Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
I ty możesz zostać geniuszem swojej klasy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2018 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Regulamin konkursu matematycznego
„I ty możesz zostać geniuszem swojej klasy”

1. W konkursie mogą brać wszyscy uczniowie klas: IV, V, VI.
2. Konkurs trwa do końca maja 2004.
3. Zadania będą zmieniane na początku każdego miesiąca.
4. Wyniki konkursu będą ogłoszone w czerwcu 2004 r.
5. Każdy uczestnik może rozwiązać dowolną liczbę zadań.
6. Zadania należy rozwiązywać samodzielnie.
7. Pełne rozwiązania należy oddawać w ciągu dwóch tygodni ( termin oddania prac będzie podany za każdym razem z zestawem zadań ).
8. Za każde poprawne rozwiązanie zadania można dostać 5 punktów.
9. Konkurs jest prowadzony oddzielnie dla każdej klasy.
10. Wygra uczeń , który uzyska największą liczbę punktów w swojej klasie. Otrzymuje on tytuł „ Geniusz klasy” oraz ocenę celującą na koniec roku z matematyki , jeśli spełnia pozostałe kryteria na tę ocenę.
11. Dla najwytrwalszych przewidziane są nagrody.

Przykładowe zestawy zadań.

Zadania konkursowe zestaw I.

Zadania dla klasy VI.

Zad.1.
Ślimak chodzi 10 cm w ciągu 5 sekund, a żółw 2 m w ciągu minuty. Kto porusza się szybciej? Jaką trasę pokona ślimak, a jaką żółw w ciągu 15 minut 30 sekund?
Zad. 2.
Dominującym gatunkiem drzew w Polsce jest sosna, która zajmuje 66% powierzchni lasów. Świerki zajmują 10% powierzchni, a reszta to drzewa liściaste.
a) Wykonaj diagram procentowy kołowy.
b) Ile ha lasów zajmuje świerk, sosna i lasy liściaste, jeśli powierzchnia lasów wynosi 13631,8 km ?
Zad. 3.
W sadzie jest 156 grusz, śliw o 48 więcej niż jabłoni, tych ostatnich o 12 więcej niż grusz, wiśni zaś o96 więcej niż śliw.
Ile razy więcej jest wiśni niż grusz w tym sadzie?
Zad. 4.
Osiem dziewiątych masy jabłka stanowi woda. Suszono 4,5 kg jabłek. Siedem ósmych wody wyparowało. Ile ważyły suszone jabłka?
Zad. 5.
W klasach VI a, VI b, VI c, VI d zbierano pieniądze na bilety do teatru. Klasa VI a wpłaciła 180zł, VI b – 120zł, a klasy VI c i VI d po 150zł. Bilety okazały się tańsze niż się spodziewano, w sumie kosztowały 500zł. Jak podzielić resztę pieniędzy między klasy?


Zadania dla klasy V.

Zad.1.
Suma trzech kolejnych liczb naturalnych jest równa 823626. Co to za liczby?
Zad. 2.
W autobusie jechało 37 osób. Na przystanku wysiadło kilku pasażerów, ale wsiadło dwa razy więcej osób, niż wysiadło. Teraz jedzie w autobusie 41 osób. Ilu pasażerów wysiadło na przystanku?
Zad. 3.
Wypisz wszystkie ułamki niewłaściwe, w których suma licznika i mianownika jest równa 10.
Zad.4.
Podróżnicy mieli do pokonania dystans 75 km. Pierwszego dnia przeszli 21 km, a drugiego tylko 13 km. Jaką część całej trasy przeszli pierwszego dnia, a jaką drugiego? Jaka część trasy została jeszcze do pokonania?

Zadania dla klasy IV.

Zad. 1.
Wykonaj działanie: MCDLIX = DXLI.
Zad.2.
Jarek ma 11 lat, a jego brat 7.
a) Ich mama ma dwa razy więcej lat niż obaj chłopcy razem. Ile lat ma ich mama?
b) Ich dziadek ma cztery razy więcej lat niż obaj chłopcy razem. O ile dziadek jest starszy od mamy?
Zad. 3.
W pewnej szkole było 22 razy mniej nauczycieli niż uczniów. W szkole tej pracowało 31 nauczycieli. Ilu było w niej uczniów? W innej szkole było 18 razy więcej uczniów niż nauczycieli. Uczniów było w niej 468. Ilu było nauczycieli?
Zad. 4.
W pewnej liczbie czterocyfrowej, która jest większa od 4000, suma cyfr jedności i setek jest dwa razy większa od sumy cyfr tysięcy i dziesiątek. Znajdź tę liczbę.

Zadania – konkursowe Zestaw II.

Zadania dla kl. IV:

1. Człowiek oddycha przeciętnie 12 razy na minutę. Ile oddechów wykonuje w ciągu: a)kwadransa b)godziny c)pół doby

2. Znajdź liczbę, o której wiemy, że liczba 477 jest od niej 9 razy większa.

3. Ewa ma do szkoły 287 kroków. Adam ma dwa razy dalej, a Paweł trzy razy dalej niż Ewa. Ile kroków mają do szkoły jej koledzy?

4. Szkoła Wacka, licząca 475 uczniów, wybiera się na wycieczkę. Ile autokarów trzeba zamówić, jeżeli do każdego autokaru może wsiąść 36 uczniów?


Zadania dla kl. V:

1. Pierwszy dzień XX wieku wypadł we wtorek. Jaki dzień tygodnia był 48 dni później ?

2. Marcin chce nagrać na kasetę film, który rozpoczyna się o 16.10 i kończy o 18.25. Ma cztery kasety rożnej długości: 90 min, 120 min, 180 min i 240 min. Które z nich może wybrać? Ile godzin i minut zabraknie albo zostanie na każdej z kaset?
3. W ostatnich wyborach do samorządu szkolnego Ola uzyskała wszystkich głosów, a Jacek wszystkich głosów. Kto zdobył więcej głosów – Ola czy Jacek ?

4. 1 mila morska = 1,852 km. 10 mil morskich – ile to kilometrów ? 100 mil morskich -ile to kilometrów ?

Zadania dla kl. VI:

1. Znajdź dziesiątą cyfrę po przecinku każdej z liczb:
a) 6,(12) b) 0,(071) c) 2,05(13)

2. Oblicz i zapisz słowami liczby:
109, 1012, 1018.

3. Rzymskimi cyframi zapisano daty urodzin i śmierci czterech sławnych astronomów. Który z tych uczonych żył najdłużej ?
a) Mikołaj Kopernik MCDLXXIII – MDXLIII
b) Galileusz MDLXIV – MDCXLII
c) Johannes Kepler MDLXXI – MDCXXX
d) Jan Heweliusz MDCXI – MDCLXXXVII

4. 1200 sekund – ile to minut ?
2,75 minuty – ile to sekund ?
3 3/8doby – ile to godzin ?
3600 minut – ile to godzin ?

Zestaw III.

Zadnia dla kl. IV
Zad. 1.
Wykonaj działanie: MCDLIX + DXLI.
Zad. 2.
Jurek ma 11 lat, a jego brat 7.
a) Ich mama ma dwa razy więcej lat niż obaj chłopcy razem. Ile lat ma ich mama?
b) Ich dziadek ma cztery razy więcej lat niż obaj chłopcy razem. O ile dziadek jest starszy od mamy?
Zad. 3.
W pewnej szkole było 22 razy mniej nauczycieli niż uczniów. W szkole tej pracowało 31 nauczycieli. Ilu było w niej uczniów?
W innej szkole było 18 razy więcej uczniów niż nauczycieli. Uczniów było w niej 468. Ilu było nauczycieli?
Zad. 4.
W pewnej liczbie czterocyfrowej, która jest większa od 4000, suma cyfr jedności i setek jest dwa razy większa od sumy cyfr tysięcy i dziesiątek. Znajdź tę liczbę.

Zadania dla kl. V.

Zad. 1.Suma trzech kolejnych liczb naturalnych jest równa 823626. Co to za liczby?
Zad.2. W autobusie jechało 37 osób. Na przystanku wysiadło kilku pasażerów, ale wsiadło dwa razy więcej osób, niż wysiadło. Teraz jedzie w autobusie 41 osób. Ilu pasażerów wysiadło na przystanku?
Zad. 3.
Wypisz wszystkie ułamki niewłaściwe, w których suma licznika i mianownika jest równa 10.
Zad. 4.
Podróżnicy mieli do pokonania dystans 75 km. Pierwszego dnia przeszli 21 km, a drugiego tylko 13 km. Jaką część całej trasy przeszli pierwszego dnia, a jaką drugiego? Jaka część trasy została jeszcze do pokonania?

Zestaw IV

Klasa IV
Zad. 1.
Ile jest wielokrotności liczy 3 mniejszych od 100?
Zad. 2.
Podaj dwie liczby złożone, które są iloczynami:
a) dwóch liczb pierwszych
b) trzech liczb pierwszych
Zad. 3.
W drużynie jest 28 harcerzy. Na ile sposobów można podzielić tę drużynę na zastępy o równej liczbie harcerzy w każdym? Po ile osób może być w zastępie? Jeżeli do drużyny przybędzie jedna osoba, to czy liczba możliwych do utworzenia grup będzie taka sama? Odpowiedź uzasadnij.
Zad. 4.
Jakie mogą być reszty z dzielenia liczby naturalnej przez:
a) 5 b) 12 c) 20?
Zad. 5.
Cena telewizora razem z video jest równa 2000 zł. Gdy kupuje się na raty, doliczana jest kwota 400 zł. Ile złotych wynosi miesięczna rata, jeżeli splata rozłożona jest na dwa lata?

Klasa. V.

Zad. 1.
Z Wrocławia do Suwałk jest 624 km. Kierowca przejeżdżał 78 km. W ciągu 1 h i dojechał do Suwałk na godzinę 19, zatrzymując się na 2 h w Warszawie. O której godzinie wyjechał kierowca z Wrocławia?
Zad. 2.
Ela za 0,23 kg. Herbatników zapłaciła 3,49 zł. Potem dokupiła jeszcze 0,65 kg. Tych samych herbatników. Oszacuj, czy razem za herbatniki zapłaciła więcej czy mniej niż 14 zł.
Zad. 3.
Ile czasu mija gdy godzinowa wskazówka zegara obraca się o kąt pełny?
Czy kąt o jaki obraca się minutowa wskazówka zegara w ciągu 30 minut i 1 sekundy, jest kątem wklęsłym?
Zad. 4.
Jedna z przekątnych równoległoboku ma długość 7 cm. Przekątna ta rozcina równoległobok na dwa trójkąty, każdy o obwodzie 16 cm. Ile wynosi obwód tego równoległoboku?
Zad. 5.
Pan Boryna trzy czwarte swojego pola obsiał zbożami ozimymi. Pozostała część pola, która miała powierzchnię 3,25 ha, została w dwóch trzecich obsiana zbożami jarymi, resztę natomiast obsadzono roślinami okopowymi. Jaką powierzchnie zajmują zboża ozime, jaką jare a jaką rośliny okopowe?

Klasa VI.

Zad. 1.
Pośrednik kupił dwa samochody, a następnie sprzedał je, każdy za 18000 zł. Na jednym z nich zarobił 20%, a na drugim stracił 20%. Czy po tych transakcjach sprzedawca zyskał czy stracił? Odpowiedź uzasadnij. Oblicz ile zyskał lub stracił.
Zad. 2.
Po obraniu ze skórki waga pomarańczy zmniejszył się o jedną szóstą. Ile pomarańczy trzeba kupić, aby po obraniu ze skórki otrzymać 4,5 kg.
Zad. 3.
Odległość Słońca od Ziemi wynosi około 150000000 km. Światło Słońca biegnie do nas około 8 min. Ile km w ciągu 1 min. przebywa światło? Ile km w ciągu 1 s przebywa światło?
Zad. 4.
Proszek do prania Błysk waży wraz z opakowaniem 2,88 kg. Masa opakowania (tara) stanowi jedną szóstą masy brutto. Jak jest masa netto (masa samego proszku)?
Zad. 5.
W trapezie ABCD podstawa AB ma 12 cm, a podstawa CD ma długość 7 cm. Jak podzielić ten trapez na trójkąt i czworokąt o jednakowych polach?

Zadania konkursowe – zestaw IV.

Zadania dla kl. IV.

1. Jaka jest długość łamanej, która składa się z odcinków o długościach: 3dm, 9cm, 20mm, 21/2m ?
2. Wycieczka trwała 125 godzin. Rozpoczęła się w poniedziałek o godzinie 8.00. O której godzinie i w którym dniu tygodnia zakończyła się wycieczka?
3. Na parkingu stały rowery i samochody. Było 20 pojazdów i miały 70 kół. Ile stało rowerów?
4. Obwód prostokąta jest równy 28 cm, a pole 40 cm. Jakie wymiary ma ten prostokąt?
5. Bilet do kina kosztuje 12 zł, a do opery jest 3 razy droższy. Ile złotych wyda czteroosobowa rodzina, idąc wspólnie do opery?

Zadania dla kl. V.

1. Okrąg w skali 4:1 ma średnicę 12 cm. Narysuj ten okrąg w skali 1:1 i zaznacz w nim dowolną cięciwę i średnicę. Jaką długość ma promień narysowanego okręgu?
2. Narysuj kwadrat, którego obwód jest równy 12 cm. Oblicz pole tego kwadratu. Narysuj prostokąt, nie będący kwadratem, o tym samym polu, co dany kwadrat.
3. Podłoga w kuchni ma kształt prostokąta. Długość kuchni ma 3m, a szerokość jest o1m krótsza. Ile metrów wykładziny podłogowej o szerokości 1 metra trzeba kupić, aby zakryć podłogę? Ile listwy trzeba kupić, do wykończenia podłogi w kuchni, odliczając 1metr na drzwi?
4. Każdy pasażer może zabrać w podróż samolotem bagaż 32 kg i bagaż ręczny o masie 6kg. Za każdy 1 kg nadwagi bagażu pasażer płaci 36 zł. Wyleciało 200 pasażerów. Jaka jest masa bagażu, jeżeli każdy z pasażerów wziął maksymalny bagaż? Sześciu pasażerów miało nadwagę bagażu po 10 kg każdy. Ile zapłacili ci pasażerowie razem za dodatkowy bagaż?
5. Duży samolot może zabrać na raz 240 pasażerów. Średnio jednym samolotem wylatuje 160 pasażerów. Jaka część miejsc jest wolna?

Zadnia dla kl. VI.

1. Do wyłożenia podłogi w łazience użyto terakoty w kształcie kwadratowych płytek o boku 1 dm. Ile płytek należy kupić, jeżeli długość łazienki jest równa 30 dm, a szerokość 170 cm?
2. Wartość kaloryczna 100 g pieczywa chrupkiego jest równa 170 kJ. Jaka jest wartość kaloryczna 40 dag takiego pieczywa?
3. Wypalając jednego papierosa palacz wdycha prawie 0,001 g nikotyny. Dawka nikotyny, powodująca śmierć człowieka, jest równa 60-100 miligramów.
a) masę wdychanej nikotyny wyraź w miligramach
b) wypalenie ilu papierosów jednorazowo może spowodować śmierć człowieka?
4. Ziemniaki sprowadzono z Ameryki do Europy w XVIII w. Były wówczas bardzo drogie. Wartość 1 kg ziemniaków była równa wartości 3 kg szynki i 600 jaj. Obecnie 1 kg szynki kosztuje 18 zł, a jedno jajko 50 gr. Oblicz:
a) ile obecnie trzeba byłoby zapłacić za 1 kg ziemniaków, gdyby ich cena się nie zmieniła,
b) ile kg ziemniaków po 43 gr za 1 kg można byłoby kupić, gdyby przeznaczyć na nie tyle pieniędzy, ile kosztuje 3 kg szynki i 600 jaj?

Krystyna Śladowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie