Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach

ul. Stawowa 23, 56-410 Dobroszyce
tel./fax (71) 314-11-13
Ośrodek na Facebooku
www:   http://wroclaw.caritas.pl
http://www.soswdobroszyce.pl/
strona www Ośrodka
e-mail:   dobroszyce@op.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 16135 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznieODDZIAŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY

- dla dzieci i młodzież z upośledzeniem
  umysłowym w stopniu głębokimRekrutacja trwa cały rok

 


SZKOŁA PODSTAWOWA

- dla dzieci z upośledzeniem umysłowym
  w stopniu lekkim

- dla dzieci z upośledzeniem umysłowym
  w stopniu umiarkowanym lub znacznym


BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

- dla młodzieży z upośledzeniem w stopniu
  umiarkowanym lub znacznym oraz
  z niepełnosprawnościami sprzężonymi


SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

- dla młodzieży z upośledzeniem w stopniu
  umiarkowanym lub znacznym oraz
  z niepełnosprawnościami sprzężonymi

O Nas

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dobroszycach to najstarsza w powiecie oleśnickim placówka sprawująca opiekę nad dziećmi upośledzonymi umysłowo. Zasługuje ona na tym większą uwagę, gdyż od ponad stu lat pełni funkcję placówki opiekuńczej. Swoją bogatą historią, wielkością i wartością architektoniczną wyróżnia się wśród tego typu ośrodków na Dolnym Śląsku.
Działalność szkoły

Dzieci głęboko upośledzone nabywają umiejętności w oddziale rewalidacyjno-wychowawczym. Oprócz zajęć typowo lekcyjnych, prowadzone są zajęcia rewalidacji indywidualnej: z logopedii, technik szkolnych, gimnastyki korekcyjnej. Ośrodek posiada do tego typu zajęć specjalnie wyposażone gabinety terapeutyczne. Szkoła specjalna realizuje indywidualne programy nauczania, zwłaszcza w odniesieniu do uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dobroszycach jako jeden z nielicznych w województwie, zapewnia całoroczną opiekę. Przygotowuje wychowanków do samodzielnego życia i jednocześnie integruje ich ze środowiskiem. Uczniowie biorą udział w wielu imprezach artystycznych, zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Wysoko wykwalifikowana kadra, jej doświadczenie, twórcze poszukiwania metod pracy, przyczyniły się do widocznych efektów wychowawczych. Każdy nauczyciel i wychowawca utożsamia się z losem dziecka mu powierzonego, zna jego potrzeby, udziela mu pomocy, gdy pojawią się zagrożenia materialne, fizyczne bądź społeczne. Żaden uczeń nie pozostaje anonimowy.
Aktywności dodatkowe

Organizowanych jest szereg cyklicznych imprez sportowych, kulturalnych, integracyjnych o zasięgu regionalnym, wojewódzkim, powiatowym, gminnym i wewnątrzszkolnym.

Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Placówek Specjalnych z terenu Dolnego Śląska. Coroczna impreza, organizowana przez nasz ośrodek w pięciu kategoriach (w zależności od wieku i stopnia upośledzenia umysłowego) w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Dobroszycach.

Dobroszycki
Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych MATP – specyficzne zawody, przeznaczone dla ponad 100 osób z terenu całego Dolnego Śląska, u których wraz z niepełnosprawnością intelektualną współistnieją zaburzenia aparatu ruchu, zaburzenia sensoryczne, jak również dla osób nie mających możliwości zrozumienia oraz przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych. Zawody te organizowane są na terenie Dobroszyc w wielkiej sali sportowo-widowiskowej z udziałem władz powiatowych i gminnych, działaczy sportowych, rodziców, wolontariuszy z AWF oraz kibiców.

Jednocześnie na terenie Ośrodka odbywa się szereg imprez wewnętrznych zgodnie z kalendarzem oraz planami sekcji, zatwierdzonymi przez radę pedagogiczną. Placówka w Dobroszycach szczyci się bardzo wysokim poziomem usportowienia dzieci i młodzieży. Nasi wychowankowi wyjeżdżali na światowe olimpiady lekkoatletyczne (New Haven, Atlanta, Sydney), Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (RPA), Mistrzostwa Europy (Monaco), Mistrzostwa Polski i zdobywali tam medale.

Na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego od lat działają: Stowarzyszenie „Olimpiady Specjalne – Polska”- główny organizator Mitingów Lekkoatletycznych oraz Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem”. Siedziba Oddziału Wojewódzkiego PTSS kierowanego przez, członka Prezydium Zarządu długoletniego nauczyciela w-f w SOSzW znajduje się właśnie w Dobroszycach.


Internat

Internat zapewnia opiekę od poniedziałku do piątku jak również w weekendy: uczniom spoza Dobroszyc, będącym w trudnej sytuacji rodzinnej. Internat jest bezpłatny. Rodzice i opiekunowie ponoszą tylko koszty wyżywienia dziecka w internacie. Wychowankowie internatu mają zapewniony wszechstronny rozwój zainteresowań i uczestniczą w wielu działaniach:
  • wycieczki
  • zajęcia kulinarne
  • zajęcia sportowe
  • zajęcia muzyczne
  • zajęcia plastyczne
  • nauka gry w tenisa
  • zajęcia terapeutyczne
  • obozy sportowe

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie