Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Impresje na temat jesieni

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2344 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Cykl konspektów z wykorzystaniem technik komputerowych.



Zajęcia składają się z pięciu jednostek lekcyjnych

Lekcja I i II

Temat: Nastrój jesieni w muzyce

Cel główny:
wdrażanie uczniów do korzystania z komputera i programów komputerowych (MAGIX MUSIC MAKER), do tworzenia i przekształcania muzyki.

Cele operacyjne
Uczeń powinien znać pojęcia:
a) muzyczne - kompozycja, melodia, rytm, harmonia, barwa dźwięku, dynamika, tempo, nastrój muzyki
b) informatyczne - program muzyczny: uczeń powinien znać możliwości programu muzycznego i wiedzieć jak go wykorzystać do tworzenia muzyki
Powinien rozumieć w zakresie:
a) muzyki - elementy dzieła muzycznego
b) informatyki - rozumieć, że komputer jest urządzeniem, które ułatwia pracę, a dzięki odpowiednim programom rozwija wyobraźnię, umożliwia zilustrowanie i opisanie doznań i uczuć, pozwala na modyfikowanie prac
Uczeń rozumie problemy, wykorzystuje wiedzę w praktyce, potrafi ocenić własną pracę, wykazuje wiedzę i wrażliwość muzyczną pozwalającą na ocenę prac innych.

Cele kształcące:
kształcenie wyobraźni ucznia, wrażliwości, wzbudzanie słuchowych doznań, rozwijanie twórczych działań, dostrzeganie wartości własnej pracy, dzielenie się zdobytą wiedzą z innymi.

Metody pracy:
dyskusja, metoda praktyczna- ćwiczenia muzyczne, ćwiczenia z wykorzystaniem komputera.

Formy pracy:
zespołowa (zespoły dwuosobowe), zajęcia praktyczne.

Media:
program muzyczny MAGIX MUSIC MAKER, kaseta z nagraną recytacją wiersza "Jesień" Leopolda Staffa, muzyka programowa - nastrój spokoju (płyta CD)

Przebieg zajęć
1) Zaangażowanie (5 min.). Nauczyciel uświadamia cel lekcji, podaje temat i wyjaśnia zasady pracy. Powtórzenie wiadomości niezbędnych do lekcji.
2) Tworzenie (35 min.). Wysłuchanie wiersza "Jesień" Leopolda Staffa. Uczniowie w programie MAGIX MUSIC MAKER układają własne kompozycje odzwierciedlające nastrój wiersza
3) Zapisanie własnych prac na twardym dysku w swoim folderze

"Jesień"

Dzień dzisiaj chmurny od samego rana.
Czuć, że się jesień na schyłku przesila.
Chłodno, deszcz zacznie padać lada chwila.
Nie wyjdziem z domu, dal mgłami owiana.

Już zbłąkanego nie znajdziem motyla
Ani kopicy spóźnionego siana.
Brunatna, naga ziemia już zorana
I wicher gołe topole pochyla.

Tą samą chustką, którąśmy żegnali
Jesień pogodną, znikającą w dali,
Rozprószym smętek, co myśl naszą ściga.

Rozpalim jasny ogień na kominie,
A ty usiądziesz cicho przy pianinie
I mrużąc oczy zagrasz Wiosnę Griega.


Lekcja III i IV

Temat: Barwy jesieni
Cel główny:
wdrażanie uczniów do korzystania z komputera i programów komputerowych APPLE WORKS - malowanie, kształtowanie zainteresowań plastycznych

Cele operacyjne
Uczeń powinien znać pojęcia:
a) plastyczne - kompozycja, równowaga w kompozycji
b) informatyczne - program graficzny, schowek, kopiuj, wytnij, wklej, znać możliwości edytora grafiki, wiedzieć i umieć jak je wykorzystać do tworzenia prac tematycznych
Powinien rozumieć w zakresie:
a) plastyki - na czym polega równowaga w kompozycji, wartości wyrazowe barwy
b) informatyki - zasadę działania programu graficznego i jego narzędzi
Uczeń kształci w zakresie:
a) plastyki - rozmieszczenie przedmiotów na płaszczyźnie, ilustruje swoje wyobrażenia za pomocą plam barwnych, ukazuje w swojej pracy nastrój jesienny, stosuje odpowiednie barwy.

Cele kształcące:
kształcenie wyobraźni i wrażliwości ucznia, wzbudzenie wizualnych doznań w wypowiedziach plastycznych, rozwijanie twórczych działań poprzez swobodną ekspresję

Formy pracy:
zespoły dwuosobowe, zajęcia praktyczne

Metody pracy:
dyskusja, praktyczna- ćwiczenia plastyczne (wykorzystanie programu komputerowego APPLE WORKS- malowanie)

Media :
program graficzny APPLE WORKS- malowanie

Przebieg zajęć
1) Zaangażowanie (5 min.). Nauczyciel podaje cel lekcji, temat i wyjaśnia zasady pracy. Przypomnienie wiadomości niezbędnych do lekcji.
2) Tworzenie (35 min.). Uczniowie w programie APPLE WORKS malują pejzaże jesienne, nauczyciel podczas pracy uczniów udziela im indywidualnie wskazówek. W tle słychać muzykę - A. Vivaldi koncert "Jesień"
3) Prezentacja i krótkie omówienie własnych prac. Uczniowie podchodzą do monitorów i oglądają prace kolegów.
4) Zapisanie prac w swoim folderze.



Lekcja V

Temat: Jesienne nastroje - prezentacja

Cel główny:
kształcenie umiejętności tworzenia prezentacji w programie HYPER STUDIO

Cele operacyjne
Uczeń powinien :
a) znać pojęcia informatyczne - karta, obiekt tekstowy, obiekt graficzny, przycisk, tło
b) wykorzystać zdobytą wiedzę na poprzednich lekcjach do tworzenia prezentacji

Cele kształcące:
doskonalenie umiejętności posługiwania się programem komputerowym HYPER STUDIO

Cele wychowawcze:
kształcenie umiejętności współpracy w grupie, oceny własnej i cudzej pracy, kształcenie odpowiedzialności i pracowitości.

Formy pracy:
zespoły dwuosobowe, zajęcia praktyczne

Media:
zdjęcia, pejzaże jesienne uczniów, muzyka stworzona przez uczniów, program HYPER STUDIO

Przebieg zajęć
1) Zaangażowanie (5 min.). Zapoznanie uczniów z celem lekcji i wyjaśnienie zasad pracy. Przypomnienie zasad korzystania z programu HYPER STUDIO
2) Uczniowie tworzą prezentacje składające się z czterech kart, wykorzystują wszystkie dostępne im elementy np. zdjęcia, rysunki, tekst, tło, muzykę, własny głos.
3) Prezentacja i ocena prac. Każdy uczeń indywidualnie prezentuje swoją pracę na ekranie.
4) Dyskusja na temat: co sprawiało uczniom trudność, co było prostym zadaniem.
5) Uczniowie oceniają korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się programami komputerowymi: HYPER STUDIO, APPLE WORKS, MAGIX MUSIC MAKER.


autor: Beata Zegarłowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie