Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zostać królem deklinacji?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1870 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jestem nauczycielką od dziewięciu lat. Uczę języka polskiego. Ilekroć staję przed klasą czwartą, potem piątą z zagadnieniem deklinacji, obserwuję ( przynajmniej na początku) zmagania umysłowe uczniów zmierzające do zapamiętania pytań przypadków i formułowania właściwej formy wyrazu.

Aby proces uczenia tych umiejętności był łatwiejszy, zawsze podawałam do pytań przypadków pytania pomocnicze, które pięknie zostały wyeksponowane w podręczniku do klasy piątej Hanny Dobrowolskiej " Jutro pójdę w świat".

Czyli: mianownik kto? co? ( jest)
dopełniacz kogo? czego? ( nie ma)
celownik komu? czemu? ( się przyglądam)
biernik kogo? co? ( lubię)
narzędnik kim? czym? (się zajmuję)
miejscownik o kim? o czym? ( mówię)
wołacz o! ( mój, moja, moje)

Kiedy już każdy uczeń w klasie nieomylnie podawał końcówki odmienianych wyrazów, pozostawał jeszcze jeden problem. Mianowicie, wielu sprawiało trudność zapamiętanie nazw i kolejność występowania po sobie przypadków.

To było zadanie dla mnie, aby przyjść im z pomocą. I wymyśliłam. Wykorzystując grę w teatr, przykra dla niektórych lekcja nauki o języku stała się nie tylko ( ale przede wszystkim) źródłem nabycia potrzebnych umiejętności, a także dobrej zabawy.

Włączyłam w tym miejscu również treści z historii: o insygniach koronacyjnych.

Do przedstawienia niezbędne jest przygotowanie kilku rekwizytów. Są nimi: królewska korona ( może być wykonana z tektury), berło, jabłko i oczywiście, okryty purpurą- tron.

Na środku sali lekcyjnej ustawiany jest ów tron, pozostałe insygnia leżą na ławce. Nauczyciel spośród uczniów wybiera jednego kandydata i snuje opowieść, czyniąc prezentację na aktorze.
(Dotykając jego ramienia woła):
- Mianuję cię królem ( mianownik)
- Dopełniam twoją władzę berłem ( dopełniacz) - nauczyciel wręcza uczniowi berło
- Celuję ( celownik) na twoją głowę koronę
- A ty biernie stoisz ( biernik)
- Narzędziem ( narzędnik) twojej władzy będzie jabłko( które nauczyciel wkłada do drugiej ręki ucznia)
- Miejscem ( miejscownik), na którym zasiądziesz, będzie tron ( uczeń siada na tronie)
- I zawołasz ( wołacz): JESTEM KRÓLEM!

Dalsza część lekcji poświęcona jest odgrywaniu podobnych scenek w parach, gdzie uczniowie zamieniają się rolami, tak, aby każde dziecko mogło utrwalić sobie " opowiastkę o królu".

Gwarantuję, że po takich zajęciach już nikt nie będzie miał trudności z deklinacją, tak jak moi uczniowie, którym to przedstawienie zapadło głęboko w pamięć. I ilekroć stają przed zadaniem odmiany przez przypadki ( jak sami mówią) szybko w myślach dokonują " mianowania na króla", dzięki czemu sami stają się KRÓLAMI DEKLINACJI, a ja mam satysfakcję ustawiać rzędy 5 w dzienniku.

Izabela Symoszyn
Szkoła Podstawowa nr 28 w Wodzisławiu Śląskim

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie