Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Powstanie i Rozwój Cewy Nerwowej

,

www:   e-mail:  

Od odwiedzono tę wizytówkę 749 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

Układ nerwowy powstaje z EKTODERMY. Obszar ektodermy grzbietowej zawarty między błoną gardłową i węzłem pierwotnym grubieje na wskutek rozrostu komórek i zyskuje nazwę PŁYTKI NERWOWEJ. Płytka ta jest początkiem układu nerwowego. Środek płytki zapada się i tworzy się tzw. RYNIENKA NERWOWA.  Rynienka nerwowa zapada się dalej ku dołowi coraz niżej a jej uniesione nad powierzchnię ektodermy brzegi(ramiona) nazywamy FAŁDAMI NERWOWYMI. Fałdy w dalszym rozwoju zbliżają się do siebie i w środkowej części zrastają się tworząc PIERWOTNĄCEWĘ NERWOWĄ. Cewa nerwowa zapada się tracąc łączność z ektodermą, która otacza powierzchnię zarodka. W tym czasie cześć brzegów płytki nerwowej, które nie weszły w skład pierwotnej cewy nerwowej zapadają się do mezynchymny po obu stronach cewy nerwowej, jako pasma komórek ektodermalnych. Te 2 pasma komórek ektodermalnych leżące symetrycznie grzbietowo- bocznie po obu stronach pierwotnej cewy nerwowej noszą nazwę GRZEBIENI NERWOWYCH. Z komórek grzebieni nerwowych powstają:

- komórki zwojowe zwojów czuciowych nerwów czaszkowych

-  ---II---       ---II---      ---II---    międzykręgowych

-  ---II---     zwoju autonomicznego układu nerwowego

-  ---II---       rdzenia nadnerczy

-  ---II---       barwnikowe (melanocyty)

-  ---II---       Schana Szwana(lenocyty)

Te rodzaje ww. komórek powstają z grzebieni nerwowych.

 

RYS. RYNIENKI, PŁYTKI CEWY NERWOWEJ

 

Przednia cześć cewy nerwowej rozrasta się ku przodowi i na skutek 2-ch przewężeń w tej części rozróżniamy 3 pierwotne pęcherzyki nerwowe. Idąc od przodu mamy przodomózgowie, 2-gi pęcherzyk to jest śródmózgowie, 3-ci pęcherzyk to tyłomózgowie.

 

RYS. PĘCHERZYKÓW

 

Ta pierwotna cewa nerwowa wysłana jest od wewnątrz nabłonkiem ektodermalnym o strukturze nabłonka wielorzędowego. Charakteryzuje się tym, że wszystkie jego komórki sięgają do środka ej pierwotnej cewy nerwowej a jądra są na różnej wysokości. Pierwotna cewa nerwowa stanowi miejsce, z którego powstaje UKŁAD KOMOROWY MÓZGOWIA: komory boczne III i IV oraz kanał środkowy rdzeniakręgowego, czyli przedłużenie pierwotnej cewy nerwowej w odcinku rdzenia kręgowego. Jądra znajdują się na różnej wysokości i komórki nerwowe (neurocyty) wędrują na zewnątrz nabłonka wyściełającego światłokanału cewy nerwowej. Mamy 2 obszary:

-1 obszar płaszczowy, powstaje tu istota szara rdzenia kręgowego

-2 obszar brzeżny, powstają tu substancja biała

Komórki nerwowe wędrują na zewnątrz pierwotnej cewy nerwowej i w obszarze płaszczowym powstaje z nich istota szara rdzeniakręgowego a w obszarze brzeżnym powstaje substancja biała. Te pierwotne komórki nerwowe noszą nazwę NEUROBLASKU i maja możliwość dzielenia się w odróżnieniu od komórek dojrzałych, które takiej możliwości nie mają.

W 5 m-cu życia płodowego I i III pęcherzyk pierwotny dzieli się na 2-ie części i powstają PĘCHERZYKI WTÓRNE. Z przodomózgowia na zewnątrz powstaje KRESOMÓZGOWIE i z kresomózgowia, które dzieli się na 2 części powstają półkule mózgowe. Natomiast 2-gacześć (pierwszego pęcherzyka pierwotnego) nosi nazwę MIĘDZYMÓZGOWIA, z którego boków pojawiają się zawiązki siatkówki oczu w postaci pęcherzyków ocznych. Tyłomózgowie (III pęcherzyk pierwotny) dzieli się na TYŁOMÓZGOWIE WTÓRNE i RDZEŃ PRZEDŁUŻONY. Tyłomózgowie wtórne zaczyna rozrastać się ku przodowi i ku tyłowi. Ku tyłowi z tyłomózgowia wtórnego powstają półkule móżdżku prawa i lewa a, z ku przodowi z tyłomózgowia wtórnego powstaje most. Natomiast ROBAK MÓŻDŻKU jest między półkulami móżdżku w komorze IV.

 

 

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>
Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie