Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 28 marca 2023 » Czy opłaca się negocjować ...

Czy opłaca się negocjować warunki z bankiem?Każdą umowę można negocjować pod warunkiem, iż obie strony umowy wyrażają taką chęć. Niestety w przypadku nierównych szans na negocjacje, jak bywa to w przypadku banków negocjacje mogą mieć charakter pozorny. Często to zwyczajny chwyt marketingowy, gdy bank niby idzie na ustępstwa, które tak naprawdę są nieistotne dla całokształtu umowy.


Korzyści z negocjacji

Banki zabiegają o klientów konkurując ze sobą rozmaitymi warunkami. Są to świetne karty przetargowe dla klientów, kredytobiorców. Warunkiem skutecznych negocjacji jest fakt, iż bankowi zależy na udzieleniu kredytu, pozyskaniu klienta. W przeciwnym razie negocjacje mogą się odbyć, ale będą bezskuteczne. Dla pozorów bank może iść na ustępstwa nieznaczące, bądź też tak przygotować propozycję umowy na wstępie, by mieć możliwość zaproponować zmiany na korzyść klienta, które klient i tak by uzyskał bez negocjacji. Frankowicze najlepiej przekonali się na własnym przykładzie, iż negocjując warunki kredytu zostali wykorzystani. uświadomiła ten fakt nie jednemu kredytobiorcy dopiero kancelaria frankowa. Zatem czy warto siadać do stołu negocjacyjnego z bankiem? Z jednej strony zawsze warto próbować, z drugiej strony należy mieć świadomość skutków prawnych tego faktu. Jeśli nie posiadamy wiedzy, pewności siebie względem tego co chcemy uzyskać nie warto wchodzić z bankiem w polemikę, gdyż zamiast swoją sytuację poprawić możemy zgodzić się na warunki jeszcze mniej korzystne niż w pierwszej ofercie.

Negocjacje umowy o kredyt frankowy

W przypadku kredytu we frankach negocjowanie umowy przyniosło frankowiczom więcej problemu niż korzyści. Finalnie rzadko kto wynegocjował dużo korzystniejsze warunki niż pierwotnie oferowane. Niestety sytuacja, gdy z bankiem kredytobiorca negocjował warunki umowne utrudnia unieważnienie kredytu z powodu wadliwych zapisów umowy, klauzul niedozwolonych. O wiele trudniej jest w sądzie udowodnić, iż kredytobiorca nie mógł wiedzieć o mechanizmie niekorzystnym na wypadek wahania kursu franka lub też ni rozumiał zapisów umowy. W doktrynie uważa się, iż osoba podejmująca się negocjacji warunków umownych doskonale orientowała się w jej zapisach, tym samym świadomie zgodziła się na wadliwe warunki. Podjęcie negocjacji to jedno a przystanie na negocjowane warunki to zupełnie coś innego. Warto przeanalizować korzystność wynegocjowanych warunków i na nie się zgodzić lub zerwać negocjacje.

Negocjacje warunków kredytowych

Umowa kredytowa to poważne zobowiązanie, zwłaszcza gdy chodzi o pokaźna sumę na poczet zakupu nieruchomości z wieloletnim nawet trzydziestoletnim okresem spłaty. Warto zatem przystąpić do negocjacji warunków kredytowych. Nie zawsze banki zgadzają się na negocjacje oferując gotowy produkt, na który się zgadzamy lub nie. Jedynie, gdy duża konkurencja wśród banków mogła spowodować ustępstwa by pozyskać klienta. Poza negocjacjami na etapie zawierania kredytu warto wspomnieć również o negocjacjach jakie są dostępne, rzadziej proponowane przez banki w kwestii ugody dotyczącej kredytu we frankach szwajcarskich. Negocjacje w niektórych bankach są co najmniej niekorzystne lub też całkowicie pozorne i nie zmieniające położenia frankowicza. Są też banki, które kompletnie odmawiają mediacji w sprawach ugody.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie