Wydział Ekonomii oferuje kierunek Ekonomia na:
- studiach stacjonarnych II stopnia
- studiach niestacjonarnych I stopnia
- studiach stacjonarnych I stopnia
- studiach niestacjonarnych II stopnia
Studia I stopnia - licencjackie
Tryb stacjonarny (dzienny) i niestacjonarny (zaoczny) specjalności:
- ekonomia przedsiębiorstwa
- europejska integracja gospodarcza
- gospodarka regionalna i lokalna
- ekonomia usług biznesowych
Studia II stopnia - uzupełniające magisterskie
Tryb stacjonarny (dzienny) i niestacjonarny (zaoczny) specjalności:
- ekonomia przedsiębiorstwa
- europejska integracja gospodarcza
- gospodarka regionalna i lokalna
- ekonomia usług biznesowych
Studia podyplomowe
- Analiza makrootoczenia dla potrzeb biznesowych
- Kapitał ludzki i komunikacja w organizacji
- Marketing w handlu i usługach
- Studium ekonomiczne dla nieekonomistów
- Technologie informacyjne w zarządzaniu organizacją
- Mechanizmy funkcjonowania strefy euro
- Studia Podyplomowe dla Nauczycieli w zakresie przedsiębiorczości i edukacji ekonomicznej
O WYDZIALE - PROGRAM KSZTAŁCENIA
Wydział Ekonomii rozpoczął swoją działalność w strukturze Uniwersytetu od 1 września 2001 roku. Wydział jest młodą, ciągle jeszcze kształtującą się jednostką opierającą się na dorobku
i wieloletnich doświadczeniach uczelni z których połączenia powstał, a więc Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. H. Kołłątaja w Krakowie oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filii w Rzeszowie i stał się kontynuatorem ich wieloletnich tradycji akademickich.
Na Wydziale Ekonomii zatrudnionych jest blisko 80 pracowników naukowo-dydaktycznych,
w tym kilkunastu profesorów. Walorem Wydziału jest
przestronna baza naukowo-dydaktyczna, w której prowadzony jest proces dydaktyczny oraz zaplecze socjalne Wydziału. Baza ta zlokalizowana jest w centrum miasta przy pl. Ofiar Getta i w obiektach przy ul. Ćwiklińskiej (Rzeszów-Zalesie).
Realizowany na Wydziale Ekonomii program kształcenia umożliwia
zdobycie szerokiej wiedzy ekonomicznej i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku pracy. Rekrutacja prowadzona jest na kierunek, a wybór specjalności następuje po trzecim semestrze.
Uczelnia oferuje w ramach kierunku następujące specjalności:
- ekonomia przedsiębiorstwa
- europejska integracja gospodarcza
- gospodarka regionalna i lokalna
- ekonomia usług biznesowych
Wynikająca z przyjętego systemu kompatybilność i porównywalność z programami nauczania na większości europejskich uczelni, daje
szerokie możliwości absolwentom Wydziału Ekonomii. Otwiera między innymi drogę do kontynuowania studiów na innych uczelniach, także poza granicami kraju oraz daje atut w postaci akceptowanego na terenie całej Unii Europejskiej dyplomu ukończenia szkoły wyższej.
STUDIA I STOPNIA - LICENCJACKIE
Studia I stopnia trwają 6 semestrów. Rekrutacja prowadzona jest na kierunek, a wybór specjalności następuje po trzecim semestrze. Tryb stacjonarny (dzienny) i niestacjonarny (zaoczny) specjalności:
- ekonomia przedsiębiorstwa
Specjalność przygotowuje ekonomistów, analityków, konsultantów do pracy w różnych przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach wspierających oraz promujących działalność podmiotów gospodarczych.
- europejska integracja gospodarcza

Specjalność przygotowuje ekonomistów posiadających wiedzę
w zakresie: teorii
i praktyki międzynarodowej integracji gospodarczej; uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego; polityki społeczno-gospodarczej UE,
a w szczególności polityki handlowej i polityk branżowych poszczególnych rynków Wspólnoty; z zakresu pozyskiwania środków unijnych.
Jest to wiedza przydatna w pracy w instytucjach krajowych
i międzynarodowych, związanych z pogłębianiem procesów integracyjnych, z zarządzaniem środkami polityk wspólnotowych, jak i w podmiotach gospodarczych, które aktywnie uczestniczą w jednolitym rynku europejskim.
- gospodarka regionalna i lokalna
Specjalność przygotowuje fachowców w zakresie analizy, planowania i organizowania systemów gospodarki regionalnej. Absolwenci przygotowani są do pracy w jednostkach administracji samorządowej oraz w instytucjach realizujących politykę społeczno-gospodarczą w otoczeniu podmiotów gospodarczych.
- ekonomia usług biznesowych
Specjalność przygotowuje absolwentów do podjęcia pracy na rynku w charakterze: doradcy, usługodawcy dla przedsiębiorstw (w szerokim spektrum działań) oraz konsultanta dla osób fizycznych.
Nabyta wiedza i umiejętności pozwalają na diagnozowanie zjawisk rynkowych, prowadzenie obsługi ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, kompleksowych badań marketingowych, doradztwa uwzględniającego specyfikę usług związanych z działalnością biznesową
i umiejętnym korzystaniem z instrumentów polityki gospodarczej oraz środków finansowych
z funduszy UE.
STUDIA II STOPNIA - UZUPEŁNIAJĄCE MAGISTERSKIE
Studia II stopnia trwają 4 semestry. Tryb stacjonarny (dzienny) i niestacjonarny (zaoczny) specjalności:
- ekonomia przedsiębiorstwa
Specjalność rozwija teoretyczne podstawy wiedzy ekonomicznej
i przygotowuje kadry (na poziomie zaawansowanym) do zarządzania różnego rodzaju organizacjami, instytucjami finansowymi, wzmacnia twórcze działania stymulujące rozwój podmiotów gospodarczych.
- europejska integracja gospodarcza
W ramach specjalności absolwenci pogłębiają wiedzę z zakresu ekonomii międzynarodowej,
a w szczególności z międzynarodowej integracji gospodarczej, zasad i uwarunkowań funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego, rozwijania regionalnej współpracy transgranicznej. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności są niezbędne w pogłębianiu procesu integracji na różnych poziomach, w budowaniu relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi
a instytucjami działającymi w otoczeniu gospodarki, w budowaniu sieci współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w skali globalnej i lokalnej.
- gospodarka regionalna i lokalna
Absolwenci zdobywają zaawansowane przygotowanie ekonomiczne, znają podstawy funkcjonowania gospodarki publicznej i planowania przestrzennego, zdobywają wiedzę
i umiejętności w zakresie diagnozowania gospodarki lokalnej i regionalnej, opracowywania strategii rozwoju, zarządzania projektami.
- ekonomia usług biznesowych
Absolwent zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie planowania strategicznego, kierunków inwestowania kapitału, tworzenia racjonalnej ekonomicznie struktury we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa, kreowania jego polityki w stosunku bliższego
i dalszego otoczenia, projektowania inwestycji finansowych i ekologicznych oraz doradztwa biznesowego dla instytucji i osób fizycznych. Specjalność przygotowuje do pracy na stanowiskach kierowniczych i doradczych w jednostkach biznesowych oraz publicznych.