Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące

im. Jerzego Grotowskiego

Al. Jana Pawła II 36c, 00-141 Warszawa
tel./fax (22) 654-35-35, kom. 664-038-410
www:   http://www.21slo.edu.pl
http://www.humanistyczneliceum.pl
21 SLO na Facebooku
e-mail:   21slo@21slo.edu.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 12421 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie


Przygotowujemy do matury rozszerzonej z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym!

- jesteśmy przygotowani do wprowadzenia
  matury dwujęzycznej także
  z niemieckiego i francuskiego

 

21 SPOŁECZNE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

- uprawnienia szkoły publicznej
- rozszerzony program humanistyczny
- od klasy pierwszej programowo rozszerzamy język polski i (ewentualnie) język angielski, od klasy drugiej - historię
- w zależności od zainteresowań, można
  wybrać przedmioty na poziomie
  rozszerzonym: j. angielski, wos, historia
  sztuki, filozofia, j. francuski,
  j. hiszpański, j. niemiecki

- organizujemy zajęcia fakultatywne
  pomagające w przygotowaniach do
  matury z przedmiotów, które nie są
  rozszerzane

- autorski program kształcenia kulturowego
  z: historii sztuki, historii muzyki, wiedzy
  o teatrze i filmie, retoryki, łaciny
  i filozofii z etyką

Tworzymy środowisko humanistów.
Stwarzamy przyjazne warunki dla rozwoju osobowości i zainteresowań.

Nasza szkoła od początku istnienia (czyli od 1991r.) specjalizuje się w rozszerzonych programach humanistycznych.

Programowo rozszerzamy:
 • język polski i (ewentualnie) angielski - od klasy pierwszej
 • historię - od klasy drugiej

oraz inne przedmioty humanistyczne na poziomie rozszerzonym od klasy drugiej, są to:
 • wiedza o społeczeństwie
 • historia sztuki
 • filozofia
 • języki obce

Na pozalekcyjnych fakultetach pomagamy w przygotowaniach do matury także z innych przedmiotów, np. z filozofii, historii muzyki, geografii.

Nasi uczniowie obowiązkowo realizują autorskie programy nauczania z: historii sztuki, historii muzyki, wiedzy o teatrze i filmie, retoryki, łaciny, filozofii.

Matura rozszerzona z języka angielskiego
Od roku szkolnego 2014/2015 przygotowujemy do matury rozszerzonej z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym. Wielu absolwentów gimnazjum posługuje się językiem angielskim na poziomie B1+. Matura rozszerzona to poziom B2. Uważamy, że w ciągu trzech lat nauki w liceum możliwe jest przygotowanie się do egzaminu na poziomie C1. Zgodnie z nową podstawą programową jest to egzamin na poziomie wyższym niż matura rozszerzona i daje więcej punktów w czasie rekrutacji na studia.

 • od klasy pierwszej można uczęszczać na dodatkowe zajęcia rozszerzające – koło przedmiotowe z j. angielskiego
 • w klasie drugiej grupa dwujęzyczna będzie miała dodatkowo dwie godziny translatorium (czyli w sumie 6 godzin języka angielskiego tygodniowo) i niektóre zajęcia częściowo prowadzone po angielsku: biologię (w ramach przyrody), historię muzyki, historię sztuki i filozofię

Specjalizacje
Zajęcia w ramach specjalizacji przeznaczone są w pierwszej kolejności dla uczniów naszej szkoły, ale w miarę wolnych miejsc zapraszamy na nie inne chętne osoby w wieku licealnym. Specjalizacje realizowane są w czasie lekcji (tylko dla uczniów 21 SLO) oraz w czasie wolnym (popołudniami i w soboty). Udział w zajęciach dla uczniów 21 SLO jest częściowo, a dla pozostałych osób, całkowicie płatny.
Oferujemy specjalizacje: kulturową, teatralną, wokalną, plastyczną, fotograficzną.

Ministerstwo Edukacji Narodowej włączyło nas do elitarnej grupy Szkół Odkrywców Talentów. Dla nas ważne jest to co młody człowiek zrobi ze swoim talentem, dlatego wspieramy naszych uczniów w trudnej sztuce łączenia obowiązków szkolnych z pracą pozalekcyjną: w szkołach muzycznych, teatrze, na planie filmowym, w agencjach reklamowych czy modowych. Umożliwiamy realizowanie kariery zawodowej bez szkody dla wykształcenia ogólnego.

Poszukujemy młodzieży ambitnej, pracowitej, o zamiłowaniach naukowych, artystycznych, organizatorskich i bez nałogów. W ramach rekrutacji przyjmujemy do szkoły tylko takich uczniów, którzy mają swoje pasje. W trakcie spotkania egzaminacyjnego udowadniają nam, że sami z siebie zajęli się jakąś sferą otaczającej ich rzeczywistości i ją "studiują", a często twórczo zmieniają. Czyli, że są ludźmi sukcesu.

Języki obce w szkole
Język angielski jest nauczany głównie na poziomie zaawansowanym (Upper-Intermediate, Advanced) i większość uczniów wybiera poziom rozszerzony na egzaminie maturalnym. Drugi język obcy (do wyboru): francuski, niemiecki, hiszpański nauczany jest wg stopnia zaawansowania.

Zajęcia wychowania fizycznego
W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie mogą wybrać zajęcia spośród m.in.: fitness, gier zespołowych, jogi, siłowni, tańca. Organizujemy weekendowe wycieczki (piesze, rowerowe, gry miejskie, nordic walking, podchody) i szkołę zimową (narciarsko - snowboardową) w klasie pierwszej. Zachęcamy również do biegania.

Prowadzimy kilkanaście kół zainteresowań i kursów:
 • koło j. angielskiego
 • koło filozoficzne
 • literatura XX i XXI wieku
 • koło historyczne
 • koło historii muzyki
 • „Groteska” – koło dziennikarskie
 • język polski
 • kurs wiedzy o teatrze i filmie
 • zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego oraz z matematyki
 • rozszerzenia i fakultety maturalne

Organizujemy co roku:
wycieczki turystyczno-naukowe krajowe i zagraniczne, szkoły zimowe, plenery plastyczne i warsztaty teatralne, pikniki a także tradycyjne kolacje wigilijne (przygotowywane przez uczniów) oraz tzw. jajeczka wielkanocne. Niezapomniane wspomnienia przynoszą wrześniowe Fuksówki (otrzęsiny artystyczne): spektakl pierwszoklasistów, wystawa poplenerowa, pasowania na ucznia przez Dionizosa.

Około 30-40% naszych uczniów co roku próbuje swoich sił w olimpiadach przedmiotowych. Życzliwie patronujemy wszystkim w ich ambitnych zajęciach w szkole i poza jej murami (np. w szkołach muzycznych, praca w filmie czy teatrze).

Biblioteka
Biblioteka jest czynna: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30. - 16.30.
Gromadzimy zbiory od początku istnienia szkoły, czyli od roku 1991.
Księgozbiór liczy ponad 6 tysięcy woluminów, mamy kilkaset filmów, kilkaset płyt i kaset audio, parę tysięcy diapozytywów; pochodzą z darów od osób prywatnych i instytucji oraz zakupów z budżetu szkoły. Mamy książki z zakresu literatury pięknej - polskiej i obcej, podręczniki, publikacje naukowe i popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, czasopisma, a także zbiór kaset i płyt z różnych dziedzin, a zwłaszcza z filmu, teatru, muzyki klasycznej i sztuk plastycznych. Szczególnie bogato jest reprezentowany dział historii sztuki, obejmujący wydawnictwa albumowe, opracowania naukowe i popularne, słowniki, monografie, katalogi wystaw, itp.

Studium Wiedzy o Kulturze
Studium Wiedzy o Kulturze zostało powołane przez Akademię Sztuki i Kultury tylko dla uczniów 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego. Adre­sujemy je do osób szczególnie zainteresowanych problemami sztuki i kultury. Wprowadza­jąc Studium WOK pragniemy zainteresowanej młodzieży dać szansę wzbogacenia indywi­dualnego dorobku w zakresie wiedzy i umiejętności humanistycznych, przyczynić się do rozszerzenia ho­ryzontów i aktywności naszych młodych humanistów. Aby w pełni być w zgodzie z za­łożeniami kursu dodajemy zajęcia praktyczne i wybrane tematy, których nie ma w programie liceum. Wymaga to od uczestników dodatkowego wysiłku. Uczestnicy Studium, którzy zaliczają jego program, wraz z zaświadczeniem maturalnym otrzymują zaświadczenie o jego ukoń­czeniu.

Liceum zostało powołane w 1991 roku przez Stowarzyszenie Sztuka-Edukacja-Promocja. Stowarzyszenie jest jego organem prowadzącym. 21 SLO jest szkołą społeczną, obowiązują opłaty czesnego, wpisowe oraz pokrywanie kosztów związanych z wycieczkami. W czesnym zawarte są wszelkie opłaty za naukę oraz za udział w kołach zainteresowań czy projektach edukacyjnych

Stypendia naukowe dla najlepszych uczniów.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie