Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Krótka historia Europy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2460 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Słowo wstępu…

Przedstawiam Państwu „Krótką Historię Europy” – scenariusz spektaklu przygotowanego przeze mnie i moich uczniów z okazji Dni Europejskich. Nie jest to poważne przedstawienie o głebokiej wartości historycznej, a raczej próba przytoczenia kilku faktów z dziejów naszego kontynentu i pokazania ich w nieco krzywym zwierciadle, z pewną (może czasem nawet zbyt śmiałą) dawką (czasami czarnego) humoru. Jest to spektakl organizowany przez uczniów dla uczniów, zaś w całym przedsięwzięciu chodziło mi głównie o zachęcenie młodych ludzi do uruchomienia wyobraźni, o ruszenie głową po to, by - z tak napisanego tekstu - spróbować stworzyć zabawne przedstawienie. Udało nam się to i w rezultacie zapewniliśmy dobrą zabawę zarówno odbiorcom jak i samym sobie.

Kilka uwag technicznych…

Spektakl jest dość łatwy od strony technicznej – cały tekst czyta Narrator, aktorzy mówią jedynie kilka kwestii. Podane didaskalia są jedynie naszymi sugestiami – każdy może mieć tutaj inne pomysły przedstawienia danego wydarzenia. Ponadto w naszym przedstawieniu każda scena opatrzona była innym fragmentem muzyki wybranym przez uczniów, pojawiła się tu więc raczej muzyka współczesna - od Vangelisa (Conquest of paradise) zaczynając na Golec Uorkestra (Crazy is my life) kończąc.

Życzę dobrej zabawy!
Beata Wojtowicz



Krótka Historia Europy

Osoby (w kolejności występowania):

Narrator
Ocean
Dwa morza
Czapa lodowa
Małpolud z Neandertalu
Jaskiniowiec z Cro – Magnon
Hellenowie
Sokrates
Homer
Rzymianie
Niewolnik Rzymian
Barbarzyńcy
Hunowie
Anglowie
Bułgar
Bask
Celt
Słowianin
Wandal
Mona Lisa
Ciała niebieskie
Trzech Inkwizytorów
Denis Diderot
Dwoje Zakochanych
Napoleon Bonaparte
Armia Napoleona
Opętany pasją życia malarz – Vincent Van Gogh
Szalony naukowiec – Alfred Nobel
Albert Einstein
Europa



Akt pierwszy (…i jedyny…)

Sceneria: Widzimy długi, pełen zatok półwysep. Na zachodzie – Ocean, na południu – Dwa morza usiane wyspami, na północy – Czapa lodowa, na wschodzie napis: „Reszta świata”…

Narrator:
Na początku nie było Europy. Przez pięć milionów lat był tylko długi, pełen zatok półwysep bez nazwy, osadzony na froncie największej na świecie masy lądu. Na zachodzie rozciagał się nieprzebyty jeszcze ocean (Ocean rozciąga się leniwie). Na południu leżały dwa otoczone lądem morza usiane wyspami (Dwa morza leżą – też leniwie). Na północy ogromna czapa lodowa pokrywała morze i lad, rosnąc i kurcząc się na przemian (Czapa lodowa rośnie i kurczy się – na przemian). Na wschodzie lądowy most stanowił połączenie z resztą świata i stamtąd właśnie miały nadejść wszystkie cywilizacje.
W przerwach między epokami lodowcowymi na półwysep docierali pierwsi osadnicy – Małpoludy z Neandertalu (przechodzi Małpolud z Neandertalu – bijąc się w piersi) i jaskiniowcy z Cro Magnon (przechodzi jaskiniowiec patrząc groźnie).
Długo, długo po nich i po innych chętnych zająć ziemie pięknej Europy, pojawili się Hellenowie (pojawiają się postacie w strojach z czasów starożytnej Grecji lub z butelkami napojów „Hellena” ) . Podbili oni lokalne plemiona i zmieszali się z nimi (Hellenowie chodzą po scenie„mieszając się” z Małpoludem i jaskiniowcem). Byli to twórcy starożytnej Grecji – naród mędrców i filozofów jak Sokrates (wchodzi Sokrates – nieco zamyślony) oraz oratorów i pisarzy jak Homer (wchodzi Homer z „Iliadą” lub „ Odyseją” w ręku).
Po nich część ziem Europy podbijać zaczął naród waleczny i patriotyczny – Rzymianie i ich cezarowie (pojawiają się Rzymianie). Byli oni geniuszami w dziedzinie prawa, organizacji wojskowej, admininstracji i inżynierii (Rzymianie robią mądre miny). Potrafili się jednak również dobrze bawić (Poważni przedtem Rzymianie zaczynają się dobrze bawić – tańczą, skaczą itp., itd.). Ucztowali, tańczyli i oddawali się , a właściwie niewolników, także innym r o z r y w k o m…(na scenę wpada niewolnik z lwem- maskotką; niewolnik udaje, że lew napada go i gryzie. Toczy się „krwawa” walka…Jeden z Rzymian wychodzi i opuscza kciuk, skazując niewolnika na śmierć, pozostali Rzymianie krzyczą w euforii, niewolnik pada martwy pod „cielskiem lwa”).
Wśród okrzyków radości i zgiełku zabawy nie spostrzeli Rzymianie, że pewnego pięknego dnia na ich ziemie wtargnęli Barbarzyńcy (wkraczają Barbarzyńcy z barbarzyńskimi okrzykami). Był to początek końca Imperium Rzymskiego…
Przez następnych kilkaset lat najpopularniejszym zajęciem ludów zamieszkujących Europę były ich wędrówki. Szwędali się więc po Europie Hunowie, Anglowie, Bułgarzy, Baskowie, Celtowie, Słowianie i Wandale (Wchodzą na scenę i szwędają się).
W końcu większość tych ludów osiadła (siadają nagle jakby zdziwieni, że usiedli) na ziemiach, które zamieszkują do dziś. Gdy już tak osiadła zaczęła rozmyślać (zaczynają rozmyślać jak na komendę) co by tu nowego stworzyć… Może by tak Mona Lisę (jeden z rozmyślających wpada na pomysł i w tym momencie na scenę wchodzi Mona Lisa), o „Obrotach ciał niebieskich” (drugi z nich także ma pomysł i na scenę wpadają dwa „Ciała niebieskie”) czy… Inkwizycję !? (trzeci też ma pomysł i na scenie pojawiają się Trzej Inkwizytorzy- reszta siedząxych „buczy” z dezaprobatą).
Na szczęście niebawem miało ich oświecić (zapala się mocne światło skierowane na rozmyślających) i doszli do wniosku, że rozum to potęga (robią mądre miny jakby doszli do jakiegoś wniosku…) i można nim poznać wszystko. Jeden z nich – Denis Diderot, postanowił spisać wszystkie te mądrości poznane rozumowo, a że było tego dość sporo, wyszła mu Encyklopedia (spośród rozmyślających wyłania się Diderot taszcząc wielką księgę z napisem „Encyklopedia”).
Wkrótce jednak w europejskich domach można było zobaczyć następujące sceny… (na scenę wchodzi para zakochanych wpatrzonych w siebie, wzdychających itp. itd.). Nagle wszyscy stali się bardziej roztargnieni i kochliwi. Porywy serc przerodziły się w całą masę epopei narodowych i w kilka wielkich rewolucji (rewolucjoniści wchodzą z hasłami : „Wolność, Równość , Niepodległość” i wykrzykują je na przemian).
Lecz na horyzoncie miał pojawić się jeden z największych tyranów świata - gładkowłosy Korsykanin – Nabulione Bonaparte zwany powszechnie Napoleonem (wchodzi Napoleon ze swoją armią ). Powiedział on swoim żołnierzom kilka porywających słów na temat honoru, chwały i bogactwa (Napoleon wykrzykuje słowa: „Honor! Chwała! Bogactwo!”zaś jego armia staje gotowa do walki), po czym nagle pół Europy należało do niego.
Gdy armia Napoleona przetoczyła się już przez Europę (armia przetacza się prez scenę) i gdy nieco po tym ochłonięto, na jej ziemiach zaczęły pokazywać się dziwne twory. Tym razem były to twory myśli ludzkiej: pociąci, samochody i samoloty (na scenę wjeżdżają kolejno zabawki – pociąg, samochód i samolot).
Pojawił się też opętany pasją życia malarz (wpada Van Gogh - opętany pasją życia), który obciął sobie ucho (obcina sobie papierowe ucho przyklejone do głowy). Był też szalony naukowiec, który wynalazł dynamit, ale sam tak bardzo się go przeraził (wpada szalony naukowiec – Nobel- rzuca „dynamit”, słychać odgłos wybuchu, naukowiec ucieka), że ufundował nagrodę wszystkim potrafiącym zapobiec jego użyciu. Pojawił się także inny osobnik wielce dziwaczny (wchodzi Einstein) – włos rozwiany, wzrok dziki… i obwieścił światu, że czas i przestrzeń to właściwie rzeczy względne, a co za tym idzie E=mc2 (Einstein pokazuje wzór zapisany na kartce, muzyka milknie).
Pojawił się też, niestety, fanatyczny przywódca, którego nazwisko do dziś budzi strach i odrazę ludzi.
Wiele burz przeżyła biedna Europa (słychać odgłos piorunów, wchodzi Europa stara i leciwa, powłócząc nogami) i niektórym pewnie się wydaje, że stara już i leciwa, ale ona potrafi jeszcze pokazać klasę (Europa pokazuje grupę uczniów trzymających napis „KLASA II A”), dobrze się bawić (Europa tańczy a podczas tańca na podłogę upada jej sztuczna ręka) i pozbierać kiedy trzeba (Europa podnosi rękę i macha nią na pożegnanie)…

KONIEC
Beata Wojtowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie