Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 19 października 2022 » Jak zachęcić dziecko do ...

Jak zachęcić dziecko do samodzielnej nauki w domu?


Dzieci w wieku szkolnym zdobywają wiedzę nie tylko w murach szkolnych. Już na etapie edukacji podstawowej duży zakres podstawy programowej wymaga od dzieci samodzielnej nauki w domu. Przygotowania do kartkówek i klasówek, odrabianie prac domowych zajmuje dzieciom i młodzieży sporo czasu. Jak sprawić, aby dziecko nie traktowało tego jako karę, ale ciekawą przygodę i sposób na rozwój swoich zainteresowań?


Stwórz ciekawe stanowisko do nauki w pokoju dziecka

Wygodne i ergonomiczne miejsce do nauki jest jednym z najważniejszych w pokoju ucznia. Jego zorganizowanie wymaga wyboru nie tylko wygodnego biurka o szerokim blacie, ale także odpowiedniej lampki na biurko, dzięki czemu dziecko może odrabiać lekcje także w porze wieczornej i przy słabym oświetleniu w ciągu dnia.

Na blacie biurka koniecznie postaw niewielki organizer, w którym dziecko będzie mogło przechowywać wszystkie swoje przybory szkolne. Nad biurkiem zawieś półkę na szkolne podręczniki i pomoce naukowe w postaci np. słowników.

Biurko warto postawić pod ścianą, aby widok z okna nie rozpraszał dziecka podczas nauki. Bardzo przydatne są wówczas tablice korkowe nad biurko, na których dziecko może zawiesić swój plan zajęć, trudne słówka do zapamiętania czy informacje, z którymi ma problem. Czasami zwykłe opatrzenie się z danym słowem sprawi, że dziecko je zapamięta bez większego wysiłku. W końcu większość z nas zapamiętuje informacje za pomocą wzroku.

Ciekawe pomysły na zdobywanie wiedzy

Na wybór podręczników szkolnych rodzice nie mają większego wpływu. Są lepsze i gorsze podręczniki, które przedstawiają wiedzę w przystępny i mniej przystępny sposób. Dzieci z natury są bardzo ciekawe i warto tę ciekawość w nich pielęgnować.

Pokaż dziecku, że za niewielkim, być może mało zrozumiałym dla niego wycinkiem wiedzy w podręczniku kryje się fascynujący świat macedońskich bitew, egzotycznych krajów czy literatury. W przyswojeniu wiedzy zawsze pomagają mało znane fakty i ciekawostki. Aby je odszukać, zajrzyj do innych książek, które być może zaciekawią Twoje dziecko i zachęcą je do zadawania pytań, drążenia ciekawego dla niego tematu.

Pamiętaj, że wiedza nie leży jedynie w książkach. Jeśli Twoje dziecko omawia na historii okres drugiej wojny światowe – zabierz je do muzeum z wystawą w tej tematyce. Niech na własne oczy zobaczy noszone przez żołnierzy mundury czy czołgi. A może na biologii właśnie uczy się o budowie rośli lub drzew? Niech powtórzy swoją wiedzę na kartkówkę na łące lub w lesie, odnajdując poznane informacje w świecie rzeczywistym.

Nauka w szkole podstawowej trwa osiem lat. Do tego dochodzą trzy lata szkoły ponadpodstawowej i być może pięć lat studiów. Jak widzisz, nad książkami przyjdzie Twojemu dziecku spędzić bardzo dużo czasu. Spraw, aby ten czas był dla niego fascynującą przygodą, a nie smutnym obowiązkiem. Rozpal w swoim dziecku chęć do poszukiwania odpowiedzi na dręczące go pytania nie tylko w internecie. Sięgnij po ciekawe książki i wyjdź z nim na zewnątrz, aby pokazać, że wiedza, którą zdobywa nie jest jedynie abstrakcyjnym wymysłem szkoły.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie