Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3195 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Scenariusz uroczystości szkolnej - "Andrzejki"

Cele
1. Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.
2. Wzbogacenie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych - czynny
udział w zabawie.
3. Integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.
4. Wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie, podporządkowania się przyjętym
zasadom.
5. Rozwijanie poczucia humoru - wdrażanie do ciekawego, aktywnego sposobu spędzania
czasu wolnego.

Pomoce:
- płyta z nastrojowym nagraniem,
- strój "wróżki",
-świeca lub lampka,
- kadzidełko,
- sylwetki: czarownic, kruków, nietoperzy, sów, kotów, znaków zodiaku itp.
- miska z wodą oraz drobne monety, serduszka z wypisanymi imionami, obrus oraz przedmioty symbolizujące różne zawody, przedmioty określające przyszły los, przedmioty symbolizujące cechę charakteru, 12 miseczek, moneta, pierścionek, liść laurowy, bilet, obrączka, pierścionek kawałek chleba, chusteczka, piórko, kamyk, muszelka, ziarenka pieprzu, kartki z literkami od A do Z,3 kubki, mleko, ocet, woda, szalik, wosk.

Przebieg zajęć.

Zajęcia odbywają się w "magicznym" nastroju stworzonym przez udekorowanie sali znakami wróżebnymi, półmrok, zapaloną świecę, woń kadzidełka, "tajemniczo-kosmiczną" muzykę.

1. Powitanie dzieci w "krainie wróżb i magii" - zaproszenie uczestników zabawy do zajęcia miejsc w kręgu - krótka gawęda na temat zwyczajów i ludowej tradycji jesiennych wróżb i przepowiedni związanych z imieniem św. Katarzyny, św. Andrzeja.

2. Gawęda nauczyciela nt. tradycji wróżb andrzejkowych

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o przyszłym losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe dotyczące pogody, np. "Gdy Św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży" oraz wieczoru andrzejkowego "Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja".

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.
Dawniej chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 4 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki

Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości. Przedmioty, rośliny i zwierzęta biorące udział w zabiegach wróżbiarskich służyły nawiązaniu z nimi kontaktu. Do człowieka należała jedynie interpretacja przekazanych mu znaków.

Dzisiaj mamy okazję, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby i w nich uczestniczyć.
Zapraszamy Was na magiczne spotkanie - pełne wróżb, radości i zabawy.
Imprezę poprowadzą (wybrane wcześniej) wróżki.
Do każdej wróżby wyznaczone są miejsca na sali, z wyjątkiem wróżby a) i b).Wróżki stają za stolikami. Osoby zainteresowane podchodzą do stolików.
3. Udział we wróżbach i przepowiedniach.

a. "Składanie darów" - zabawa wstępna mająca przyczynić się do spełnienia wróżb i przepowiedni oraz zapewnienia pomyślnej przyszłości. Każdy jej uczestnik wykonuje rzut monetą do miski z wodą wypowiadając jednocześnie czarodziejskie zaklęcie:
"hokus pokus, czary mary - aby wróżby się spełniły złóżmy dary"

b. Wychodzenie bucików za próg - Wyścigi butów od wyznaczonego miejsca w sali do drzwi. Uczestnicy zabawy ustawiają przed sobą po jednym, lewym buciku. Butami przemierzamy salę, przekładając je na przemian. Buty kolejno „wędrują”. Czynność powtarzajmy dotąd aż jeden z nich przekroczy próg. Właściciel bucika staje się szczęśliwym wybrańcem losu. Jego marzenie zrealizuje się jako pierwsze.

c. Czerwone serduszka - przygotowujemy dwa kartonowe serca z wypisanymi na odwrocie imionami. Dziewczynki i oddzielnie chłopcy nakłuwają je "czarodziejską szpilką" od strony czerwonej, trafiając na imię przyszłej żony, męża lub sympatii.

d. Jaki zawód? - Dzieci wyciągają spod papierowych talerzy lub obrusa ukryte przedmioty symbolizujące przyszłe ich zawody /lekarstwo - farmaceuta, lekarz, kreda - nauczyciel, pieniądze - bankier/

e. Numerologia
Numerologia jest najstarszą wiedzą magiczną; z daty urodzenia można odczytać cechę charakteru (gdy data urodzenia składa się z dwóch cyfr to je sumujemy np. 29 czyli 2+9 = 11 = 1+1 = 2)
Podaj mi dzień swojego urodzenia, a ja podam ci po obliczeniach cechy twojego charakteru:
Urodziłaś się pod cyfrą ..... , zatem według naszej wróżby jesteś:

1. ambitny(a) i pewny(a) siebie
2. łagodny(a) i wrażliwy(a)
3. dynamiczny(a)i godny(a) zaufania
4. uparty(a) i sentymentalny(a)
5. pogodny(a) i impulsywny(a)
6. serdeczny(a) i towarzyski(a)
7. romantyczny(a) i trudny(a) we współżyciu
8. zamknięty(a) w sobie i niedoceniany(a)
9. niezależny(a) i pełen(a) pasji

f. Ukryta prawda - "Wróżka" chowa pod miseczkami różne przedmioty. Uczestnicy podchodzą do stolika i odkrywają po jednej miseczce. Znalezione przedmioty określają przyszły los uczestnika.
Pod miseczkami znajdują się różne przedmioty, wybierz jedną miseczkę a my przepowiemy ci co czeka cię w najbliższej przyszłości ( po wybraniu przez jedną osobę, miseczki należy przestawić)
I tak:
- obrączka - małżeństwo,
- pierścionek - zaręczyny,
- liść np. dębu - staropanieństwo,
- chleb - dobrobyt,
- cukierek - słodkie życie i wesołe,
- moneta - bogactwo,
- liść laurowy – sława
- piórko - życie lekkie i przyjemne,
- ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
- muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju
- kamyk - życie pracowite i pożyteczne
- chusteczka – częste przeziębienie
(pomoce: 12 miseczek, moneta, pierścionek, liść laurowy, bilet, obrączka, pierścionek kawałek chleba, chusteczka, piórko, kamyk, muszelka, ziarenka pieprzu)


g. O czym marzysz? Na kartkach wypisane są literki od A do X, na każdej karteczce pod daną literką kryje się jedno marzenie. Wyciągnij kartkę lewą ręką pod prawym kolanem a ja powiem ci o czym marzysz skrycie:
A. o karierze
B. o miłości
C. o przyjaźni
D. o pieniądzach
E. o zwolnieniu z zajęć
F. o wagarach
G. o smacznej potrawie
H. o dalekich podróżach
I. nie marzysz o niczym
J. o szybkim samochodzie
K. o modnych ciuchach
L. o interesującej książce
Ł. o drogiej zabawce
M. o pochwałach w szkole
N. o nagrodzie za dobre zachowanie
O. o dużych lodach P. o sukcesie w nauce, R. o słodyczach S. o egzotycznej podróży, T. o szczęściu, U. o niebieskich migdałach, W. o wakacjach X. o nowej zabawce
(pomoce: miseczka, karteczki z literkami od A do X)
h. Wybieramy kubki
Na stole stoją trzy kubki, w których jest mleko, ocet i woda. Teraz je przestawimy a każdy z was z zawiązanymi oczami zanurzy palec w jednym z kubków. Oblizując palec, jeśli palec ma smak:
- mleka to czeka cię szczęśliwe małżeństwo
- octu to mąż (żona) będzie miał kwaśne usposobienie
- wody to nigdy nie wyjdziesz za mąż (nie ożenisz się)
(pomoce: 3 kubki, mleko, ocet, woda, szalik)

i. Lanie wosku ( Tę wróżbę przeprowadza nauczyciel)

Wróżka wypowiada zaklęcie: "Oj dadarze, oj babarze, niechaj przyszłość się ukarze. Czary, mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie".
Każde dziecko leje wosk do miski z zimną wodą przez ucho od klucza. Ogląda wraz z nauczycielem zastygły wosk i próbuje odczytać, co przedstawia. Pozostałe dzieci. Także podsuwają swoje skojarzenia.


Między wróżbami odbywają się tańce przy muzyce.

Literatura:

- Janusz Kamocki - "Od Andrzejek do dożynek", Warszawa 1986.
- Barbara i Adam Podgórscy - "Andrzejkowe wróżby", Wrocław 1999.
- Wojciech Śliwerski - "Andrzejki i wróżby", Kraków 1996.

Opracowanie
Danuta Lidia Kornas

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie