni się od nauki na innych kierunkach. Najważniejszą różnicą jest organizacja studiów. Na kierunku psychologia nie znajdziemy studiów licencjackich. Ten kierunek funkcjonuje jedynie jako jednolite, 5-letnie, studia magisterskie – w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Warto również wiedzieć, jakie specjalności oferują takie studia; psychologia kliniczna i osobowości, biznesu czy sportu to jedne z popularniejszych wyborów wśród studentów. Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre zawody np. psychoterapeuta, psycholog policyjny czy psychodietetyk wymagają uzyskania dodatkowych uprawnień.

Psycholog w placówkach opieki zdrowotnej

Po ukończeniu studiów z zakresu psychologii oraz specjalizacji, absolwent może pracować w różnych placówkach opieki zdrowotnej. Jego zadanie polega na diagnozowaniu, terapii i profilaktyce zaburzeń psychicznych. Dotyczy to nie tylko szpitali i oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień. Psychologowie często wspierają pacjentów na oddziałach onkologicznych czy pediatrycznych.

Psychodietetyk

Epidemia otyłości i coraz częściej występujące zaburzenia odżywiania to problemy, które sprawiły, że pojawiła się potrzeba stworzenia takiego zawodu. Psychodietetyk to specjalista zarówno z dziedziny żywienia człowieka, jak i psychologii. Potrafi on rozpoznawać zburzenia odżywiania i problemy z motywacją oraz wspierać pacjentów w zmianie codziennych nawyków żywieniowych – od strony psychologicznej, jak i dietetycznej.

Human relations

Kolejnym obszarem, w którym absolwenci psychologii często znajdują zatrudnienie, jest HR. Praca polega zwykle na rekrutowaniu pracowników oraz przydzielaniu ich do poszczególnych zespołów, aby jak najefektywniej wykonywali swoją pracę.

Mediacje

Zadaniem, do którego przygotowują studia psychologiczne, jest także mediacja. Jest to sztuka poszukiwania kompromisu między skonfliktowanymi stronami. Mediacje polegają na stworzeniu płaszczyzny porozumienia i ustalenia planu działań, które będą akceptowane przez uczestników sporu. Mogą one dotyczyć zarówno stron w sprawach sądowych, konfliktów na stopie biznesowej, jak i nieporozumień w prywatnych relacjach.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie