Aktualna kategoria: Wiadomości »
19 października 2022
» Jak zachęcić dziecko do ...
Jak zachęcić dziecko do samodzielnej nauki w domu?

Dzieci w wieku szkolnym zdobywają wiedzę nie tylko w murach szkolnych. Już na etapie edukacji podstawowej duży zakres podstawy programowej wymaga od dzieci samodzielnej nauki w domu. Przygotowania do kartkówek i klasówek, odrabianie prac domowych zajmuje dzieciom i młodzieży sporo czasu. Jak sprawić, aby dziecko nie traktowało tego jako karę, ale ciekawą przygodę i sposób na rozwój swoich zainteresowań?
Stwórz ciekawe stanowisko do nauki w pokoju dziecka
Wygodne i ergonomiczne miejsce do nauki jest jednym z najważniejszych w pokoju ucznia. Jego zorganizowanie wymaga wyboru nie tylko wygodnego biurka o szerokim blacie, ale także odpowiedniej lampki na biurko, dzięki czemu dziecko może odrabiać lekcje także w porze wieczornej i przy słabym oświetleniu w ciągu dnia.
Na blacie biurka koniecznie postaw niewielki organizer, w którym dziecko będzie mogło przechowywać wszystkie swoje przybory szkolne. Nad biurkiem zawieś półkę na szkolne podręczniki i pomoce naukowe w postaci np. słowników.
Biurko warto postawić pod ścianą, aby widok z okna nie rozpraszał dziecka podczas nauki. Bardzo przydatne są wówczas tablice korkowe nad biurko, na których dziecko może zawiesić swój plan zajęć, trudne słówka do zapamiętania czy informacje, z którymi ma problem. Czasami zwykłe opatrzenie się z danym słowem sprawi, że dziecko je zapamięta bez większego wysiłku. W końcu większość z nas zapamiętuje informacje za pomocą wzroku.
Ciekawe pomysły na zdobywanie wiedzy
Na wybór podręczników szkolnych rodzice nie mają większego wpływu. Są lepsze i gorsze podręczniki, które przedstawiają wiedzę w przystępny i mniej przystępny sposób. Dzieci z natury są bardzo ciekawe i warto tę ciekawość w nich pielęgnować.
Pokaż dziecku, że za niewielkim, być może mało zrozumiałym dla niego wycinkiem wiedzy w podręczniku kryje się fascynujący świat macedońskich bitew, egzotycznych krajów czy literatury. W przyswojeniu wiedzy zawsze pomagają mało znane fakty i ciekawostki. Aby je odszukać, zajrzyj do innych książek, które być może zaciekawią Twoje dziecko i zachęcą je do zadawania pytań, drążenia ciekawego dla niego tematu.
Pamiętaj, że wiedza nie leży jedynie w książkach. Jeśli Twoje dziecko omawia na historii okres drugiej wojny światowe – zabierz je do muzeum z wystawą w tej tematyce. Niech na własne oczy zobaczy noszone przez żołnierzy mundury czy czołgi. A może na biologii właśnie uczy się o budowie rośli lub drzew? Niech powtórzy swoją wiedzę na kartkówkę na łące lub w lesie, odnajdując poznane informacje w świecie rzeczywistym.
Nauka w szkole podstawowej trwa osiem lat. Do tego dochodzą trzy lata szkoły ponadpodstawowej i być może pięć lat studiów. Jak widzisz, nad książkami przyjdzie Twojemu dziecku spędzić bardzo dużo czasu. Spraw, aby ten czas był dla niego fascynującą przygodą, a nie smutnym obowiązkiem. Rozpal w swoim dziecku chęć do poszukiwania odpowiedzi na dręczące go pytania nie tylko w internecie. Sięgnij po ciekawe książki i wyjdź z nim na zewnątrz, aby pokazać, że wiedza, którą zdobywa nie jest jedynie abstrakcyjnym wymysłem szkoły.