Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 16 lipca 2022 » Jak wygląda praca w zawodzie ...

Jak wygląda praca w zawodzie operatora żurawia wieżowego?

Żuraw wieżowy – potocznie nazywany dźwigiem – uważany jest za jedną z największych maszyn roboczych. Między innymi z tego powodu urządzenie to może być obsługiwane wyłącznie przez doświadczonego operatora, który posiada odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje. Na czym dokładnie polega praca operatora dźwigu? Jak nim zostać? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Żuraw wieżowy to urządzenie, które ma możliwość podnoszenia bardzo dużych materiałów na spore wysokości, w szczególności gdy mówimy o największych dostępnych na rynku modelach. Dźwigi te mogą się od siebie różnić nie tylko udźwigiem, czy typem, ale również innymi parametrami.

Ten rodzaj maszyny kategoryzowany jest albo ze względu na sposób budowy, albo montażu. Podstawowym elementem, który rozróżnia tego rodzaju dźwigi, jest typ wysięgnika. Część modeli wyposażona jest w wysięgnik wodzakowy, a inne w wysięgnik wychylny. Innym czynnikiem, ze względu na który można podzielić żurawie wieżowe, to sposób posadowienia. Tutaj wyróżniamy dźwigi stacjonarne lub przejezdne. Możemy je też podzielić na dźwigi górnoobrotowe oraz dolnoobrotowe.

Żurawie wieżowe to spore maszyny, które znacznie ułatwiają wybudowanie budynków mieszkalnych oraz przemysłowych o charakterze wielokondygnacyjnym. Urządzenie to obsługiwane jest przez jednego operatora. To bardzo odpowiedzialna praca, więc aby pracować jako operator dźwigu, należy mieć odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia potwierdzające umiejętności.

Jak wygląda praca?

Operator żurawia wieżowego wykonuje szereg działań mających zapewnić bezpieczny transport ładunku w obrębie miejsca robót, środków transportu oraz składowisk. To sprawia, że przed każdym dniem pracy pracownik, który ma obsługiwać maszynę, powinien zapoznać się ze specyfikacją i terenem robót oraz dokumentacją i stanem technicznym urządzenia. Zadaniem operatora jest także sprawdzenie oznaczeń i napisów ostrzegawczych, ocenienie warunków atmosferycznych, określenie stanu konstrukcji i elementów roboczych żurawia oraz zbadanie miejsca posadowienia maszyny.

Gdy operator zajmie już miejsce w kabinie, obsługuje on maszynę przy użyciu urządzenia sterowniczego – w ten sposób może podnosić, przemieszczać i upuszczać ładunki. Pracownik obsługujący żurawia ściśle współpracuje z sygnalistą, ten z dołu przekazuje mu informację oraz instrukcje dotyczące przemieszczania samego żurawia, jak i ładunków.

Obowiązkiem operatora po zakończonej pracy jest zabezpieczenie stanowiska pracy przed osobami postronnymi oraz samoczynnym uruchomieniem maszyny. Do jego zadań należy też odłożenie ładunków na ich miejsce, zablokowanie oraz wyłączenie układów sterowania. Jeśli operator zauważy jakiekolwiek usterki, powinien o nich poinformować przełożonych oraz dodać wpis w dzienniku.

Na sam koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Pamiętaj, że zanim zostaniesz operatorem żurawia wieżowego i zaczniesz pracę w branży, musisz wykonać zakres badań oraz wykazać brak jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy na wysokościach. Dokładne wymagania zdrowotne, jakie należy spełnić, znajdują się w konkretnych ustawach.

Wynajem dźwigu

Interesuje Cię wynajem dźwigu https://dzwigislask.com.pl/? Sprawdź ofertę MAX-BUD1. To wypożyczalnia, która w ofercie ma nie tylko żurawie wieżowe, ale również samojezdne. Co więcej, firma oferuje również wynajem dźwigu wraz z operatorem. To dobra opcja, jeśli Twoi pracownicy nie mają jeszcze odpowiednich kwalifikacji.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie