Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Zespół Szkół Plastycznych

ul. Ułańska 7 a, 40-887 Katowice
tel./fax (32) 254-24-22, tel. (32) 254-58-56
www:   http://www.plastyk.katowice.pl
e-mail:   plastyk-kato@hot.pl

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 23907 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA SZTUK PIĘKNYCH (6 lat)

- podbudowa: sześcioletnia szkoła
  podstawowa

- tytuł: plastyk

LICEUM PLASTYCZNE (4 lata)

- podbudowa: trzyletnie gimnazjum

W trakcie roku szkolnego zapraszamy wszystkich kandydatów do szkoły na popłudniowe zajęcia plastyczne

Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych
Oprócz przedmiotów zawodowych nauka obejmuje kształcenie ogólnoplastyczne z rysunku, malarstwa i rzeźby, podstaw projektowania i kompozycji - w tym również pracy w podstawowych komputerowych programach graficznych, podstaw filmu i fotografii, historii sztuki oraz ogólnokształcące. W klasie III OSSP przeprowadzony jest egzamin gimnazjalny OKE.

W klasie V OSSP uczniowie mogą kontynuować naukę w formie rozszerzonej z następujących przedmiotów: j. polski, matematyka, fizyka, j. angielski, historia, historia sztuki.

Nauka kończy się egzaminem dyplomowym i maturalnym, uprawniającym do wyboru studiów w różnych dziedzinach, w kraju i zagranicą. Absolwenci szkoły sztuk pięknych uzyskują świadectwo dojrzałości po zdaniu wewnętrznego i zewnętrznego egzaminu i otrzymują tytuł: plastyk.

Liceum Plastyczne
Nauka w Liceum Plastycznym trwa cztery lata i kończy się egzaminem dyplomowym i egzaminem dojrzałości.

   Szkoła kształci w zakresie następujących specjalności artystycznych:
  • sztuka stosowana tzn. metaloplastyka (techniki rzeźbiarskie)
  • jubilerstwo
  • snycerstwo
  • oraz w zakresie technik graficznych

Oprócz przedmiotów zawodowych nauka obejmuje kształcenie ogólnoplastyczne z rysunku i malarstwa, rzeźby, podstaw projektowania i kompozycji - w tym również pracy w podstawowych komputerowych programach graficznych, podstaw filmu i fotografii, historii sztuki oraz ogólnokształcące.

W klasie II uczniowie mogą kontynuować naukę w formie rozszerzonej z następujących przedmiotów: j. polski, matematyka, fizyka, j. angielski, historia, historia sztuki. Nauka kończy się egzaminem dyplomowym i maturalnym, uprawniającym do wyboru studiów w różnych dziedzinach, w kraju i zagranicą.

Szkoła
co roku zaprasza na warsztaty artystyczne dla kandydatów do Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach (Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego).

SZKOŁA NIE PROWADZI NABORU ELEKTRONICZNEGO! ZSP jest szkołą artystyczną, która znajduje się pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w systemie elektronicznym znajdują się tylko szkoły, które nadzoruje Ministerstwo Edukacji.



Kierunki i specjalizacje

Rysunek i malarstwo

Na zajęciach rysunku i malarstwa prowadzone są cykle ćwiczeń, których celem jest rozwój twórczej aktywności, sprawności warsztatowej i manualnej, umiejętności badania i wyrażania rzeczywistości. Poprzez studium natury bada się jej budowę, prawa przestrzeni, ruchu i światła. Większość problemów - zagadnień plastycznych dotyczy obrazowania rzeczywistości zewnętrznej, głównie postaci ludzkiej i martwej natury. W oparciu o te dwa podstawowe tematy - transpozycje doznań i wyobrażeń optycznych na formy malarskie i rysunkowe - wzbogacone są różnorodnym warsztatem technik plastycznych. Podejmowane są również tematy ćwiczeń prowokujące wolną kreację, pobudzające wyobraźnie, wykorzystujące procesy kojarzeniowe. Popularną formę realizacji studiów krajobrazowych są coroczne wyjazdy w plener.


Rzeźba

Uczniowie poznają podstawowe zagadnienia związane z kształceniem świadomości widzenia, konstruowania i komponowania płaszczyzny i bryły w oparciu o wyobraźnię i studia z natury. Na zajęciach uczniowie w sposób swobodny realizują umiejętność kreatywnego myślenia i działania. Jednocześnie poznają podstawowe techniki i warsztat rzeźbiarski.


Podstawy projektowania

Na podstawach projektowania uczniowie poznają zasady kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni, przyswajają podstawowe umiejętności twórczego działania. Poznają podstawowe umiejętności z zakresu typografii i funkcjonalnego operowania znakiem, słowem. Praktyczną stroną działań artystycznych na podstawach projektowania jest zapoznanie się zarówno z tradycyjnymi technikami jak i komputerowymi programami graficznymi co stanowi podstawę działania grafika - projektanta.


Fotografia i film

Na zajęciach uczniowie poznają podstawowe zagadnienia związane z fotografią i filmem wideo. Zapoznają się z zasadami działania sprzętu od tradycyjnego do cyfrowego oraz podstawami obróbki obrazu fotograficznego. Uczniowie mają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności we własnych działaniach artystycznych z zakresu fotografii i filmu.


Grafika

ćwiczenia graficzne poświęcone są działaniom integrującym zagadnienia plastyczne z technicznymi oraz rozwijaniu wrażliwości na piękno realizowanych prac. Interpretacja ta dotyczy przede wszystkim wiedzy i umiejętności zdobywanych na zajęciach z technologii, rysunku technicznego i zawodowego. Pośrednio na efekt końcowego kształcenia mają również wpływ pozostałe przedmioty artystyczne a w szczególności rysunek i malarstwo, a także historia sztuki.


Jubilerstwo

Zajęcia z zakresu jubilerstwa obejmują projektowanie i realizację koncepcji, które wynikają z osobowości i temperamentu każdego ucznia. W klasach niższych pracuje się na metalach kolorowych, a w wyższych w srebrze. Projektując biżuterię, uczniowie poznają środki wyrazu plastycznego zawarte w technologiach złotniczych. Poszukując sposobów wyrażania swoich koncepcji sięgają raz do tradycyjnych obszarów sztuki jubilerskiej, innym razem odchodzą od funkcjonalności na rzecz swobodnej wypowiedzi artystycznej. Głównym zamierzeniem merytorycznym w procesie dydaktycznym jest ukształtowanie poczucia estetyki jubilerskiej w oparciu o świadomość plastyczną zdobytą w pracowniach malarstwa, rzeźby, historii sztuki i różne technologie.


Snycerstwo

Ćwiczenia obejmują poznanie zasad kompozycji, wykonania płaskorzeźb, liternictwa, rzeźb pełnych, wieloelementowych i studium głowy. Nauczanie obejmuje również metody wykonywania kopii, transformację form z natury na formy użytkowe i dekoracje. Uczeń po sporządzeniu projektu, zatwierdzonego przez prowadzącego zajęcia rozpoczyna pracę w materiałach rzeźbiarskich (glina, gips, drewno). Zajęcia w klasie maturalnej kończą się pracą dyplomową wykonaną w drewnie i jej obroną na egzaminie.


Metaloplastyka

Ćwiczenia praktyczne z zakresu metaloplastyki obejmują zasady komponowania i kształtowania formy plastycznej w metalu z uwzględnieniem środków technicznych do określonych rozwiązań kompozycyjnych. Ćwiczenia obejmują układy wieloelementowe w przestrzeni, wykonanie przedmiotów użytkowych, jak i przygotowanie ucznia do rekonstrukcji i konserwacji form zabytkowych. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela szukają właściwej interpretacji określonego tematu w oparciu o historyczne tradycje kowalstwa i uczą się łączenia metalu z innymi materiałami.

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>




Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie