Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Stymulacja językowego rozwoju mowy dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1510 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Podstawowym środowiskiem kształtowania się mowy jest rodzina . W związku z różnymi sytuacjami codziennego życia , rozwój funkcji mowy przebiega naturalnie i dlatego też rola rodziny jest szczególna i nie podważalna . Jednak nie każda pełni ją w sposób właściwy – wyróżnić można dwie skrajne postawy rodzicielskie : zbytni liberalizm ( błędna wymowa dziecka nie jest korygowana , ale wręcz utrwalana ) lub nadmierny rygoryzm ( rodzice wprowadzają sytuacje stresowe , które opóźniają prawidłowy rozwój mowy ) .
W rozwoju językowym ważnym czynnikiem jest przedszkole – w szczególności postawa nauczyciela , jego wykształcenie , osobowość i talent pedagogiczny w rozwijaniu poprawnych wzorów wymowy , korygowaniu podstawowych wad wymowy , inspirowaniu do twórczości słownej w kontakcie z rodzicami i logopedą . Celem pracy logopedy nie są tylko ćwiczenia w zakresie rozwijania sprawności narządów mowy , artykulacji i fonacji , słuchu fonemowego , ale także rozwijanie komunikacji językowej dziecka , wzbogacenie słownictwa , poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi , kształcenie mowy ekspresyjnej . Rozwijanie sprawności językowej dzieci musi następować łącznie z kształtowaniem innych funkcji psychicznych , jak : logiczne myślenie , spostrzegawczość , pamięć , uwaga , wyobraźnia .
Wyrabianie u dzieci dużej motywacji do doskonalenia języka przez rodzinę, przedszkole , logopedę i uświadomienie płynących z tego korzyści przynosi zainteresowanym wiele satysfakcji .
Prawidłowe wymawianie dźwięków mowy nie jest możliwe bez dobrze rozwiniętych narządów :
· oddechowego
· fonacyjnego
· artykulacyjnego
Jakość mowy zależy od sprawności każdego z nich , a także od ich koordynacji. Czynność mówienia uzależniona jest przede wszystkim od :
· prawidłowego oddychania i wykorzystania w pełni głosu
· dobrze rozwiniętego narządu do wytwarzania głosu , jakim jest krtań
· odpowiedniej sprawności narządów artykulacyjnych , jakimi są : wargi , język , podniebienie miękkie i żuchwa .
Ważnym elementem jest również sprawność w zakresie słuchu fonematycznego , który gwarantuje odpowiednie brzmienie dźwięków mowy .





Wymagania , jakie mowa stawia mięśniom oddechowym , mięśniom krtani , gardła i jamie ustnej są bardzo duże . Przede wszystkim chodzi o szybkość wykonywanych ruchów , ich precyzję i rytmiczność . Zanim dziecko nauczy się wyrażać swe myśli , musi przejść wiele etapów , podczas których stopniowo zdobywa umiejętność koordynowania różnych grup mięśni do wytwarzania mowy artykułowanej. Mówienie jest sprawnością , której nabywa się wolniej i z większym trudem niż innych sprawności motorycznych . Zdrowe , normalnie słyszące i rozwijające się dziecko przyswaja sobie mowę w ciągu pierwszych 5 – 6 lat . W rozwoju mowy wyróżniamy następujące okresy :
· okres melodii ( 0 – 1 )
· okres wyrazu ( 1 –2 )
· okres zdania ( 2 – 3 )
· okres swoistej mowy dziecięcej ( 3 – 7 )
Aby dziecko prawidłowo wymawiało głoski jest potrzebne sprawne działanie narządów mowy . Realizacja każdej głoski wymaga określonego układu artykulacyjnego i określonej pracy mięśni . Toteż narządy mowy trzeba tak ćwiczyć , by wypracować zręczne i celowe ruch języka , warg i podniebienia . Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych narządów mowy . Rodzice , a często i nauczyciele nie zwracają uwagi na staranność i dokładność artykulacji . panuje przekonanie , że jeżeli dziecko nie ma rażącej wady wymowy , nie wymaga żadnych stymulujących ćwiczeń . Tymczasem dzieci często mówią nie wyraźnie gdyż np. wargi są bierne w czasie mówienia , ruchy języka są bardzo uproszczone , schematyczne .
Dlatego tak nieodzowne są ćwiczenia sprawności aparatu artykulacyjnego , które mogą być wykorzystane nie tylko przy korekcji zaburzeń mowy, ale także przy poprawianiu wyrazistości i płynności wymowy , jak również w profilaktyce zaburzeń .
Ćwiczenia warg , języka , podniebienia miękkiego wymagają wielu powtórzeń , dlatego też powinny być prowadzone w formie atrakcyjnych zabaw :
· ćwiczenia warg i języka mają na celu osiągnięcie sprawności ruchowej i czuciowej tych aparatów np. nadmuchiwanie policzków , parskanie wargami , wysuwanie języka na brodę, oblizywanie warg itp.
· ćwiczenia podniebienia miękkiego np. ziewanie , chrapanie na wdechu i wydechu
· ćwiczenia oddechowe – pogłębiają oddech rozruszają przeponę , wydłużają fazę wydechową np. dmuchanie na wiatraczek , wymawianie na wydechu samogłosek
· ćwiczenia logorytmiczne – mają na celu kształtowanie poczucia rytmu , melodii , akcentu np. muzyka połączona z ruchem
· ćwiczenia słuchowe – rozpoznawanie , porównywanie i naśladowanie dźwięków , w późniejszym okresie wiążą się ściśle z mową ( wydzielanie wyrazów w zdaniu , sylab w wyrazach , głosek , dotyczą więc słuchu fonematycznego.)
Powyższe ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne pozwolą na korekcję już istniejących zaburzeń , jak również przyczynią się do poprawienia płynności i wyrazistości wymowy naszych dzieci . Systematyczność i stopniowanie trudności przy doborze atrakcyjnych dla dziecka zabaw da nam gwarancję , iż pobudzimy jego zainteresowania i chęć wykonywania ćwiczeń .

LITERATURA ;

  1. "Elementy logopedii” –G . Demelowa "Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne” W-wa 1987
  2. "Stymulacja językowego rozwoju mowy dziecka” – K. Mach , G. Nowak "Wychowanie w przedszkolu” nr 10/ 2000 str. 592
  3. "O mowie dziecka raz jeszcze....” –H. Dąbkowska "Wychowanie w przedszkolu” nr 9/ 2000 str. 558
REFERAT OPRACOWAŁA : E. BRYŁA

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie