Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poznaj twierdzenie papugi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 750 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Książka Denisa Guedja „Twierdzenie papugi”jest zbudowana z 26 rozdziałów opatrzonych odbiegającymi od terminologii matematycznej tytułami. Zdawać by się mogło, iż jest to jedna z wielu powieści, której akcja umieszczona w egzotycznych miejscach ma dostarczyć czytelnikowi chwili zapomnienia. Jest jednak zupełnie inaczej.
Pisana stylem lekkim i łatwym w odbiorze porusza tematy tak trudno przyswajane przez młodzież. Jest to bowiem powieść o twórcach twierdzeń matematycznych, ich pomysłowości, a także o ciekawostkach z ich życia prywatnego. Czy można więc ją nazwać podręcznikiem historii matematyki?
Autor wykorzystuje wpół sensacyjną fabułę do przekazania naukowych wywodów mogących poszerzać wiedzę młodego człowieka z dziedziny matematyki. Główny bohater otrzymuje w prezencie zbiór książek poświęconych matematyce i zagłębia się w ich lekturę. Prowadzi ich dogłębną analizę, a jego dociekaniom towarzyszy młoda kobieta, trójka dzieci oraz papuga, skrywająca tajemnicę pewnego dowodu. W miarę rozwoju akcji czytelnik poznaje koleje życia wielkich matematyków i ich odkrycia. Rozpoczyna od starożytnych matematyków greckich: Talesa, Pitagorasa, Euklidesa, a następnie zajmuje się średniowieczna matematyką Wschodu i bliższymi współczesności uczonymi jak Euler,Galois, Boole, Gilbert, Fourier.
Informacje zawarte w książce uznać można za wiarygodne, gdyż autor z wykształcenia matematyk wykłada w Paryżu historię nauki, publikuje w Liberation artykuły popularyzujące matematykę.
Można więc „ Twierdzenie papugi” śmiało polecić zarówno młodzieży, jak i nauczycielom matematyki.
Znajdują się tu bowiem twierdzenia i definicje matematyczne przedstawione w sposób naukowy, poparte dowodami, jak również te same przykłady przedstawione w sposób mniej naukowy. Jak wiemy , ten drugi sposób przedstawienia problemu jest bliższy młodzieży. Dlatego jako wieloletni, ale nie zacofany nauczyciel polecam taki sposób przekazywania wiedzy moim kolegom.
Jednym z ciekawszych przykładów, którym chciałabym się podzielić jest definicja średniej geometrycznej.
Oto propozycja tradycyjna, którą wszyscy znamy, przytoczona za autorem ksiązki:
Średnia geometryczna dwóch liczb a i c eksponuje mnożenie i dzielenie.
a/b=b/c
b jest średnią geometryczną a i c
To zaś ta sama definicja przedstawiona w sposób bardziej przystępny:
Pierwsza ma się do drugiej, jak druga do trzeciej.
A oto inne przykłady pojęć matematycznych stworzonych z myślą o „ analfabetach matematycznych”:
Punkt jest czymś, co nie ma żadnej części.
Linia jest długością bez szerokości.
Prostą jest ta linia, która wśród wszystkich linii umieszczona jest w jednakowy sposób w stosunku do punktów znajdujących się na niej. Inaczej mówiąc linia prosta wszystkie punkty, które na niej leżą, traktuje jednakowo.
Zadziwiający jest fakt, iż autorem tych wypowiedzi jest sam Euklides. Czyżby w przeszłości myślano mniej naukowo?
Wioletta Efinowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie