Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 07 grudnia 2022 » Jaki zawód wybrać? Korzyści ...

Jaki zawód wybrać? Korzyści pracy w branży ITKończąc szkołę, wiele osób nie wie, jakie studia wybrać lub gdzie szukać pracy. Jedną ze ścieżek kariery może być praca w branży IT, w której potrzeba o wiele więcej niż tylko programistów. Kto może szukać pracy w tej gałęzi rynku? Oto kilka przykładów!


Programista – pisanie programów

Najprościej mówiąc, programiści zajmują się pisaniem programów w postaci kodów i algorytmów. Mogą robić to na różne sposoby i w różnych językach. Oferty pracy zdalnej na No Fluff Jobs pozwalają na wybór spośród propozycji stanowisk takich jak Java Developer, Phyton Developer, DevOps Engieneer, czy C++ Software Developer. To tylko część potrzebnych specjalistów. Każdy z nich jest programistą, jednak specjalizuje się w innym języku programowania oraz tym, czym dokładnie będzie się zajmować, stąd rozróżnienie na developer, engineer i architect.

Kolejny podział odnosi się do umiejętności i doświadczenia, a więc z racji tego wśród programistów mamy juniorów, midów oraz seniorów. Od tego w dużej mierze zależą zarobki programisty, które często owiane są tajemnicą. Drugim istotnym czynnikiem jest język programowania. Java Developer w 2022 roku mógł liczyć na zarobki wysokości 12-35 tys. lub 13-38 tys. zł brutto (umowa o prace i B2B).

Niezbędnymi umiejętnościami do wykonywania tego zawodu jest znajomość wybranego języka programowania, ale także języka angielskiego (często pracuje się w międzynarodowych zespołach). Ponadto niezbędny jest samodzielny nacisk na uczenie się i poszerzanie swojej wiedzy. Branża dynamicznie się rozwija, wprowadzane są nowe rozwiązania i łatwo wypaść z obiegu.

Project manager – zarządzanie projektami

Osoby na tym stanowisku powinny charakteryzować się zdolnością zarządzania. Głównym zadaniem project managerów jest czuwanie nad projektem od początku do końca trwania całego zadania. Jest zobowiązany do raportowania pracy całego zespołu, zarządzania swoimi podwładnymi, rozdysponowania budżetu, ustalaniem celów biznesowych oraz terminów. Często działa jako łącznik pomiędzy klientem a zespołem. Ustala, jakie są oczekiwania i stara się je realizować, zlecając konkretne zadania współpracownikom.

Project manager obciążony jest dużą odpowiedzialnością, ponieważ musi dobrze zaplanować pracę innych, odpowiednio ją wycenić i zamknąć cały projekt w określonym czasie. W pierwszej kolejności to on będzie odpowiedzialny za wszystkie niedociągnięcia.

Osoby na tym stanowisku powinny wykazywać umiejętności przywódcze i liderskie, a także charakteryzować się takimi cechami miękkimi jak asertywność, zdolności organizacyjne, wielozadaniowość czy umiejętność pracy pod presją. Ponadto niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Podstawowa znajomość programowania z pewnością nie zaszkodzi, bo dzięki temu komunikacja z partnerami, gdy obie strony wiedzą, o czym mówią, może przebiegać sprawniej. O wiele bardziej prozaiczną i przydatną rzeczą może być obsługa pakietu MS Office, z którego project managerowie intensywnie korzystają.

Tester oprogramowania – liczy się dokładność

Testerzy zazwyczaj nie zajmują się pisaniem programów od zera, jednak są niezbędnym elementem w całym procesie tworzenia danego projektu. Ich praca w głównej mierze polega na analizie tego, co zostało stworzone. Sprawdzają program z każdej strony – jak działa, gdzie powstały niedociągnięcia, co mogłoby działać sprawniej, lepiej wyglądać lub być bardziej intuicyjne. Z tego powodu osoby rozważające aplikację na to stanowisko powinny być przede wszystkim cierpliwe i niezmierne skrupulatne, aby wychwycić jak najwięcej rzeczy, które można zrobić lepiej. Jest to rodzaj zewnętrznej konstruktywnej krytyki, dzięki której finalny projekt jest maksymalne dopracowany.

To tylko kilka podstawowych przykładów tego, co można robić w branży IT. Co ciekawe, sektor ten coraz częściej przyciąga osoby niezwiązane bezpośrednio z programowaniem, ale takie, które do programowania mogą wnieść coś nowego. Jednym z lepszych przykładów jest medycyna lub bionauki, które przez połączenie z IT odkrywają nowe pola eksploatacji i badań.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie