Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 01 listopada 2022 » Jakie zabawki sprawdzą się w ...

Jakie zabawki sprawdzą się w pierwszych miesiącach życia?Rodzice mogą wspierać rozwój psychiczny i fizyczny dziecka już od pierwszych tygodni życia. W tym celu wykorzystywane są dedykowane niemowlętom i nieco starszym maluchom zabawki. Czym kierować się przy zakupie takich produktów? Jakie gadżety będą idealne dla noworodków, a jakie w późniejszych etapach rozwoju? Sprawdź ciekawe zabawki, które warto kupić dziecku.


Czy warto kupować zabawki zaraz po narodzinach dziecka?

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, które sprawiłyby, że kupowanie zabawek w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest błędem. Można spotkać się z opiniami, że niemowlęta do 6. miesiąca nie potrzebują żadnych gadżetów, tylko obecności drugiego człowieka. Kontakt z rodzicami czy rodzeństwem jest najważniejszy, ale maluchy z chęcią sięgają też po zabawki sensoryczne.

Istotne jest, aby zastanowić się, czego niemowlę potrzebuje. Najlepszym wyborem są szeleszczące zabawki w kontrastowych barwach, które pobudzają do aktywności. Produkty tego typu są nie tylko źródłem rozrywki, ale także bardzo ważnym bodźcem dla rozwoju dziecka. Obecnie na rynku można znaleźć wiele propozycji zabawek dla maluchów w każdym wieku.

Jakie zabawki wybrać dla niemowląt?

Biorąc pod uwagę to, że noworodek przesypia większość czasu, należy ograniczyć liczbę zabawek kupowanych na tym etapie. Wraz z rozwojem i wydłużaniem się stanu czuwania coraz bardziej przydatne mogą okazać się karuzele wiszące nad łóżeczkiem i zabawki z pozytywkami. Około 3. miesiąca życia można kupić maluszkowi pierwsze gryzaki i grzechotki, które będą idealnym rozwiązaniem na swędzące i bolące dziąsła.

Pierwsze zabawki dla dziecka powinny być lekkie i wygodne do trzymania. Dzięki temu będą wzmacniać chwyt i wspierać rozwój koordynacji oraz motoryki. Warto zakupić kilka gryzaków i grzechotek, aby móc je zmieniać i regularnie czyścić.

Jakie zabawki kupić półrocznemu dziecku?

Po paru miesiącach od urodzenia maluch staje się coraz ciekawy swojego otoczenia. Interesuje się tym, co dzieje się wokół. Jest to więc idealny moment, aby do zabawy wprowadzić nowe gadżety, które pobudzają zmysły i uczą nowych umiejętności. Do najczęściej wybieranych produktów zalicza się m.in.:

  • maty edukacyjne,
  • zawieszki do wózków,
  • piłki sensoryczne,
  • przytulanki.

Dobrym wyborem są też dostosowane do wieku miękkie książeczki materiałowe. Są świetnym wprowadzeniem do nauki o otaczającym świecie. Przedstawiają różne kolory, zwierzątka lub barwne ilustracje, które pobudzają wyobraźnię dziecka. W książeczkach znajdują się też interaktywne elementy, ułatwiające przyswajanie wiedzy.

Czym są zabawki interaktywne i jakie funkcje spełniają?

Świecące, ruszające się czy wydające różne dźwięki gadżety pobudzają różne zmysły dziecka poprzez dostarczanie wielu bodźców. Zarówno małe, jak i nieco starsze maluchy są bardzo zainteresowane takimi zabawkami. Dobrane do potrzeb produkty tego typu uatrakcyjniają zabawę, a dodatkowo spełniają bardzo ważne funkcje:

  • aktywizującą,
  • inspirującą,
  • usprawniającą,
  • poznawczą.

Zabawki muszą być oczywiście odpowiednio dostosowane do wieku. Gadżety dla najmłodszych powinny być wykonane z miękkich materiałów. Należy też zwrócić uwagę na obecność małych elementów. Czasami wybór idealnej zabawki interaktywnej może zająć trochę czasu. Lepiej mieć jednak pewność, że dany produkt jest w pełni bezpieczny dla maluszka.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie