Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Istota asertywności

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4265 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Każdy z nas kiedyś musiał poradzić sobie z jakimś problemem. Dwie główne, instynktowne reakcje na pojawienie się problemu to ucieczka (bierność) i walka (agresja). Jednak człowiek rozwinął trzeci typ zachowania, bardziej dostosowany do rozwiązywania kłopotów. Zachowanie to polega na wykorzystaniu umiejętności myślowych i werbalnych.
Są to:
- umiejętność dyskutowania,
- umiejętność argumentowania,
- umiejętność negocjowania.

Asertywność jest to zachowanie pozwalające nam konkretnie i zdecydowanie komunikować nasze potrzeby, chęci, uczucia innym ludziom bez naruszania ich praw. Jest to alternatywa zachowań: biernego, agresywnego i manipulatorskiego. Najskuteczniejszym sposobem uczenia się nowych umiejętności lub zachowań jest wyciszenie i odprężenie podczas ćwiczenia nowego zachowania.

Musimy zastanowić się, czy potrafimy:
- wyrażać pozytywne uczucia,
- wyrażać negatywne uczucia,
- odmawiać prośbom i zaproszeniom,
- wyrażać własne zdanie,
- wyrażać uzasadnioną złość.

Większość ludzi nieasertywnych stale stwarza sobie sytuacje, w których ponoszą porażki. Mają oni niemożliwe do spełnienia oczekiwania wobec swojego czasu i energii.
Być asertywnym to nie tylko radzić sobie z sytuacjami negatywnymi i problemowymi. To także podejmowanie pozytywnych i konstruktywnych kroków z wyprzedzeniem. Obejmuje ono inicjowanie i kultywowanie takiego rodzaju sposobów życia i reakcji międzyludzkich, jakich dla siebie chcemy.
Człowiek asertywny nie będzie siedział bezczynnie, licząc na los szczęścia. Aktywnie szuka tego, czego chce. Człowiek asertywny mówi rzeczowo, inicjuje i podtrzymuje rozmowę, z łatwością ujawnia swoje myśli i uczucia. Ludzie asertywni szanują zachowania asertywne, gdy się z nimi stykają i są gotowi negocjować.

Prawa asertwności:
1. Prawo domagania się tego, czego chcemy.
2. Prawo do własnego zdania, uczuć, emocji.
3. Prawo do wypowiadania opinii.
4. Prawo do podejmowania własnych decyzji.
5. Prawo do dokonywania wyboru.
6. Prawo do wiedzy i niewiedzy.
7. Prawo do popełniania błędów.
8. Prawo do odnoszenia sukcesów.
9. Prawo do zmiany zdania.
10. Prawo do prywatności.

Człowiek asertywny nie zajmuje się jedynie swoimi prawami, ale zawsze wspiera i wspomaga asertywność u innych ludzi. Są to zazwyczaj ludzie pewni siebie, odprężeni, szczęśliwi, są sobą.
Ludzie asertywni są świadomi swych mocnych stron i swych słabości. Nie obawiają się podejmowania ryzyka. Błędy postrzegają pozytywnie jako okazję do nauki.
Bycie asertywnym oznacza akceptowanie tego, że nie każdy wobec nas będzie miły i troskliwy. Zachowanie asertywne częściej prowadzi do kompromisu i negocjacji niż jednoznacznego zwycięstwa którejś strony, dlatego też warto być asertwnym.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie