Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 29 marca 2023 » Jak kolorowanki edukacyjne ...

Jak kolorowanki edukacyjne rozwijają kreatywność dzieci?


Kolorowanie to bez wątpienia jedna z lepszych form zabawy, jaką można zapewnić swojemu dziecku, na różnym etapie jego życia. Nawet najmłodsze dzieci mogą skorzystać z możliwości kolorowania obrazków, co rozpoczyna ich przygodę z kredkami. W jaki sposób kolorowanki edukacyjne rozwijają kreatywność u dzieci i na co jeszcze mają wpływ, sprawdzimy w poniższym artykule.

Kreatywność dziecka

Kreatywność u dzieci rozwija się stosunkowo szybko, a wszystko to dzięki bodźcom, jakie zapewniają im rodzice. Chodzi oczywiście o możliwość pracy z kolorowankami, malowankami, a także wszelkimi zadaniami. Kolorowanki edukacyjne, które rozbudzają wyobraźnię i wpływają na kreatywność młodego człowieka, mogą zawierać obrazy, które są dla malucha atrakcyjne, a możliwość doboru odpowiednich kolorów kredek dodatkowo rozbudza jego fantazję. Można także spotkać się z kolorowankami, które są jakby niedokończone, tylko po to, aby maluch pobudził swoją wyobraźnię i kreatywność oraz dokończył rysunek, malując poszczególne części. W takich kolorowankach edukacyjnych mogą być również polecenia, by dokończyć obraz o poszczególne elementy. Dla przykładu może zostać odwzorowany wygląd króliczka, któremu brakuje uszu, a polecenie nakazuje dokończenie wyglądu przedstawionej postaci.

Poprzez tanie kolorowanki dla dzieci ćwiczy się nie tylko kreatywność dziecka, ale zapewnia się mu trening koordynacji ręki. Dzieci w takim przypadku uczą się poprawnego chwytu kredek, aby móc je z odpowiednim naciskiem prowadzić na kartce. Jeśli technika chwytania i prowadzenia kredki zostanie opanowana, na pewno nadejdzie czas na wzmaganie kreatywności, poprzez samodzielne prace. Dziecko może odrysowywać poszczególne części lub próbować rysować je z pamięci, aby rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem.

Do kwestii ćwiczeń manualnych zalicza się nie tylko sposób trzymania kredki, czy przesuwania jej po kartce z odpowiednim naciskiem. Już samo temperowanie kredek ma swój pozytywny wpływ na wzbogacenie umiejętności manualnych, gdzie rączka dziecka jest bardziej wprawiona.

Nie tylko manualne umiejętności są trenowane przy okazji kolorowania obrazków. Dziecko ma możliwość wyboru odpowiednich kolorów kredek. Decyduje o tym, jaki kolor umieścić na kapeluszu, jaki kolor ma mieć trawa czy poszczególne kwiaty, ćwiczy wobec tego umiejętności zarządzania. Dobór kolorów, którymi zostanie niebawem wypełniony obrazek, oczywiście ma ogromny wpływ na kreatywność malucha. Dzięki jego pracom można dostrzec świat z zupełnie innej perspektywy. Tanie kolorowanki edukacyjne jak najbardziej mogą okazać się bardzo przydatne w tej kwestii. Nawet jeśli obraz jest skończony w takiej kolorowance, a dziecko nauczyło się wypełniać przestrzenie kolorem, można dodatkowo wypełnić obrazek innymi detalami, co niewątpliwie wpływa na rozwój kreatywności. Obrazem wiosenny można uzupełnić wielkanocnymi detalami, a w obrazie zimy możemy zaaranżować motyw bożonarodzeniowy. Możliwości na kreowanie takiej kolorowanki jest bardzo dużo.

Jak wyglądają kolorowanki edukacyjne dla najmłodszych?

Wybór kolorowanek jest przeogromny. Znajdziemy kolorowanki dla poszczególnych grup wiekowych dzieci, jak i dorosłych. Dla najmłodszych kolorowanki edukacyjne są dość charakterystyczne. Mają znacznie grubsze obrysy, co ma umożliwić dziecku ćwiczenie staranności i tego, że nie wyjedzie poza linię. Nauka rysowania nie jest taka prosta, jakby to mogło się wydawać. Początkowo dziecko będzie bardzo wychodziło poza linię, jednak z czasem na pewno łatwiej będzie mu pokolorować rysunek bez wychodzenia poza linie obrysu. Tanie kolorowanki edukacyjne mogą pomóc w kreowaniu określonych obrazów, ale także w kształtowaniu nawyków. Dziecko może ośmielić się samemu tworzyć obrazki na zasadzie próby kopiowania. Pomocne są w tym zadania z serii osi symetrycznej, gdzie mamy narysowaną jedną połowę obrazka, a zadaniem dziecka jest przerysowanie jej lustrzanego odbicia.

Kolorowanki dla wczesnoszkolnych dzieci są dość charakterystyczne. Mają ciekawą zawartość, która może rozbudzić wyobraźnię dziecka, pozwalają na różnorodność doboru kolorów, a przy okazji mogą pomóc w rozwijaniu logicznego myślenia u dziecka, jeśli na przykład zawierają zagadki do rozwiązania. Bardzo lubiane są w tym zakresie zadania z labiryntem, z odczytywaniem wyników działań matematycznych czy kolorowanki, których zadaniem jest zmiana koloru na inny z dokładnym określeniem. Dla przykładu są dostępne dwa takie same obrazki. Jeden jest już wypełniony, a zadanie polega na tym, aby dziecko pokolorowało drugi obrazek, uwzględniają zmianę koloru na inny. Jeśli sukienka jest niebieska, to w drugim obrazku trzeba ją pokolorować na czerwono. To także rozbudza kreatywność dzieci, wzmaga rozwój wzrokowy i spostrzegawczość. Tego typu zadań i zagadek dla dzieci w kolorowankach edukacyjnych znajdzie się bardzo dużo, gdzie każdego dnia można szlifować umiejętności dziecka. Tanie kolorowanki dla dzieci mogą wspomagać rozwój na wielu polach, dlatego warto nabyć takie pomoce dydaktyczne.

Kolorowanki edukacyjne jak i inne można zobaczyć na stronie: https://ewerro.pl/

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie