Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 25 kwietnia 2022 » Projekt hali produkcyjnej a ...

Projekt hali produkcyjnej a fabrycznej - podstawowe różnice

Przemysł nie mógłby się odbywać bez specjalnie przystosowanych, stalowych hali, w których to odbywają się wszystkie najważniejsze procesy produkcyjne i nie tylko. Sposób projektowania hali w największej mierze zależy od jej przeznaczenia. W różny sposób będą zaprojektowane hale mające służyć produkcji, w inny te przeznaczone do magazynowania czy usługowe. Najbardziej znane są hale produkcyjne i fabryczne - czym się różnią i w którą z nich lepiej zainwestować?


Hale fabryczne - informacje

Hale fabryczne to specyficzne budynki wykonane między innymi ze stali. Charakteryzują się one bardzo dużą powierzchnią, która waha się od 100 m2 do 15 000 m2. Rozpoznać je można po tym, że nie posiadają one okien. Prawidłowa wentylacja budynku zachowana jest dzięki rozwiniętemu i rozbudowanemu systemowi wentylacji. Przy projektowaniu hali fabrycznej bardzo często należy wziąć również pod uwagę ogromny plac wokół niej. Z racji, że w takim miejscu pracuje bardzo duża liczba pracowników, potrzebują oni ogromnego parkingu do zaparkowania. Należy pamiętać, że hale fabryczne budowane są zwykle na obrzeżach miast, uboczu, dlatego niemożliwe jest łatwe i swobodne dojechanie do nich komunikacją miejską. Za miejsce, w którym umieszczone są takie obiekty odpowiadają również wydzielane przez nie różnego rodzaju pary, dymy czy nieprzyjemne zapachy.

Projekt hali produkcyjnej - informacje

Podstawową różnicą pomiędzy halą produkcyjną a fabryczną jest to, że ta pierwsza ma znacznie mniejsze rozmiary. To właśnie poprzez swoja niedużą wielkość uważana jest za bezpieczniejszą, ponieważ niesie z sobą mniejsze ryzyko naruszenia konstrukcji. Z zewnątrz różnią się one również posiadaniem okien, które są w tym przypadku niezbędne. Z tego powodu przy projektowaniu hali produkcyjnej nie trzeba planować rozbudowanego i zaawansowanego systemu wentylacji. Dzięki oknom i mniejszej powierzchni bardzo często usytuowane są w centrach miast. Ułatwia to do nich dostęp zarówno pracownikom jak i potencjalnym klientom, poprzez dobre połączenia komunikacji zbiorowej. Mogą również być używane jako biurowce.

Co wpływa na projektowanie hali produkcyjnej?

Przed rozpoczęciem i zleceniem projektu hali produkcyjnej warto wybrać doświadczoną firmę projektową, jak np. Promus oraz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jaka ma być organizacja produkcji? Jaki rodzaj maszyn, o jakiej wielkości będzie w niej używany? Jaki będzie transport wewnętrzny? Ile potrzeba pomieszczeń?
Podczas organizacji przestrzeni hali produkcyjnej najważniejszym aspektem jest zdecydowanie, czy będziemy korzystać z produkcji masowej, czy seryjnej. Wybór rodzaju produkcji w dużej mierze zaważy nad tym, jak wielkiej hali potrzebujemy. Poza kwestią wielkości maszyny, trzeba doliczyć także przestrzeń operacyjną, po której swobodnie będą mogli poruszać się operatorzy i inni pracownicy. W wyznaczona przestrzeń powinno być także wliczone miejsce, które zapewni dostęp do urządzenia. Nie można zapomnieć o przestrzeni przeznaczonej do położenia półfabrykatów czy gotowych materiałów, które zostaną wyprodukowane. Hala produkcyjna powinna być na tyle duża, aby można było po niej swobodnie i komfortowo korzystać z transportu wewnętrznego.
Zaprojektowanie hali produkcyjnej, która spełni wszelkie normy, a także będzie komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu warto zlecić doświadczonej firmie. Będzie to gwarancja poprawnego projektu i spełnienie twoich potrzeb oraz oczekiwań.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie