Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Obchody Dnia Niezapominajki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 742 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Nie każdy wie że 15 V to ogólnopolski Dzień Niezapominajki. Obchodzony jest od 3 lat. Został rozpropagowany dzięki Gazecie Wyborczej i Andrzejowi Zalewskiemu z Ekoradia.
Trudno o kwiatki bardziej wdzięczne. Andrzeja Zalewskiego, który w Programie I Polskiego Radia prowadzi audycję "Ekoradio" urzekły tak bardzo, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki - odpowiednik walentynek. Na święto niezapominajki wybrano 15 maja. W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości.
Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody. Ten polski kwiatek - mówi skromnie - nie zapomnij o mnie! Przy białej korze naszych brzóz, kiedy budzi się wiosna niezapominajki zachwycają wielu -w lasach, przy bagnach i uroczyskach, a także w ogrodach, na działkach, rabatach i gazonach.
Wiele krajów Europy ma swoje dni tulipanów, hiacyntów, narcyzy, W różnych krajach różne są preferencje. Anglicy mają swoje ulubione hiacynty, Francuzi - konwalie, Holendrzy - tulipany. "U nas niech zapanuje wybrany dzień niezapominajki leśnej, którą nawet ofiarować możemy tym, których - pamiętamy, lubimy i nie chcemy zapomnieć Modre kwiatki znad ruczajów i z wiejskich bukiecików przywodzą niejedno miłe wspomnienie, zadumę i tęsknotę za domem rodzinnym, za kimś bardzo bliskim sercu.
.Tak postanowili słuchacze Programu I Polskiego Radia, a zwłaszcza Sygnałów Dnia, Czterech Pór Roku prowadzonego od 10-lat przez Andrzeja Zalewskiego. W sukurs Polskiemu Radiu przyszedł - Dziennik Zachodni, potem Gość Niedzielny, Gazem Olsztyńska, "Ziemia Rodzinna" i wiele innych pozycji, prasowych. .
Nasze gliwickie przedszkole nazywa się „Niezapominajka” ,postanowiliśmy to wykorzystać inaugurując w tym roku obchody Dnia Niezapominajki. Mimo ,że w tym roku 15 V wypadł w sobotę rodzice nie zawiedli . Już po godzinie 14 nieśmiało zaczęli się zjawiać pierwsi rodzice z dziećmi, przyglądając się co będzie się działo . Miał to nie być typowy festyn rodzinny . Wspierałyśmy się pomysłami zaczerpniętymi z materiałów KLANZY.
Witałyśmy kolejnych gości . Na dzień dobry każdy duży i mały dostał plakietkę niezapominajkę na której wpisywał swoje imię . Następnie przechodzono do sztalug z arkuszami przy których czekało polecenie „ Obrysuj swoją dłoń i wpisz imię” To przysporzyło wiele radości zwłaszcza dzieciom, nawet najmłodsi sami chcieli poradzić sobie z tym zadaniem. Tylko mama lub tato pomagali wpisując imię.
Kolejny arkusz witał hasłem „ Moje uczucia narysowane tu i teraz wyglądają tak …”W trakcie trwania imprezy zapełnił się licznymi najczęściej wesołymi buźkami , naprawdę pomysłowo rysowanymi. Wielu rodziców ujawniło swoje talenty plastyczne.
Aby wszyscy pamiętali , że dzień w którym się spotkaliśmy to Święto Niezapominajki właśnie kolejne zadanie dla chętnych rodzin to było sadzenie niezapominajek . Przed przedszkolem czekały sadzonki niezapominajek (i nie tylko) łopatki, rękawiczki , konewka . Każdy mógł wybrać sobie dowolną sadzonkę i na rabatce przedszkolnej tę sadzonkę zasadzić . „Zmęczeni” ale zadowoleni ogrodnicy , bo przecież teraz każda rodzina ma swoją roślinkę , powrócili do ogrodu . Tam zaraz panie zachęcały do ciepłego poczęstunku , przecież już pora obiadowa. Na grillu pachną kiełbaski a w garnkach pyszny bigos . Smakowite zapachy zrobiły swoje .
W między czasie można było przysiąść w kawiarence , to dla miłośników słodkiego. Tam częstowano się kawą , herbatą , napojami, ciastem upieczonym przez naszych rodziców specjalnie na tę okazję.
Zabrzmiała muzyka dzieci szybko zebrały się przy paniach i zaczęła się zabawa . Na początek „Powitalna piosenka” . Wprawdzie nieśmiało nucona przez niewielką gromadkę- „Wszyscy są witam was zaczynamy już czas , jestem ja , jesteś ty, raz , dwa ,trzy” . Już następna zabawa „Magiczna liczba 7” wywołała większe zainteresowanie , chociaż nadal było więcej przyglądających się niż tańczących. Zabawa została trochę zmodyfikowana ponieważ wszystko odbywało się w ogrodzie na trawie nie wszystkie elementy mogły zostać wykonane.
Kolejne zabawy to „Hoki Poki” „Ciasto” „Taniec połamaniec”itp. . Wszystko z wykorzystaniem materiałów i nagrań KLANZY .
Zmęczeni mogli odpocząć w ogrodzie , pohuśtać się , zbudować budowlę z piasku. Pomyślano również o miłośnikach rysowania , murki naszego tarasu były do ich dyspozycji wraz z kredą . W efekcie końcowym powstała piękna majowa łąka z mnóstwem motyli, kwiatów i słoneczek. Właśnie słoneczek pojawiało się najwięcej w miarę jak na niebie zaczęły się kłębić ciemne deszczowe chmury. Niestety to nie pomogło ,jak i również zabawa „Czary mary”. Rozpadało się . Z pomocą rodziców szybko przenosiliśmy się pod namioty, parasole. Deszcz nie wystraszył tych , którzy chcieli się bawić . Na sali gimnastycznej zabawa trwała nadal. Coraz więcej chętnych odważnych rodziców przyłączyło się do nas . Zdążyliśmy „Czary mary, czary mary” zamienić na „ Pada deszczyk pada deszczyk , błyskawica grzmot, tęcza” . Upiekliśmy muzyczne „Ciasto” . Zabawa była doskonałą gimnastyką dla rąk.. „Kazaczok” rozgrzał nawet najbardziej zmarzniętych.. Wielką pomysłowością wykazano się w czasie zabawy ”Muzyczne impresje ruchowe” - każdy miał okazje do wymyślania układów ruchowych do różnorodnej muzyki. Była „Sonata księżycowa”, „Oda do radości”, „Czardasz”, Mazur z opery „Halka” …
Mimo dużego deszczu rozstaliśmy się w dobrych nastrojach . Poprosiliśmy o informacje zwrotne .Przy wyjściu stały pojemniki z karteczkami i z rozpoczętymi zdaniami: „Podobało mi się…” „Taka forma spotkania…” „Uwagi do organizatorów …”
Taka inna forma spędzenia soboty przypadła wszystkim do gustu . Obiecaliśmy sobie spotkać się za rok 15V i włączyć Święto Niezapominajki na stałe do kalendarza imprez przedszkola.
Agnieszka Gut nauczycielka w Niepublicznym Przedszkolu Niezapominajka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie