Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 28 maja 2024 » Co to zerówka i kiedy ...

Co to zerówka i kiedy zapisać dziecko?
Dzieci w Polsce swoją edukację rozpoczynają od zerówki, czyli przygotowania przedszkolnego. Po wyprowadzce za granicę 6-latki nie mają obowiązku uczęszczania do polskiej zerówki. Jeśli jednak rodzic chce zapewnić dziecku polską edukację od najmłodszych lat, może zapisać je do zerówki w Libratusie, gdzie nauka odbywa się online.


Co to jest zerówka?

Zerówka to potoczna nazwa przygotowania przedszkolnego. Jest to pierwszy obowiązkowy etap edukacji w Polsce poprzedzający naukę w szkole podstawowej. Do zerówki muszą iść wszystkie dzieci, które ukończyły 6. rok życia lub które ukończą go w roku kalendarzowym, w którym rozpoczęły rok szkolny. Nauka w zerówce odbywa się w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej albo w innej formie wychowania przedszkolnego.

A co z zerówką w przypadku dzieci mieszkających za granicą? To zależy od kraju zamieszkania. Przykładowo w Wielkiej Brytanii zerówka nie jest obowiązkowa, a dzieci mogą iść do niej w wieku 4-5 lat. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, Francji czy Niemczech system edukacji w ogóle nie obejmuje zerówki. Dzieci mogą iść do przedszkola albo zacząć naukę od szkoły podstawowej.

Polska zerówka przez Internet

Dzieci mieszkające za granicą podlegają pod system edukacji danego kraju, dlatego nie mają obowiązku realizowania polskiej zerówki. Wielu rodzicom zależy jednak, by ich dziecko od najmłodszych lat rozwijało swoją znajomość języka polskiego i zdobywało polską edukację. Jest to możliwe dzięki zerówce w Polskich Szkołach Internetowych Libratus, która pozwala na naukę z dowolnego miejsca na świecie.

Zapisując dziecko do zerówki w Libratusie, otrzymuje się dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się treści podzielone na 36 tygodni nauki. Platforma dostępna jest przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, co sprawia, że dziecko może uczyć się kiedy tylko chce.

Lekcje składają się z różnorodnych materiałów w postaci gier, interaktywnych ćwiczeń, filmów i nagrań audio. W ten sposób nauka jest niezwykle przyjemna i z pewnością dziecko się nie nudzi! Na platformie odbywają się też cykliczne zajęcia online z polskimi nauczycielami. W ten sposób ma stały kontakt z językiem polskim oraz poznaje rodzimą historię i kulturę. Zdobywa też podstawową wiedzę - uczy się literek, cyferek, figur geometrycznych, a także poznaje ciekawostki o roślinach, zwierzętach czy zjawiskach atmosferycznych.

Kiedy zapisać dziecko do zerówki?

Zapis dziecka do zerówki w Libratusie nie jest formalnym zapisem do polskiej szkoły, ale przygotuje 6-letnie dziecko do nauki w kolejnych latach edukacji. To doskonały wybór w przypadku dzieci, które mieszkają wraz z rodziną za granicą i nie mają dużej styczności z językiem polskim. Dzięki nauce w zerówce dziecko może rozwijać swoją dwujęzyczność już od najmłodszych lat. Umiejętność płynnego posługiwania się dwoma językami ułatwi porozumiewanie się ze swoimi bliskimi z Polski.

Zerówka w Libratusie to także dobry wybór w przypadku rodziców, którzy chcą, by ich dziecko w przyszłości kontynuowało naukę w polskim systemie edukacji po powrocie do kraju. Opłata za zerówkę jest jednorazowa. Potem dziecko może kontynuować naukę w szkole podstawowej w Polskich Szkołach Internetowych Libratus, gdzie nauka jest darmowa.

Dzięki regularnemu kontaktowi z polską kulturą, dziecko nie tylko zdobywa wiedzę o świecie, ale także umacnia więzi z polskimi korzeniami. Zerówka w Libratusie to niezwykle wartościowe doświadczenie, dzięki któremu dziecko rozwija się na wielu płaszczyznach!

Bibliografia

Dwujęzyczność i dwukulturowość – jaki jest ich cel i różnica?, https://www.libratus.edu.pl/blog/dwujezycznosc-i-dwukulturowosc-jaki-jest-ich-cel-i-roznica/, Dostęp: 23.04.2024

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie