Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Możliwości na rynku pracy po wejściu Polski do UE

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 884 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Obecnie obywatele polscy nie posiadają jeszcze prawa do swobodnego podejmowania pracy w krajach UE. Po akcesji Polski do Unii, w miarę otwierania rynków pracy przez poszczególne kraje 15, nie będziemy musieli zdobywać pozwolenia na podjęcie pracy na terenie Wspólnoty. Jednak w pierwszej fazie członkostwa Polski w Strukturach UE będą obowiązywać przejściowe ograniczenia w dostępie do rynku pracy.
Zasada 2 + 3 +2 lata oznacza , że państwa członkowskie UE same będą decydować, kiedy otworzą swoje rynki pracy dla Polaków. Obecnie w UE obowiązuje reguła, że osoba spoza Wspólnoty może zostać zatrudniona tylko wtedy, gdy na określone stanowiska pracownika nie udało się znaleźć z odpowiednimi kwalifikacjami danego kraju czy innych krajów UE. Z chwilą przystąpienia do Unii Polska objęta zostanie międzynarodowym systemem wymiany ofert pracy „ EURES „ którego celem jest pośrednictwo zawodowe w państwach UE. System EURES umożliwia dostęp do ofert pracy znajdujących się w zasobach publicznych służb zatrudnienia krajów Wspólnoty poprzez Internet – http/ europa.eu.int/ eures. Uruchomienie systemu EURES w Polsce planowane jest w połowie 2004r. Wszyscy zainteresowani poszukiwaniem pracy na terenie UE będą mogli wypełnić formularz aplikacyjny znajdujący się na stronie internetowej systemu EURES http; /www.eures.j.obs.com i tym samym znaleźć się w międzynarodowej bazie osób poszukujących pracy za granicą.
Pomimo stosunkowo wysokiego bezrobocia w UE, w niektórych krajach istnieje zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach gospodarki. Z jednej strony Zjednoczona Europa obawia się napływu taniej siły roboczej, z drugiej jej potrzebuje. Europejskie społeczeństwo starzeje się i potrzebni są pracownicy w budownictwie, rolnictwie , kierowcy, pracownicy obsługi turystycznej i gastronomicznej, opiekunki do starszych osób jak i pracownicy o wyższych kompetencjach - lekarze, weterynarze, architekci, prawnicy, aptekarze i pielęgniarki.
Kwalifikacje w zawodach o wyższych kompetencjach będą uznawane automatycznie. W przypadku pozostałych zawodów kwalifikacje będą uznawane według ustalonej procedury Jeżeli okaże się, że zasadniczo od kwalifikacji wymaganych w ,państwie , w którym chce on wykonywać swój zawód może on zdawać test umiejętności praktycznych bądź odbyć staż. W każdym z państw członkowskich działa ośrodek informacji o kwalifikacjach zawodowych i uznawalności wykształcenia, do którego mogą zwracać się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Podstawowym wymogiem, jaki muszą spełniać wszyscy chętni do podjęcia pracy za granicą, jest znajomość języków obcych, co najmniej podstawowa dla osób wykonujących proste prace lub biegła dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Pełna lista centrów informacji o kwalifikacjach zawodowych i uznawalności zawodów znajduje się pod adresem internetoeym: www.enic-nari.net.

Źródła /swoboda przepływu osób/.

Wykład dr Macieja Duszczyka eksperta Departamentu Analiz Ekonomicznych
i Społecznych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Opracowała: mgr inż. Urszula Cygowska
nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSGŻiA w Lęborku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie